master rekawice

Specyfika rękawic bokserskich

Wyposażenie pięściarza jest dosyć skromne – jego podstawę stanowią rękawice. O specyfice rękawic bokserskich oraz o sposobie ich doboru opowiada Mateusz Masternak – jeden z najlepszych polskich pięściarzy i ambasador TheSport.pl.

Technologia produkcji rękawic bokserskich na przestrzeni lat bardzo się rozwinęła – współczesne rękawice są w stanie w znacznym stopniu ochronić twarz pięściarza. Tak nie było jednak zawsze – w czasach Muhammada Alego rękawice wypełniano końskim włosiem. Materiał ten podczas długich zawodowych walk ugniatał się i przesuwał do krawędzi bądź w kierunku palców, a wówczas rękawice traciły właściwości amortyzujące. Drugą znaczącą wadą tych rękawic był „luźny kciuk”. Niektórzy bokserzy zaczęli się wręcz specjalizować w trafianiu rywala kciukiem w oko. Rozwój technologii wyeliminował tego typu problemy ze sportów walki oraz pozwolił na opracowanie modeli rękawic o rozmaitej specyfice.

Rodzaje rękawic bokserskich

Rękawice bokserskie można podzielić na startowe oraz treningowe. Różnią się one wielkością oraz wagą. Rękawice startowe w boksie zawodowym mają zazwyczaj dwa rozmiary – 8 oz lub 10 oz (oznaczenie „oz” określa wagę rękawic w uncjach). Te mniejsze przeznaczone są dla zawodników w wagach od słomkowej do półśredniej, natomiast te większe od junior średniej do ciężkiej. Producenci przewidzieli również sytuację, w której pięściarz ma nietypowo duże dłonie – dla takich zawodników produkowane są rękawice o rozmiarze 10 oz XL. Nie różnią się one wagą i grubością warstwy amortyzującej, ale mają więcej przestrzeni w środku, co przekłada się na komfort użytkowania.

Rozmiarów rękawic treningowych jest dużo więcej i są one uzależnione od wagi zawodnika oraz rodzaju treningu. Przykładowo zawodnik kategorii ciężkiej do sparingów używa rękawic 20 oz, a zawodnik kategorii lekkiej 14 oz. Skąd taka zależność? Im większa rękawica, tym bardziej bezpieczna – ma ona grubszą warstwę amortyzującą i lepiej chroni przed kontuzjami. Lżejszy pięściarz nie może sparować w rękawicach w rozmiarze 20 oz, ponieważ zadawałby w nich zbyt powolne ciosy. Z kolei pięściarz wagi ciężkiej nie może sparować w rękawicach 14 oz, gdyż zwiększyłoby to ryzyko nokautu i kontuzji podczas przygotowań do właściwej walki – a trenować należy w taki sposób, by tego uniknąć. Oczywiście rozstrzał wagi rękawic bokserskich jest znacznie bardziej zróżnicowany – w zależności od potrzeb możemy zdecydować się również na rękawice o wadze 6 oz, 12 oz, 16 oz czy 18 oz.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są nasze rękawice do boksu. Te najwyższej jakości zwykle produkuje się ze skóry naturalnej, natomiast te ze skóry syntetycznej kosztują zazwyczaj mniej i są przeznaczone głównie dla osób początkujących. Rękawice mogą różnić się również sposobem usztywnienia nadgarstka – w tym celu mogą być wyposażone w wygodny rzep lub bardziej precyzyjne wiązania.

Uznane marki oraz ich specyfika

Do najbardziej uznanych marek rękawic bokserskich należą Grant, Everlast, a w ostatnim czasie bardzo popularny stał się również Rival.

Rozmiary rozmiarami, waga się zgadza, ale każda firma ma swoją opracowaną technologię. Przykładowo „Everlasty” słyną z tego, że są bardzo małe i – mówiąc językiem sportowym – bardziej „ciągną”, czyli łatwiej jest w nich znokautować rywala niż w pozostałych modelach.

Dana marka może produkować teoretycznie identyczne rękawice i mogą być one najwyższej jakości, ale mogą się również nieznacznie różnić w zależności od kraju produkcji. Królom nokautów dedykowane są rękawice, które powstają w Meksyku – mają one niewielką ilość ściółki, która jest jednocześnie miękka i rzadka, co sprawia, że uderza się nimi niemal jak gołą pięścią.

Inną znaną marką jest Paffen Sport. Jeśli promotor obawia się o bezpieczeństwo swojego zawodnika i chciałby zmniejszyć prawdopodobieństwo nokautu, to wskaże właśnie te – tzw. „bezpieczne rękawice”.

Osobiście najbardziej cenię rękawice marki Adidas – przede wszystkim za to, że można w nich mocno uderzyć, ale też dobrze chronią moje dłonie, nadgarstki oraz twarz, kiedy stoję za gardą. Najmniej przypadły mi do gustu „Rivale” z bilansem: jedna walka – cztery rozcięcia na twarzy.

Kto wybiera rękawice?

Rękawice zazwyczaj wybiera team pięściarza, natomiast najczęściej zapewnia je organizator. Na dzień przed walką, po ważeniu, na meetingu zespołów sportowych dokonuje się wyboru rękawic spośród kilku par. Zawodnik mierzy rękawice, i wybiera te, które najlepiej leżą na jego dłoni.

Zapis określający markę rękawic, w których zawodnicy wyjdą na ring, znajduje się w kontrakcie. Dlatego nieraz zdarza się, że spór o wybór rękawic znacząco wydłuża i komplikuje negocjacje kontraktu. Trudno jest znaleźć porozumienie, gdy jednej ze stron zależy na bezpiecznych „Paffenach”, a drugiej na żądlących „Everlastach”.

Dla przykładu – przed moją walką z Jeanem-Markiem Mormeckiem na meeting przyniesiono osiem par rękawic, z których siedem było niemal identycznych, natomiast ostatnia para znacząco różniła się od pozostałych i praktycznie nie miała wkładki. Powiedziałem, że mój przeciwnik może walczyć w tych rękawicach pod warunkiem, że dostanę takie same. Okazało się, że „takich” była tylko jedna para. Ostatecznie boksowaliśmy w takich samych.

Mała „gimnastyka” rękawic, czyli dopasowanie rękawicy do ręki, jest jak najbardziej dopuszczalna i nikogo nie krzywdzi. Zdarzają się jednak sytuację, gdy team zawodnika uderza rękawicą w ścianę, depcze po niej i rozbija w celu zniszczenia warstwy ochronnej i wzmocnienia siły ciosu. Jest to zabieg niedopuszczalny, ponieważ zwiększa ryzyko utraty zdrowia przez któregoś z pięściarzy.

Odpowiednio dobrana rękawica

Z rękawicami jest jak z butami – trzeba je zobaczyć, przetestować, sprawdzić czy dobrze leżą, czy jest wystarczająco dużo miejsca na kciuk i czy rękawica dobrze się domyka. Ich zakup w sklepie internetowym bez wcześniej przymiarki może okazać się nieudany. Bywa również, że na pierwszy rzut oka rękawice wydają się być w porządku, natomiast walkę kończy się z bólem i porozbijanymi kostkami. Zdrowe i sprawne ręce to w boksie podstawa, dlatego na dobór sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę.

Udostępnij

Translate »