131 milionów złotych z transferów. Raport ekstraklasy

W ubiegłym sezonie kluby PKO BP Ekstraklasy zarobiły 131 milionów złotych na sprzedaży zawodników, co oznacza spadek o 15 milionów złotych w porównaniu z rokiem poprzednim i trochę poniżej średniej z ostatnich 6 lat. Niektórzy jednak nadal zgarniają fortunę.

Ile zarobiły kluby? Raport Grant Thorton

W sezonie 2022/23 dochody z transferów zagranicznych wyniosły 119,9 miliona złotych, a z transferów krajowych – 10,96 miliona złotych.

„Łączne przychody z transferów klubów PKO BP Ekstraklasy wyniosły zatem 130,85 miliona złotych, co stanowi spadek o 10,1% w porównaniu z poprzednim sezonem” – mówi raport Grant Thorton.

Mimo spadku w przychodach z transferów w porównaniu do poprzedniego sezonu, nadal jest to istotny segment przychodowy. Tylko w sezonie 2022/23 stanowiły 14,2% ogólnych dochodów klubów.

– Wartość przychodów z transferów jest trudna do przewidzenia i podlega znacznym wahaniom, dlatego nie można zakładać, że będą one rosły w miarę rozwoju ligi, jak to ma miejsce w przypadku innych źródeł dochodów. Wartość rynkowa zawodników zależy od ich umiejętności, potencjału, osiągnięć, statystyk indywidualnych oraz od takich czynników jak postrzeganie polskiej piłki nożnej na arenie międzynarodowej, wyniki reprezentacji oraz kurs złotego w stosunku do euro – mówią autorzy raportu.

Transfery krajowe kontra zagraniczne

Przeważająca większość przychodów transferowych (92%) w PKO BP Ekstraklasie pochodzi z transferów zagranicznych. Transfery krajowe stanowią zaledwie 8% ogółu, ale można zauważyć wzrostowy trend w udziale transferów krajowych, co wskazuje na rozwijający się rynek wewnętrzny.

– Niemniej jednak kwoty najwyższych transferów zagranicznych są znacznie wyższe i przewyższają możliwości finansowe polskich klubów. W związku z tym dominacja przychodów z transferów zagranicznych powinna utrzymać się w kolejnych latach – dodają autorzy.

Wartość młodzieży

Średni wiek zawodników z PKO BP Ekstraklasy przechodzących do innych klubów w sezonie 2022/23 wyniósł 23,6 lat. Zarówno krajowe, jak i zagraniczne kluby interesują się młodymi zawodnikami wychowanymi w polskich klubach.

Kwoty transferów zawodników stale rosną, co świadczy o atrakcyjności inwestowania w szkolenie młodzieży i dawanie im szansy na występy w pierwszym składzie. Taka sytuacja pozwala młodym zawodnikom zdobyć doświadczenie i być może zyskać uznanie na międzynarodowym rynku.

Dochody z transferów klubów

Pierwsze miejsce w rankingu przychodów z transferów w sezonie 2022/23 zajmuje Lech Poznań, który zarobił imponujące 47,86 miliona złotych. Ta suma stanowi ponad jedną trzecią dochodów klubu pochodzących z podstawowych źródeł: takich jak prawa medialne, marketing, meczowe przychody i dochody komercyjne.

  

Wielki sukces Lecha wynikał między innymi ze sprzedaży Jakuba Kamińskiego do niemieckiego klubu VFL Wolfsburg za około 10 milionów euro (wg szacunków Transfermarkt). To jedna z najwyższych kwot uzyskanych za transfer w historii PKO BP Ekstraklasy.

Drugie miejsce w rankingu przychodów z transferów 2022/23 zajmuje Górnik Zabrze, który wzbogacił swój budżet o 13,89 miliona złotych (co stanowi 43% ogólnych dochodów klubu z podstawowych źródeł). Kluczowym źródłem tych przychodów była sprzedaż Krzysztofa Kubicy do włoskiego Benevento za kwotę przekraczającą 1 milion euro, a także kilka mniejszych transakcji, które łącznie dały blisko 2 miliony euro.

Trzecie miejsce w rankingu transferowym zajęła Legia Warszawa, która zarobiła 10,94 miliona złotych. To kwota o ponad połowę niższa niż w sezonie 2021/22, stanowiąca 8% ogólnych dochodów klubu z podstawowych źródeł. Legia dokonała jednej większej transakcji z francuskim klubem Clermont Foot – sprzedaż Mateusza Wieteski miała przynieść klubowi około 1,5 miliona euro wpływów.

źródło: Grant Thorton / źródło zdj: Wikimedia Commons

Udostępnij

Translate »