FIFA płaci miliony naukowcom z USA za przygotowanie boisk na MŚ 2026

FIFA chce uniknąć kompromitacji z Copa América w USA. Murawy na mistrzostwa świata w 2026 roku będą przygotowane perfekcyjnie. Pracują nad tym… amerykańscy naukowcy.

Nadchodzące mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn będą historyczne. Zmagania reprezentacji rozegrają się w trzech krajach: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Różne położenie geograficzne tych państw wymaga specjalnych rozwiązań.

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie murawy, na którą wyjdą największe gwiazdy światowej piłki. Boiska muszą spełniać najwyższe kryteria jakości bez względu na to, czy będą znajdować się w chłodnym, suchym, gorącym, czy tropikalnym środowisku.

FIFA nie chce powtórki z Copa América w USA

Odpowiednia troska o murawę na boiskach USA, Kanady i Meksyku jest szczególnie ważna w kontekście obiekcji, które pojawiły się w następstwie tegorocznego Copa América, rozgrywanego w Stanach Zjednoczonych. 

Przed FIFA stoi poważne wyzwanie. W Mistrzostwach Świata w 2026 roku udział weźmie 48 drużyn. Rozgrywki odbędą się na stadionach znajdujących się w 16 miastach. Uwagi wymaga też murawa na obiektach treningowych.

FIFA płaci miliony naukowcom za przygotowanie murawy

Według informacji pozyskanych przez Sportico, FIFA płaci potężne pieniądze amerykańskim uniwersytetom z Tennessee i Michigan. Naukowcy otrzymają łącznie 3,13 mln dolarów na badania. Specjaliści sprawdzają, jak wyhodować i utrzymać idealną murawę.

W umowie, do której dotarło Sportico znajdują się dane na temat podziału pieniędzy. Głównym odbiorcą projektu jest Tennesee, a podwykonawcą Michigan. Fundusze FIFA są przeznaczane na: 

  • czesne,
  • podróże, 
  • materiały
  • wynagrodzenia,
  • pozostałe koszty,
  • opłaty dla studentów,
  • materiały eksploatacyjne, 
  • dodatkowe świadczenia dla naukowców
Oficjele FIFA zadowoleni z efektów pracy naukowców

Wiosną i na początku listopada tego roku miały miejsce spotkania dotyczące badań nad murawami. W wydarzeniu wzięli udział delegaci FIFA, w tym starszy menedżer ds. zarządzania boiskami w organizacji.

– Na tym etapie przygotowań jestem zachwycony tym, co zespół był w stanie zbadać i już wprowadzić w życie – przekazał Alan David Ferguson, cytowany przez Sportico. 

Cały projekt jest prowadzony przez Johna Sorochana, wybitnego profesora nauk o trawie darniowej i zarządzania w Instytucie Rolnictwa Uniwersytetu Tennessee oraz profesora badań nad trawą darniową Uniwersytetu Michigan Johna „Treya” Rogersa III.

Autor: Marcin Gościński

Translate »