Elliot Hill wraca do Nike. Zaczynał ponad 35 lat temu od stażu

John Donahoe nie będzie już prezesem i CEO Nike. Poinformowała o tym sama firma w oficjalnym komunikacie. Jego następca? Jedna z kluczowych postaci w historii firmy, emerytowany Elliott Hill, specjalnie przywrócony na stanowisko, aby spróbować ożywić Nike.

Zmiana na szczycie w Nike

W oficjalnej notatce Nike ogłosiło, że John Donahoe od 14 października przestanie być prezesem i CEO firmy. Nadal jednak będzie pełnił rolę doradcy, aby zapewnić płynne przejście aż do 31 stycznia 2025 roku. W tym czasie na jego miejsce znana marka odzieży sportowej postanowiła przywrócić Elliotta Hilla, który stanie się również dyrektorem zarządu Nike i członkiem komitetu wykonawczego.

Dla Elliotta Hilla to spektakularny powrót. W przeszłości pełnił różne stanowiska kierownicze w Europie i Ameryce Północnej w Nike. Przeszedł na emeryturę w 2020 roku po 32 latach kariery.

– Jestem podekscytowany, mogąc ponownie powitać Elliotta w Nike. Z uwagi na nasze przyszłe potrzeby, dotychczasowe wyniki firmy oraz po przeprowadzeniu przemyślanego procesu sukcesji, rada uznała, że było jasne, iż globalne doświadczenie Elliotta, jego styl przywództwa i dogłębna znajomość naszej branży oraz partnerów, w połączeniu z jego pasją do sportu, naszych marek, produktów, konsumentów, sportowców i pracowników, czynią go odpowiednią osobą do kierowania następną fazą rozwoju Nike – mówi Mark Parker, prezes wykonawczy Nike.

Kim jest Elliot Hill? To bohater „amerykańskiego snu”

Hill rozpoczął swoją karierę w Nike w 1988 roku jako stażysta na stanowisku przedstawiciela handlowego odzieży. Po dwóch latach spędzonych na tym poziomie Hill kontynuował ścieżkę sprzedaży, przechodząc od stanowiska sprzedawcy grafik sportowych, przez przedstawiciela handlowego, aż do menedżera sprzedaży.

Po 10 latach swojej kariery w Nike Hill został dyrektorem działu sportów zespołowych, gdzie pracował przez dwa lata. Ten okres oznaczał początek szybkiego awansu Hilla w strukturach firmy. W 2000 roku Hill objął międzynarodowe stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży i handlu detalicznego na obszarze EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), gdzie spędził trzy lata.

Następnie wrócił na rynek amerykański jako wiceprezes i dyrektor generalny ds. handlu detalicznego w USA na rok, po czym objął stanowisko wiceprezesa ds. handlu w USA w latach 2004-2005.

W miarę jak Hill obejmował coraz wyższe stanowiska w Nike, jego odpowiedzialność rosła. W 2013 roku został prezesem ds. geografii i sprzedaży, a funkcję tę pełnił do 2016 roku. Potem, w latach 2018-2020 był prezesem ds. konsumentów i rynku, nadzorując globalne operacje Nike.

Hill ma pomóc w kryzysie

W czerwcu Nike przebiło wszelkie negatywne prognozy analityków, odnotowując w czwartym kwartale 2023 roku spadek przychodów o 2%, do 12,6 miliarda dolarów (czyli 11,7 miliarda euro według dzisiejszego kursu). Firma odnotowała więc jedne z najgorszych wyników w ostatnich latach.

Pozytywną wiadomością był wzrost zysków o 45% do 1,5 miliarda dolarów, na który wpłynął plan oszczędnościowy. Ten miał wartość 2 miliardów dolarów, chociaż zakładał zwolnienie części personelu.

Nike ostro w górę. Jest reakcja na giełdzie

Reakcja inwestorów Nike na tę wiadomość była więcej niż pozytywna. Po otwarciu giełdy na Wall Street akcje zyskały 7%. Rajd ten ograniczał negatywne wyniki spółki. Od stycznia akcje spadły o prawie 20%.

Według Forbes, Phil Knight, założyciel i były CEO Nike, posiada majątek rodzinny o wartości 36,1 miliarda dolarów. On i jego żona Penny są jednymi z czołowych amerykańskich filantropów: dotychczas przekazali 3,6 miliarda dolarów na cele charytatywne, głównie za pośrednictwem swojej Knight Foundation.

FOT: Nike

Udostępnij

Translate »