Nowy wynalazek zwiększy bezpieczeństwo rowerzystów?

Jazda na rowerze w Polsce w ostatnich latach ma się coraz lepiej. Wiele osób wybiera dwa kółka nie tylko jako formę aktywności fizycznej, ale też jako środek lokomocji, który w zakorkowanym mieście jest coraz popularniejszą alternatywą. Tylko czy jazda na rowerze w Polsce naprawdę jest bezpieczna? 

Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji rowerzyści na przestrzeni roku uczestniczyli w 3685 wypadkach, co stanowi wzrost o blisko 5%. Jak temu przeciwdziałać?

Najważniejszym elementem w poprawie bezpieczeństwa rowerzystów jest zaangażowanie władz rządowych oraz samorządowych w rozwijanie infrastruktury rowerowej. Rozwój sieci ścieżek rowerowych oraz modernizacja istniejących dróg zapewniają wzrost bezpiecznych warunków na drodze. Ruch zyskuje na znaczeniu jako alternatywa dla dojazdów do pracy, centrów handlowych czy miejsc rekreacji. W dużych miastach widać tendencję do tworzenia głównych punktów docelowych, dostępnych dla rowerzystów. Ścieżka rowerowa gwarantuje pierwszeństwo rowerzystom, co zapewnia ochronę podczas ich przejazdu.

Równouprawnienie na drodze

Ruch drogowy tworzą kierowcy samochodów, rowerzyści i piesi. Wszyscy muszą przejawiać wzajemną świadomość, empatię oraz znajomość prawa. Bez względu na środek transportu, obowiązują ich te same zasady bezpieczeństwa i przepisy kodeksu drogowego. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność wobec rowerzystów, ustępując im pierwszeństwa, zachowując odpowiednią odległość podczas wyprzedzania i przestrzegając ograniczeń prędkości.

Często zdarzają się jednak sytuacje, w których pole widzenia jest ograniczone. Przykład: kierowca pojazdu skręca w prawo i z tej samej strony nadjeżdża rowerzysta. Również ukształtowanie terenu może wpływać na obniżoną widoczność jednośladów. Istnieje potrzeba innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. W przeszłości wprowadzono już wiele sposobów, takich jak sygnalizacja świetlna, pasy dla pieszych czy sygnały dźwiękowe dla niewidomych, które ułatwiają swobodne poruszanie się na drogach. Nadszedł czas, by rowerzyści także mogli liczyć na specjalne rozwiązania, które wzmocnią ich bezpieczeństwo.

– Mimo przestrzegania zasad ruchu drogowego nie zawsze możemy być w 100% spokojni o swoje bezpieczeństwo. Warto szukać sposobów, by zapewnić ochronę rowerzystom, jednocześnie pomagając kierowcom w uważniejszym reagowaniu na obecność użytkowników dwóch kółek. Na te potrzeby powstało urządzenie BikeWatch, zasilane dzięki energii słonecznej, które zrewolucjonizuje ścieżki rowerowe. To prosty wynalazek, mający zbawienne korzyści dla użytkowników ruchu drogowego. Urządzenie składa się z kosza na śmieci, wyposażonego we wbudowany czujnik, który rejestruje nadjeżdżającego rowerzystę z 15-20 metrów oraz sygnalizator, który ostrzega kierowców o zbliżającym się użytkowniku ścieżki rowerowej – mówi Rafał Topolewski, twórca BikeWatch.

Każdy ma coś do zrobienia

Świadomość zagrożeń i zasad bezpiecznej jazdy na rowerze jest kluczowa dla minimalizowania ryzyka wypadków. Odpowiedź na pytanie: Czy polscy rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie? – zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktur, świadomość innych uczestników ruch, przestrzeganie przepisów oraz dostępność odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa dla rowerzystów. Ważne jest podejmowanie stosownych działań, w tym wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.

– Jazda na rowerze w Polsce rozwija się dynamicznie, ale aby zachować pozytywny trend, wszyscy musimy współpracować na rzecz bezpieczeństwa. Rząd, władze lokalne, kierowcy oraz sami rowerzyści – każdy ma swój wkład do wniesienia. Poprawa infrastruktury, edukacja oraz wzajemny szacunek na drogach są kluczowymi elementami, które pozwolą nam cieszyć się rowerowymi wyprawami w Polsce bezpiecznie i z przyjemnością. Cieszę się, że możemy dodać swoją cegiełkę do tego procesu w postaci BikeWatch. Mamy nadzieje, że to urządzenie zainteresuje włodarzy gmin i już niedługo rowerzyści będą go mijać podczas rowerowych przejażdżek – podsumował Topolewski.

FOT. Materiały prasowe

Udostępnij

Translate »