Gwiazdy inwestują w brytyjski futbol. Dołącza do nich Ed Sheeran

Coraz więcej znanych osobistości z show-biznesu inwestuje w brytyjski futbol, łącząc swoje pasje z możliwościami biznesowymi. Ich zaangażowanie wykracza jednak poza same finanse – wnoszą także swoją popularność, kreatywność oraz długoterminowe wizje rozwoju.

Gwiazdy inwestują w brytyjski futbol. Ed Sheeran najnowszym inwestorem

Jednym z najnowszych przykładów jest Ed Sheeran, który nabył mniejszościowy udział w Ipswich Town. Sheeran, od lat związany emocjonalnie z „The Tractor Boys”, od 2021 roku sponsoruje koszulki męskiej i żeńskiej drużyny klubu. Jego inwestycja, choć stosunkowo niewielka – 1,4% udziałów – jest znaczącym gestem lojalności wobec klubu, który od zawsze darzył szczególnym sentymentem.

Dzięki tej umowie, Sheeran uzyskał prawo do korzystania z loży dyrektorskiej na Portman Road, którą osobiście spersonalizował przed sezonem 2024/25. Choć piosenkarz nie dołączy do zarządu klubu, jego rola w promowaniu Ipswich Town, który właśnie awansował do Premier League, pozostaje nieoceniona.

Deadpool wspiera Walijczyków

Innym przykładem gwiazd, które odważnie inwestują w brytyjski futbol, są hollywoodzcy aktorzy Ryan Reynolds i Rob McElhenney. W 2020 roku nabyli walijski klub AFC Wrexham, jeden z najstarszych klubów piłkarskich na świecie. Od momentu ich przejęcia, Wrexham zanotował imponujący rozwój. Dwa awanse z rzędu i powrót na trzeci poziom rozgrywek po blisko dwóch dekadach przerwy.

Reynolds i McElhenney od początku mieli ambitne plany dotyczące przyszłości klubu. Obecnie rozważają rozbudowę historycznego stadionu Racecourse Ground, który uchodzi za jeden z najstarszych na świecie. Niestety, jest już za mały na potrzeby rozwijającego się klubu.

Aktorzy planują powiększenie stadionu do pojemności 45-55 tys. miejsc, co mogłoby przyciągnąć na mecze domowe całe miasto Wrexham.

Inwestycje Reynolds’a i McElhenney’a wykraczają jednak poza sportowe ambicje. Dzięki serialowi dokumentalnemu „Welcome to Wrexham”, którego premiera odbyła się latem 2022 roku, właściciele wnieśli do klubu wartość marketingową i medialną.

Produkcja, prezentująca historię klubu oraz zaangażowanie nowych właścicieli, stała się globalnym hitem. Aktorzy, nazywając Wrexham „śpiącym gigantem”, podkreślają, że ich celem jest nie tylko wzmocnienie klubu na boisku, ale także przywrócenie mu należnego miejsca na arenie międzynarodowej.

Elton John honorowym prezydentem Szerszeni

Na tle tych nowych inwestorów wyróżnia się Elton John, który od dekad jest symbolem Watford FC. Legenda muzyki, mimo że w 2002 roku oficjalnie zrezygnowała z funkcji prezesa, wciąż pozostaje Honorowym Prezydentem. Jego zaangażowanie w klub sięga lat 70., kiedy to po raz pierwszy objął stanowisko prezesa.

Vicarage Road, stadion Watfordu, wielokrotnie stawał się sceną jego charytatywnych koncertów, które przyciągały dziesiątki tysięcy fanów. Występy pomagały klubowi w trudnych chwilach finansowych. Watford, pod przewodnictwem Johna, osiągnął swoje największe sukcesy. To m.in. finał Pucharu Anglii w 1984 roku, co na zawsze zapisało się w historii klubu.

LeBron „will never walk alone”

W 2011 roku koszykarz LeBron James kupił 2% udziałów w Liverpoolu wraz ze swoim partnerem biznesowym Maverickiem Carterem. Kosztowało ich to 6,5 miliona dolarów, co okazało się wyjątkowo opłacalną inwestycją.

W marcu 2022 roku James, Carter i Paul Wachter zamienili swoje udziały w Liverpoolu na część własności FSG. Dokładna kwota tej transakcji nie została ujawniona, ale szacuje się, że James posiada około 1% udziałów w grupie, która jest właścicielem Boston Red Sox, stadionu Fenway Park, Liverpoolu oraz drużyny NHL Pittsburgh Penguins, a także połowy Roush Fenway Racing i 80% New England Sports Network.

Według Forbes, wartość Liverpoolu wynosi 4,1 miliarda dolarów (3,56 miliarda funtów), a roczne przychody klubu to około 619 milionów dolarów (539 milionów funtów). Oznacza to, że udział Jamesa w sześciokrotnym zdobywcy Ligi Mistrzów jest obecnie wart około 44 miliony dolarów (38,3 miliona funtów).

FOT: Ipswich Town

Udostępnij

Translate »