Nowinki technologiczne na Euro 2024

Organizatorzy Mistrzostw Europy 2024 wprowadzili szereg innowacji technologicznych, aby poprawić doświadczenia kibiców zarówno na stadionach, jak i przed telewizorami. Oto przegląd najnowszych technologii, które zobaczymy podczas turnieju.

Czujniki sensoryczne w piłce

Technologia ta zadebiutowała podczas meczu Belgia – Słowacja. W ostatnich minutach spotkania, gdy „Czerwone Diabły” zdobyły bramkę na 1:1, sędzia Halil Umut Meler chciał upewnić się co do poprawności zdobycia gola. Dzięki czujnikom sensorycznym w piłce mógł zweryfikować, czy napastnik Belgii, Loïs Openda, dotknął piłki ręką. Analiza potwierdziła kontakt, co doprowadziło do anulowania gola przez Romelu Lukaku.

Decyzje sędziów VAR na telebimach

Nowością na niemieckich stadionach jest wyświetlanie decyzji VAR na telebimach, co pozwala kibicom lepiej zrozumieć sędziowskie decyzje. Podczas meczu Niemcy – Szkocja, kibice mieli okazję zobaczyć, jak działa nowa technologia. W pierwszej połowie anulowano rzut karny dla Niemiec, gdyż faul na Jamalu Musiali miał miejsce przed polem karnym. W drugiej połowie, gol Niclasa Füllkruga został unieważniony z powodu spalonego, co również zostało wyświetlone na telebimach.

Kamera Hawk-Eye w TVP Sport

TVP Sport wprowadziło nowatorski sposób transmisji meczów Euro 2024. Nowa technologia umożliwia wyświetlanie nad głowami piłkarzy ich nazwisk w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie pomocne przy oglądaniu meczów z udziałem mniej znanych zawodników. Dodatkowo, kibice mogą śledzić tor lotu piłki oraz jej prędkość, a także analizować model xG (oczekiwane gole).

– Nadal noce nieprzespane, bo dopracowujemy szczegóły z Hawk-Eye i komentatorami. Jesteśmy jedyni na świecie, którzy pokazują te transmisje (near) live. Eksperyment UEFA approved. Łapiemy fajne oglądalności jak na streamy alternatywne. Widać olbrzymi potencjał – mówi Piotr Michałowski z TVP Sport.

Euro 2024 to nie tylko emocje sportowe, ale także prawdziwa uczta dla miłośników nowych technologii, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają oglądanie piłki nożnej.

FOT: UEFA Euro 2024 / Facebook