#Flesz olimpijski: kółka olimpijskie pojawiły się na wieży Eiffla
Kółka olimpijskie symbolizujące pięć kontynentów zawisły na wieży Eiffla między pierwszym, a drugim piętrem. Znamy nazwiska kajakarzy, którzy reprezentować będą Polskę w Paryżu.
To już tradycja, że kółka zawieszona są na najbardziej znanym symbolu miasta – organizatora. Dla przykładu, podczas londyńskich igrzysk w 2012 roku zainstalowano pięć gigantycznych kół olimpijskich na Tower Bridge. W Paryżu symbol igrzysk zawiśnie na Wieża Eiffla, co jest logiczną decyzją, biorąc pod uwagę, że „Żelazna Dama” jest najpopularniejszym symbolem stolicy Francji.
Na kilka tygodni przed rozpoczęciem najważniejszej imprezy sportowej czterolecia pierścienie zostały umieszczone wysoko w nocy z 6 na 7 czerwca. Kółka olimpijskie o wymiarach 29 m szerokości i 13 m wysokości zostały wykonane przez firmę ArcelorMittal ze stali pochodzącej z recyklingu. Każdy z nich ma średnicę 9 m, a w sumie razem ważą 30 ton. Do ich podniesienia na wysokość około 60 metrów nad ziemią potrzebne były cztery dźwigi i około trzydziestu osób.
Warto dodać, że symbol igrzysk wyposażono został w 100 tys. energooszczędnych diod LED, które za dnia będą świecić w kolorach olimpijskich, nocą zaś na biało. Koła na wieży Eiffela wisieć będą do końca igrzysk paraolimpijskich.
Wewnętrzne kwalifikacje kajakarzy
Mateusz Polaczyk a nie Dariusz Popiela pojedzie na igrzyska olimpijskie do Paryża w kajakarstwie górskim. Pierwszy z Polaków wygrał wewnętrzną, reprezentacyjną kwalifikację, a swój sukces przypieczętował srebrnym medalem podczas startu w Pucharze Świata w Pradze.
Do Paryża pojadą również kajakarki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska oraz kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska, które wygrały kwalifikacje olimpijskie w Bydgoszczy. Trener kajakarek Tomasz Kryk oficjalnie ogłosił pozostałą część składu na zbliżające się igrzyska. W stolicy Francji wystąpi etatowy skład osady K4 500 metrów, czyli Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto.
Fot. Archiwum www.sortiraparis.com