Ministerstwo wesprze 6 akademii. Co ze stadionami Rakowa i Ruchu?

Ministerstwo Sportu nie kontynuuje deklaracji poprzedniego rządu. Mowy o dodatkowych środkach na rozbudowę stadionów Rakowa Częstochowa i Ruchu Chorzów na razie nie ma. Jest za to spełnienie obietnicy Sławomira Nitrasa, który chciał wspierać sport u jego podstaw. Ministerstwo wsparło finansowo sześć akademii piłkarskich.

Ministerstwo Sportu wsparło sześć akademii

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras, ogłosił wsparcie finansowe dla sześciu akademii piłkarskich, obejmujących Widzew Training Center, AP Miedź Legnica, oraz szkółki w Bielsku-Białej, Sosnowcu, Chorzowie i Opolu.

Łącznie ministerstwo dofinansuje akademie kwotą blisko 19 milionów złotych. Największą kwotę, aż dziesięć milionów złotych, otrzyma Widzew Łódź na budowę ośrodka treningowego z zapleczem w Bukowcu. Trzy miliony złotych zostaną przeznaczone na zadaszenie pneumatyczne nad obiektem w Chorzowie, a dwa miliony złotych na powstanie czterech boisk na terenie Stadionu Ludowego w Sosnowcu.

Dofinansowanie Ministerstwa otrzymały:

  • Widzew Training Center Sp. z o.o. – budowa Ośrodka Treningowego Widzewa Łódź – stadion treningowy wraz z zapleczem w Bukowcu – 10 000 000,00 zł,
  • Miasto Bielsko-Biała – przebudowa boiska piłkarskiego oraz modernizacja oświetlenia przy ul. Tadeusza Rychlińskiego w Bielsku-Białej – 1 161 100,00 zł,
  • Gmina Sosnowiec – budowa czterech boisk na terenie Stadionu Ludowego przy ul. Kresowej w Sosnowcu – 2 000 000,00 zł,
  • Miasto Chorzów – budowa zadaszenia pneumatycznego nad boiskiem piłkarskim przy ul. Wolności w Chorzowie – 3 000 000,00 zł,
  • MKS Miedź Legnica S.A. – budowa zadaszenia pneumatycznego boiska piłkarskiego Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica – 785 400,00 zł,
  • Miasto Opole – budowa boiska piłkarskiego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu – 1 835 200,00 zł.
100 mln dla Ruchu? Pieniądze miały być „praktycznie wkrótce”

Temat dofinansowania budowy nowego stadionu dla Ruchu Chorzów rozpoczął się od meczu między Niebieskimi a Wisłą Kraków w Fortuna 1 Lidze, w kwietniu 2023 roku. Z powodu nieporozumień związanych z zabezpieczeniem Stadionu Śląskiego spotkanie odbyło się w Gliwicach. Premier Mateusz Morawiecki na oficjalnej konferencji zapowiedział około 104 mln złotych na nowy obiekt dla chorzowian.

Jednak po wyborach nastała cisza, a nowy minister sportu Sławomir Nitras z PO wyraził wątpliwości co do dokumentów potwierdzających tę decyzję. Były minister sportu Kamil Bortniczuk z PiS zapewnił, że pieniądze są zabezpieczone, ale brak pozytywnej decyzji uniemożliwia ich przekazanie.

Władze Chorzowa pragną spotkać się z obecnym ministrem, jednak termin spotkania nie został jeszcze ustalony. Miasto zabezpieczyło część środków na budowę stadionu, a inwestorem ma być spółka ADM Serwis, należąca do miasta. Spółka ta ma zaciągnąć kredyt na 15 lat, a miasto będzie gwarantować spłatę.

Koszt budowy nowego stadionu przy Cichej 6 oszacowano na niecałe 250 mln złotych, a widownia ma pomieścić 16 tys. osób. Zakładano, że budowa rozpocznie się w 2024 roku i potrwa trzy lata.

35 milionów na stadion Rakowa? Trwa oczekiwanie

Po obietnicach byłego premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczących alokacji przeszło 35 milionów złotych z Ministerstwa Sportu na rozbudowę stadionu Rakowa w Częstochowie, pojawiają się wątpliwości co do faktycznego przekazania środków. Niemniej jednak miasto teraz skłania się ku poważnemu podejściu do tego zagadnienia. Planowane są prace rozpoczynające się w przyszłym roku, które wyznaczą lokalizację nowego obiektu.

Tuż przed wyborami parlamentarnymi na terenie miejskiego stadionu przy ul. Limanowskiego zjawiła się delegacja polityków z Prawa i Sprawiedliwości. Eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska oraz posłowie Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka, ubiegający się o reelekcję, przekazali przewodniczącemu rady nadzorczej Rakowa czek na kwotę niemal 36 milionów złotych.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa! 35 341 600,00 zł dla Rakowa Częstochowa na modernizację i rozbudowę stadionu przy ul. Limanowskiego” – można przeczytać jeszcze na profilu posłanki Burzyńskiej.

FOT: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Udostępnij

Translate »