Pogacar kolarzem sezonu 2024. Polacy w odwrocie

Tadej Pogacar zdominował sezon kolarski 2024 i został zdecydowanie najlepszy kolarzem według rankingu UCI.

Co roku Międzynarodowa Unia Kolarska podsumowuje sezon, publikując rozmaite rankingi. Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem w 2024 roku został Słoweniec Tadej Pogacar. Dorobek punktowy 26-latka jest wyraźnie największy spośród wszystkich kolarzy. Pogačar zdobył aż 11655 punktów UCI. Co ciekawe, gdyby był jednoosobowym zespołem, to nadal wyprzedziłby niemal połowę ekip najwyższej dywizji!

Za plecami Słoweńca w rankingu uplasowali się Belgowie – podwójny mistrz olimpijski Remco Evenepoel oraz zwycięzca monumentalnego Mediolan-San Remo Jasper Philipsen. Ten drugi nie znalazł się w gronie  dziesięciu nominowany do prestiżowej nagrody Velo d’Or. Jednak nawet gdyby taką nominację otrzymał i tak zapewne przegrałby w plebiscycie z Pogacarem.

Niestety Polacy w sezonie 2024 spisywali się raczej słabo. Najlepszy z nich – Stanisław Aniołkowski – który reprezentował nasz kraj podczas igrzysk olimpijskich, w wyścigu ze startu wspólnego, zajął dopiero 163. miejsce. Aniołkowksi co prawda nie wygrał żadnego wyścigu, ale miał szansę zdobywać punkty w tych najwyższej kategorii. Drugi z Polaków – Marcin Budziński – odniósł pięć zwycięstw UCI, ale w mniej prestiżowych zawodach, w związku z tym uplasował się za Aniołkowskim, na 193. lokacie. 260. miejsce w rankingu zajmuje Rafał Majka, a Michał Kwiatkowski jest 376.