Karate zdrowszą i tańszą alternatywą dla rozwoju dzieci

Kilka, a czasem kilkanaście i kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie to wydatki, z którymi muszą liczyć się rodzice posyłający swoje pociechy na treningi sportowe. Wartą rozważenia tańszą opcją jest karate. Jak mówi sensei Mariusz Lewandowski, jego dyscyplina to nie tylko forma dbania o zdrowie, ale również system wartości.

Wśród dodatkowych aktywności dla dzieci najpopularniejsze wśród rodziców są zajęcia sportowe. Według raportu Santander Consumer Banku w 2022 roku ponad 60% rodziców planowało wysłać swoje pociechy na treningi. Napotkanym kłopotem mogą być koszta treningów w akademiach i szkółkach.

Karate tradycyjne zdrowszą i tańszą alternatywą

W Polsce szerokie grono zwolenników mają sporty i sztuki walki. Jedną z najpopularniejszych jest karate, które gromadzi podczas Mistrzostw Polski i turniejów dla dzieci kilkaset uczestników. W skali całego roku przez każdy polski klub przewija się od kilkudziesięciu do nawet 200 osób.

– Można trenować 2-3 razy w tygodniu. To takie minimum, które staramy się wyegzekwować. Można oczywiście trenować częściej. Miesięczna składka w naszym klubie to 120 złotych. Do tego należy dodać jeszcze jednorazowy koszt kimona, czyli dla dziecka jakieś ponad 100 złotych – mówi Mariusz Lewandowski, wielokrotny mistrz Europy i medalista mistrzostw świata w karate tradycyjnym, a obecnie sensei w Ozorkowskim i Zgierskim Klubie Karate Tradycyjnego.

– Karate daje mnóstwo korzyści, jak każdy rodzaj aktywności fizycznej. Poprawia postawę, kondycję, dotlenia całe ciało i mózg, a to prowadzi do poprawy efektywności. Dodatkowo karate wprowadza nowe ruchy i rozwija koordynację. To nie marsz czy bieg, gdzie wzorzec ruchu jest standardowy. Poza tym formy treningowe, czyli kata ćwiczymy na dwie strony. Rozwijamy ciało równomiernie, obie półkule mózgowe. Oczywiście każdy ma swoją mocniejszą stronę, ale na etapie bazowym jednocześnie rozwijamy obie – wylicza zalety dyscypliny Mariusz Lewandowski.

Bezpieczeństwo i edukacja w sporcie

W przypadku karate tradycyjnego należy również wspomnieć o bezpieczeństwo. Zawodnicy skrajnie rzadko doznają kontuzji podczas treningów czy zawodów sportowych. To wyróżnia tę odmianę na tle chociażby karate kontaktowego. Unikalny w karate tradycyjnym jest również system wartości pełny szacunku do przeciwników oraz skoncentrowany na samorozwoju. Kompas opisuje pięć zasad Dojo Kun. Wszystkie zaczynają się od „po pierwsze”, by podkreślić ich równorzędność i spójność:

  •  Po pierwsze! Dążyć do doskonałości charakteru!
  •  Po pierwsze! Bronić ścieżek prawdy!
  •  Po pierwsze! Krzewić ducha wysiłku!
  •  Po pierwsze! Szanować zasady etykiety!
  •  Po pierwsze! Strzec się porywczej odwagi!

– Karate to też potężny system edukacyjny. Dzieci zachowują dyscyplinę i szacunek do partnerów oraz trenera. Jest zbiórka, obowiązuje system zasad. Ja na przykład nie pozwalam w niektórych momentach hałasować. Staram się egzekwować maksymalną koncentrację i dyscyplinę – mówi Mariusz Lewandowski, który klub w Ozorkowie prowadzi od lat.

– Z rozmów z rodzicami zauważyłem, że to przekłada się na inne zachowania dzieci. Pewna mama powiedziała mi kiedyś, że jestem jedynym człowiekiem, którego słucha dziecko. Jeśli dziecko trenowało rok albo chociaż pół, to rodzice zauważali, że dzieci uważają bardziej, widać to było także w szkole – podkreśla Mariusz Lewandowski.

Więcej informacji na temat karate tradycyjnego na oficjalnej stronie PZKT – LINK

Udostępnij

Translate »