#Flesz Olimpijski: Hurkacz walczy z czasem, wiemy kiedy ślubowania
Hubert Hurkacz walczy ze skutkami urazu kolana. Najlepszy polski tenisista, jak ustaliły media, uszkodził łąkotkę poboczną i wraz ze swoim sztabem robi wszystko, żeby pojechać na igrzyska.
Od kontuzji Hurkacza odniesionej podczas meczu na Wimbledonie minął już ponad tydzień. W tym czasie tenisista tylko raz zamieścił w mediach społecznościowych komunikat, który jednak był potwierdzeniem tego, że Polak ma problem z kolanem i że wraca do ojczyzn na dalsze badania.
Głos w sprawie wrocławianina zabrał Wojciech Fibak, który na łamach portalu sportowy24.pl powiedział, że Hurkacz przeszedł drobny zabieg. Dodał również, że nie wiadomo na co „Hubiego” będzie stać na igrzyskach, bo w ogóle nie wiadomo czy w nich wystartuje…
Dzień później sztab Hurkacza wydał oświadczenie: „Hubert intensywnie koncentruje się na swojej rehabilitacji i kondycji. On i jego zespół poświęcają na ten proces nawet do 12 godzin dziennie. Kolejne informacje przekażemy za siedem dni. Hubert i jego zespół dziękuję za Państwa zrozumienie, wsparcie i zainteresowanie”. Co z igrzyskami? Na ostateczne rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać.
Pierwsze ślubowanie już 18 lipca
Polski Komitet Olimpijski przedstawił harmonogram ślubowań Olimpijskiej Reprezentacji Polski na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024. W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbędą się trzy takie wydarzenia. Pierwsze zaplanowano na 18 lipca (godz. 16:00). Tego dnia nominacje odbiorą przedstawiciele: łucznictwa, lekkiej atletyki, kajakarstwa slalomowego, kajakarskiego sprintu, wspinaczki sportowej, pięcioboju nowoczesnego, strzelectwa sportowego, podnoszenia ciężarów oraz zapasów.
Drugie warszawskie ślubowanie zaplanowano na 22 lipca, także w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie, o godzinie 10:00. Nominacje odbiorą wtedy przedstawiciele: skoków do wody, maratonu pływackiego, pływania, koszykówki 3×3, boksu, kolarstwa szosowego, judo, wioślarstwa, tenisa stołowego i siatkówki plażowej.
Trzecie, ostatnie ślubowanie w Polsce będzie miało miejsce 23 lipca. Ostatnią grupą, która została zaproszona do Centrum Olimpijskim PKOl, są przedstawiciele: kajakarskiego sprintu, kolarstwa szosowego, kolarstwa torowego, kolarstwa górskiego, szermierki, siatkówki (kobiety i mężczyźni) oraz zapasów.
Pozostali nasi reprezentanci wraz z trenerami i sztabami szkoleniowymi nominacje do Olimpijskiej Reprezentacji Polski odbiorą w Paryżu. Ceremonię ślubowań zaplanowano w tzw. Domu Polskim. Pełen skład reprezentacji Polski przedstawiony zostanie 15 lipca.
Muzea zamknięte podczas igrzysk
Przedstawiciele największych, paryskich muzeów zapowiedziały, że będą zamknięte 26 lipca. To oczywiście dzień ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Wydarzenie to jest od dawna wyczekiwane i ma przyciągnąć tłumy turystów i ciekawskich gapiów. Jednak aby zapewnić bezpieczeństwo takiego wydarzenia, trzeba było podjąć drastyczne środki.
Zamknięto stacje metra, ograniczono dostęp do ulic, wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym… Zamknięte będzie również przestrzeń powietrzna nad Paryżem. Trudno jest poruszać się i cieszyć się instytucjami otaczającymi miejsce ceremonii olimpijskiej.
Aby uniknąć tych niedogodności, kilka muzeów i zabytków zdecydowało się całkowicie zamknąć swoje drzwi 26 lipca. Niektóre z nich przedłużyły nawet zamknięcie o kilka dni, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Wybierając się więc do stolicy Francji w celu zwiedzania, warto wcześniej sprawdzić, czy aby na pewno obiekt, do którego się wybieramy, będzie otwarty. Drugą ważną kwestią jest to, że w czasie igrzysk bilety do muzeów znajdujących się w centrum Paryża trzeba zarezerwować wcześniej.
Fot. Archiwum paralympic.org.pl