MLS – to wciąż się opłaca. Tyle zarabiają tam Polacy

Wysokość wynagrodzeń piłkarzy w MLS jest jawna. Lokalny Związek Piłkarzy w USA opublikował listę, na której możemy sprawdzić, ile konkretni zawodnicy zarabiają rocznie, w tym zarówno Lionel Messi, jak i polscy piłkarze.

Ośmiu Polaków w MLS. Znamy ich zarobki

MLS to jedna z najbardziej konkurencyjnych lig piłkarskich poza Europą. Przyciąga co roku zarówno doświadczonych i utytułowanych graczy, jak i młode talenty, którzy marzą o transferze do czołowych klubów na całym świecie. Kilku piłkarzy potwierdza również, że to fantastyczna liga do rozwoju swojej ofensywnej gry i wypromowania swojej marki. W ostatnich latach Major League Soccer stała się atrakcyjnym kierunkiem dla polskich piłkarzy.

Obecnie w lidze MLS występuje ośmiu polskich zawodników. Karol Świderski, Kamil Jóźwiak i Jan Sobociński reprezentują barwy Charlotte FC, Mateusz Klich gra w DC United, Kacper Przybyłko w Chicago Fire, Jarosław Niezgoda w Portland Timbers, a Mateusz Bogusz reprezentuje Los Angeles FC. W tym roku dołączył do nich Sebastian Kowalczyk, który reprezentuje barwy Houston Dynamo.

Messi zdetronizował liderów

Związek Piłkarzy Major League Soccer (MLSPA) regularnie prezentuje dane dotyczące zarobków piłkarzy uczestniczących w najważniejszych rozgrywkach krajowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Do niedawna Xherdan Shaqiri z Chicago Fire zajmował pierwsze miejsce na liście zarobków spośród wszystkich drużyn biorących udział w tych rozgrywkach, zarabiając 8,1 miliona dolarów rocznie.

Jednak po przybyciu Lionela Messiego to się zmieniło, ponieważ gwiazda Interu Miami otrzymuje więcej niż Shaqiri, tj. 20,4 milionów dolarów rocznie. Dzięki temu Messi zajął pierwsze miejsce na liście najlepiej opłacanych graczy w tych rozgrywkach w historii. Drugą pozycję utrzymał Lorenzo Insigne z Toronto FC, którego zarobki wynoszą 15,4 miliona dolarów rocznie.

W porównaniu do poprzedniej edycji rankingu, w czołowej dziesiątce znaleźli się także Charles Gil z New England Revolution, którego roczne zarobki wzrosły do 3,25 miliona dolarów, oraz Teemu Pukki z Minnesota United, który zarabia 3,2 miliona dolarów rocznie.

  
Ile zarabiają polscy piłkarze w MLS?

Karol Świderski, reprezentant Polski, również ma powody do zadowolenia, ponieważ jest najlepiej opłacanym piłkarzem w swojej drużynie, Charlotte, i w 2023 roku zarobił ponad 2,25 miliona dolarów. W skali całej ligi plasuje się na 25. miejscu wśród najlepiej opłacanych piłkarzy. Inny polski zawodnik z Charlotte, Kamil Jóźwiak, otrzymuje niemal dwa razy mniej niż Świderski, ale wciąż znaczącą kwotę – 1,22 miliona dolarów.

W porównaniu do poprzedniej edycji listy zarobków Kamil Jóźwiak (który wcześniej zarabiał 1,017 miliona dolarów) i Jarosław Niezgoda (który wcześniej otrzymywał 976 tysięcy dolarów) zanotowali wzrost swoich zarobków. Karol Świderski, Kacper Przybyłko i Jan Sobociński pozostają na swoich obecnych poziomach wynagrodzeń, podczas gdy Mateusz Klich i Mateusz Bogusz niedawno dołączyli do ligi MLS.

W gronie najlepiej zarabiających Polaków w MLS w 2023 roku znajduje się także Mateusz Klich. Piłkarz DC United zarobił nieco ponad 2 miliony dolarów w tym roku.

Należy także zauważyć, że wszystkie kluby MLS przeznaczają łącznie ponad pół miliarda dolarów na wynagrodzenia swoich zawodników.

Oto ranking najlepiej zarabiających Polaków w MLS w 2023 roku:

  • Karol Świderski – 2,258 mln dolarów,
  • Mateusz Klich – 2,093 mln dolarów,
  • Kamil Jóźwiak – 1,217 mln dolarów,
  • Kacper Przybyłko – 1,212 mln dolarów,
  • Jarosław Niezgoda – 1,019 mln dolarów,
  • Mateusz Bogusz – 0,650 mln dolarów,
  • Jan Sobociński – 0,350 mln dolarów,
  • Sebastian Kowalczyk – 0,150 mln dolarów.
  

FOT: Charlotte FC / MLS

Udostępnij

Translate »