Wioska olimpijska już gotowa
82 budynki, 3000 mieszkań, 7200 pokoi i w sumie 52 hektary – tak wygląda paryska wioska olimpijska. Komitet organizacyjny oficjalnie otrzymał już do niej klucze od wykonawcy – firmy Solideo.
52-hektarowy kompleks podczas igrzysk pomieści ponad 14 tys. sportowców i członków ekip. Wybudowana została około 7 km na północ od centrum Paryża w miejscowości Saint-Denis i składa się z 82 energooszczędnych budynków. Jej budowa trwała cztery lata i kosztowała ponad 2 miliardy euro.
Wykonawcą wioski jest firma Solideo, która jest odpowiedzialna za ukończenie ponad 60 prac i działań rozwojowych niezbędnych do organizacji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu 2024. Prace te zostały zaplanowane i zaprojektowane tak, aby obiekty olimpijskie przekształcono w mieszkania i biura już w 2025 roku.
Tak będzie właśnie w przypadku wioski. W 2025 stanie się ona przestrzenią mieszkaniowo-biurową, która pomieści 6000 mieszkańców i zapewni 6000 miejsc pracy w branży usługowej. Jej transformacja na nowoczesne osiedle ma być wręcz imponującą.
W nowej dzielnicy będą: dwie szkoły, sklepy, hotel, park i biura, oferując swoim mieszkańcom komfortowe i zrównoważone środowisko życia. Nicolas Ferrand, dyrektor wykonawczy firmy Solideo, określił osiedle mianem „arcydzieła francuskiego budownictwa”, podkreślając jego innowacyjność i dbałość o detale.
W wiosce zastosowane zostanie m.in. rozwiązaniu Urban Data Platform, która ułatwi podejmowanie decyzji i wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym według wskaźników efektywności energetycznej i środowiskowej.
UDP łączy przepływy danych z czujników, systemów wbudowanych, obrazów satelitarnych i innych platform przyczyniających się do operacyjnego zarządzania wioską olimpijską. Przechowuje i rejestruje te dane w celu monitorowania oddziaływania wioski na środowisko oraz wprowadzania działań naprawczych.
Dla przykładu UDP zbiera dane z czujników pogody, dotyczących jakości powietrza i poziomu hałasu, a także identyfikuje wyspy ciepła i awarie sygnalizacji świetlnej. Pozyskane, przeanalizowane i zagregowane dane są prezentowane jako panele monitorujące.