Co nas czeka w 2023 roku w siatkówce?

W minionym roku najważniejszą siatkarską imprezą były mistrzostwa świata. W turnieju rozgrywanym w Polsce i Słowenii triumfowali Włosi, którzy w finale pokonali naszą reprezentację. W 2023 roku również czeka nas wiele ciekawych imprez. Jakie siatkarskie rozgrywki odbędą się w ciągu najbliższych 12 miesiącach?

Rozgrywki klubowe

Pierwsze półrocze 2023 upłynie pod znakiem kończenia sezonów ligowych oraz europejskich pucharów. W ostatni weekend lutego zaplanowano turniej finałowy o Puchar Polski. W tym samym terminie odbędzie się Puchar Włoch, co jest niecodzienną sytuacją, bo w ostatnich latach oba turnieje nie nakładały się na siebie. W lutym ruszy także faza pucharowa Ligi Mistrzów. Na maj zaplanowano koniec fazy play-off w PlusLidze. W podobnym terminie zakończą się rozgrywki w lidze włoskiej. Finał Champions League zaplanowany jest na 21 maja, choć póki co nie wiadomo jeszcze, gdzie się odbędzie. Mecz ten będzie ostatnim w klubowym sezonie 2022/23. Do rywalizacji klubowej zespoły powrócą najprawdopodobniej w końcówce sierpnia ze względu na przedłużony sezon reprezentacyjny. Na grudzień zaplanowany jest jeszcze turniej o klubowe mistrzostwo świata.

Rozgrywki reprezentacyjne

Reprezentacyjne granie standardowo powróci na przełomie maja i czerwca. Wtedy rozpoczną się rozgrywki złotej i srebrnej Ligi Europejskiej oraz Ligi Narodów. Faza interkontynentalna VNL ma zakończyć się 9 lipca. Turniej finałowy tych rozgrywek odbędzie się w dniach 19-23 lipca w gdańskiej Ergo Arenie, więc kadra Polski ma w nim zapewniony udział. Miesiąc później, bo 28 sierpnia w Bułgarii, Izraelu, Włoszech i Macedonii Północnej odbędą się mistrzostwa Europy mężczyzn. Polacy swoją grupę rozegrają w ostatnim z wymienionych krajów, a poza gospodarzami ich rywalami będą Czarnogórcy, Holendrzy, Czesi i Duńczycy. Mecz finałowy Eurovolley zaplanowany jest na 16 września, ale nie będzie to koniec rozgrywek reprezentacyjnych w tym roku. 

Dwa tygodnie później zaczną się kwalifikacje olimpijskie. Gospodarze trzech turniejów póki co nie są znani. W igrzyskach w Paryżu udział weźmie 12 zespołów. Jedyną pewną miejsca w turnieju drużyną są gospodarze – Francuzi. Kolejnych sześciu uczestników wyłonią trzy wspomniane turnieje, a więc z każdego z nich awansują po dwa najlepsze zespoły. FIVB do kwalifikacji do igrzysk olimpijskich 2024 dopuściła reprezentacje: Polski, Włoch, Brazylii, USA, Japonii, Argentyny, Słowenii, Iranu, Serbii, Kuby, Holandii, Turcji, Kanady, Ukrainy, Niemiec, Meksyku, Tunezji, Egiptu, Belgii, Czech, Bułgarii, Finlandii, Kataru i Chin. Pozostałe pięć miejsc na igrzyska zostanie przyznanych według następujących zasad: najpierw zakwalifikują się drużyny z kontynentów bez zakwalifikowanego uczestnika. Później awans uzyskają najlepsze zespoły z rankingu bez kwalifikacji. 

To sprawia, że polscy siatkarze są bardzo blisko awansu ze względu na to, że liderują światowemu rankingowi. Nawet jeśli nie uda im się awansować bezpośrednio z turnieju kwalifikacyjnego, to awans uzyskają na tej podstawie, o ile oczywiście nie spadną znacząco w rankingu. Aby tak się nie stało, nie można pozwolić sobie na wpadki ze znacznie niżej notowanymi rywalami w Lidze Narodów. 

    Jak zatem widać – nadchodzące miesiące dalej będą dla siatkarzy bardzo intensywne.

    ____________

    https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

    Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to

    Fot. FIVB

    Autor Marcin Gałązka

    Udostępnij

    Translate »