Specjalny mecz Odry Opole zainauguruje nowy stadion
Efektowna bryła nowego Stadionu Opolskiego od kilku miesięcy stoi dumnie przy ul. Technologicznej i czeka na swój debiut. Wykonawca inwestycji, firma MIRBUD, poinformowała o zakończeniu prac, a Zakład Komunalny oficjalnie przejął obiekt. Do biur niebawem wprowadzą się pierwsi najemcy, a zarządca intensywnie pracuje też nad pozyskaniem sponsora tytularnego dla najbardziej ekologicznego i jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce.
Nowy stadion będzie dla Opola nowym rozdaniem nie tylko na poziomie sportowym. Arena ma pomóc wydobyć pełnię potencjału drzemiącego w mieście i regionie także przy okazji goszczenia koncertów czy festiwali. Przedstawiciele miasta i zarządcy stadionu jasno podkreślają, że arena nie mogła dłużej czekać na budowę.
– Stadion został zrealizowany w terminie, co uważam za duży sukces, biorąc pod uwagę fakt, że inwestycja rozpoczynała się jeszcze w końcówce pandemii i początku wojny na Ukrainie. Ostatnio Miasto Opole powierzyło nam administrowanie obiektem, co uznajemy za kolejny wyraz zaufania. Będziemy się starać, aby oprócz goszczenia piłkarzy Odry, stadion służył jako unikalna przestrzeń dla wydarzeń o charakterze społecznym i rozrywkowym – mówi Patryk Stasiak, Prezes Zarządu Zakładu Komunalnego, spółki, która zarządza obiektem.
Najbardziej ekologiczny stadion w Polsce
Jeszcze podczas budowy stadionu media lokalne i sportowe okrzyknęły go „ekologicznym”. Zminimalizowany negatywny wpływ na środowisko stał się wyróżnikiem stadionu przy ul. Technologicznej. Na etapie projektowania i wykonania wdrożono rozwiązania przyjazne otoczeniu naturalnemu, także aby obniżyć koszty eksploatacji. Na dachu znalazły się panele fotowoltaiczne, pod jedną z trybun magazynowana będzie woda deszczowa, która posłuży do nawadniania trawy.
– Stadion Opolski to synonim zrównoważonego rozwoju i obiekt, który idealnie wpisuje się we współczesne standardy, łącząc w sobie nowoczesny design i funkcjonalność z ekologicznymi rozwiązaniami. Wykorzystanie deszczówki, fotowoltaika, pompy ciepła i agregaty z funkcją kogeneracji sprawią, że stadion będzie maksymalnie uniezależniony od tradycyjnych źródeł energii i„wodooszczędny”. Po prostu przyjazny dla środowiska i kieszeni – dodaje Stasiak.
Unikalna jest konstrukcja nowego stadionu Odry Opole. Na bryłę naciągnięta została półtransparentna membrana. Na co dzień na fasadzie stadionu będą wyświetlane iluminacje w różnych kolorach. Podobne rozwiązania znamy z największych stadionów w Polsce z PGE Narodowym na czele.
Poszukiwania sponsora tytularnego
Zarządcą stadionu został Zakład Komunalny w Opolu. Miejska spółka zajęła się optymalizacją kosztów eksploatacji oraz komercjalizacją powierzchni reklamowej na obiekcie, jak również sprzedażą praw do użytku biur i lóż. Lokale dostępne w zabudowie stadionu mają już swoich najemców, a obecnie spółka poszukuje sponsora tytularnego.
– Prawa do korzystania ze stadionu są obecnie dystrybuowane między zainteresowanymi podmiotami według strategii opracowanej przez Zakład Komunalny. Znaczna część obiektów ma już swoich najemców. Prowadzone są także rozmowy z kilkoma podmiotami zainteresowanymi podjęciem współpracy w zakresie sponsoringu tytularnego. Nowoczesny i ekologiczny stadion, będący unikatem w skali kraju, znalazł uznanie w oczach wielu firm i będzie mógł służyć jako nośnik do komunikacji, środek do wzmacniania marki czy też narzędzie employer brandingowe – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, Wiceprezes Zarządu Zakładu Komunalnego.
Skrojony na miarę potrzeb?
Czy obiekt rzeczywiście wykorzysta swój pełny potencjał? Obawy może budzić znaczenie miasta w regionie i bardzo konkurencyjne otoczenie, jeśli chodzi o infrastrukturę sportowo-widowiskową. 100 kilometrów od Stadionu Opolskiego znajduje się wrocławska Tarczyński Arena, a jeśli ruszymy w drugą stronę, to trafimy na Śląska. Tam hala i budowany stadion w Katowicach, Stadion Śląski w Chorzowie czy też PreZero Arena w Gliwicach. A Opole wraz z okalającymi je miejscowościami to niespełna 150 tysięcy mieszkańców.
Dlatego właśnie stadion zaprojektowano na 11,6 tysiąca widzów. Właściciele spodziewają się, że arena będzie mogła przyciągać organizatorów eventów wysokiej rangi. Jednocześnie taka pojemność trybun pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji stadionu, podobnie jak pełna komercjalizacja obiektu.
Prawdopodobna data pierwszego meczu Betclic 1. Ligi na Stadionie Opolskim to 15 lutego i pojedynek z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza, która prawdopodobnie będzie wtedy liderem rozgrywek. Zaplanowano także specjalny mecz otwarcia, który 21 marca przypomni kibicom czasy świetności Odry Opole. Wikingowie Południa zagrają z FC Magdeburg, czyli ekipą, z którą opolanie mierzyli się w 1977 roku pod wodzą Antoniego Piechniczka na starym obiekcie przy Oleskiej.
Dodajmy, że obiekt spełnia wymagania III kategorii UEFA, a więc może gościć mecze innych ekip w europejskich pucharach. W mieście mówi się również o występach młodzieżowych reprezentacji Polski oraz kadry kobiet.
fot. Miasto Opole