„Biegam z czystą przyjemnością” Blisko 60 tys. zł dla dzieci z domów dziecka

Podczas wielkiego finału akcji „Biegam z czystą przyjemnością” dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski przekazał symboliczny czek na ręce prezesa Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial” Sylwestra Trześniewskiego. To symboliczne przekazanie, bo środki, dokładnie 58 647,03 zł, zostaną podzielone i rozdysponowane tak, aby doposażyć jak największą liczbę domów dziecka w sprzęt sportowy.

Ten bieg nie miałby się prawda odbyć bez tych ludzi

Na Stadionie Śląskim, na zaproszenie Polskiej Agencji Antydopingowej, pojawili się także piłkarze z Sarnowa – aktualni Mistrzowie Polski dzieci z domów dziecka oraz ich trener Tomasz Hałat.

– Jesteśmy szczęśliwi, że dzieją się tak wspaniałe rzeczy, że dostrzegane są potrzeby dzieci, że są czynione starania, aby uprawiały sport, aby stał się on dla nich alternatywą spędzania wolnego czasu. Współpracuję z tymi dziećmi od kilkunastu lat. Widziałem ich przemianę wielokrotnie, dlatego mogę zapewnić, że to dobra inwestycja. Kupując sprzęt sportowy do domów dziecka dajemy szansę – mówi Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”.

Niezmiennie, od 4 lat organizacji biegu, istotne jest także promowanie czystego sportu i wartości fair play. „Biegam z czystą przyjemnością” zwraca uwagę sportowców amatorów na ich podejście do aktywności fizycznej. Jest także apelem o uczciwy sport w każdym jego obszarze.

– Jestem wzruszony i pełen podziwu dla zaangażowania wolontariuszy, biegaczy, trenerów, koordynatorów i naszych partnerów. Wspólnie budujemy sport oparty o wartości i promujemy zawodniczą uczciwość. Ten bieg to znacznie więcej niż tylko sportowe wydarzenie. To budowanie społeczności, która gromadzi się wokół idei czystego sportu – podkreśla Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Dużym wsparciem dla akcji są biegacze – uczestnicy, ale także ambasadorzy. Na Stadionie Śląskim nie zabrakło przedstawicielek lekkiej atletyki Moniki Pyrek – Rokity oraz Angeliki Cichockiej, a także szpadzistki Renaty Knapik-Miazgi. W Warszawie z kolei można było spotkać piłkarza Łukasza Gikiewicza, narciarkę alpejską Zuzannę Czapską, medalistę paralimpijskiego Wojciecha Makowskiego i pierwszego Polaka w NBA Cezarego Trybańskiego.

– Serce się raduje. Wspaniałe wydarzenie integrujące różne sportowe światy. Zmieniające perspektywę na wiele spraw. Z jednej strony pomoc i działanie charytatywne, z drugiej tak ważna edukacja o czystym sporcie, o wartościach. Świetnie jest być tego częścią – dodaje Renata Knapik – Miazga, mistrzyni świata w szpadzie i ambasadorka „Biegam z czystą przyjemnością”

Czym jest bieg „Biegam z czystą przyjemnością”?

„Biegam z czystą przyjemnością” organizowane jest od 4 lat z inicjatywy Polskiej Agencji Antydopingowej, we współpracy z Fundacją Wychowanie przez Sport. W 2024 roku biegi stacjonarne odbyły się w 9 polskich miejscowościach: Brodnicy, Chorzowie, Gubinie, Inowrocławiu, Kielcach, Kaczorach, Ostrołęce, Starogardzie Gdańskim i w Warszawie. Biegi wirtualne trwają do 20 kwietnia 2024 roku.

Biegacze mieli do wyboru dwa dystanse: 4999 metrów oraz 9999 metrów. 9-tki to nawiązanie do daty powstania Światowej Agencji Antydopingowej, czyli do roku 1999. Tegoroczna edycja biegu była także częścią większego, międzynarodowego projektu o nazwie: Europejski Tydzień Czystego Sportu, który przypada między 13 a 20 kwietnia 2024 roku.

Bieg jest wspierany przez wybitnych sportowców od samego początku. Do czwartej edycji #Biegamzczystąprzyjemnośćią dołączyli: Agata Tarczyńska, Renata Knapik-Miazga, Maciej Lepiato, Mikołaj „Miko” Marczyk oraz Bartłomiej Falkowski. W akcji biorą udział także m.in.: Ewa Pajor, Oktawia Nowacka, Kinga Achruk, Agnieszka Kobus – Zawojska, Monika Pyrek – Rokita, Angelika Cichocka, Robert „Wilku” Wilkowiecki, Oskar Kwiatkowski, Arkadiusz Malarz, Maciej Zawojski, Wojciech Makowski czy Cezary Trybański.

FOT: biegamzczystaprzyjemnoscia.pl

Udostępnij

Translate »