LeBron i Drake kupują Milan
AC Milan zmienia właściciela i nic w tym nowego, bo w ciągu ostatnich pięciu lat miał ich już czterech. Jak za każdym razem zapowiedzi są wielkie, lecz tym razem faktycznie mamy do czynienia z czymś, co przyciąga uwagę. Jest to m.in. ikona koszykówki LeBron James oraz znany raper Drake, z którymi powiązana jest główna grupa inwestorów.
Dla RedBird Capital Partners, który za 1,2 mld dolarów przejął pakiet większościowy w Milanie, jest to już kolejna taka inwestycja. Fundusz Gerry’ego Cardinale, założyciela RedBird posiada w swoim portfolio Liverpool FC, Toulouse FC, a także hokejowy Pittsburgh Penguins oraz baseballowy Boston Red Sox. Łączna wartość udziałów funduszu w tych zespołach wynosi znacznie więcej niż 7 mld dolarów. Ruch ten z pewnością wynosi mistrza Włoch na wyższy poziom w skali europejskiej piłki pod względem potencjału.
LeBron James is now an investor in Liverpool and AC Milan ⚽ pic.twitter.com/et0QIzVqai
— ESPN FC (@ESPNFC) August 31, 2022
Problem może pojawić się gdzie indziej. Są nimi przeróżne powiązania ważniejszych lub mniej ważnych członków całego przedsięwzięcia z innymi klubami. LeBron za pośrednictwem Main Street Advisors również inwestuje już w Liverpool, notabene swój ulubiony klub, do którego przywiązanie wielokrotnie już deklarował. W projekt zaangażowani mają być również Yankee Global Enterprises (YGE) – właściciele New York Yankees. Tu z kolei dosyć wyraźna jest korelacja na zasadzie partnerstwa z Manchesterem City. Zasady Ligi Mistrzów wyraźnie mówią o zakazie posiadania tego samego właściciela przez dwa kluby występujące w rozgrywkach. Kwestią czasu jest, kiedy UEFA wszcznie postępowanie w tej sprawie.
Historycznie rzecz biorąc, może zrodzić się pytanie: co nowi właściciele muszą zrobić (i za ile), żeby zamieść sprawę pod dywan, biorąc przykład z właścicieli pewnego paryskiego klubu. O ile pojedynek Liverpoolu czy Milanu z Toulouse FC w ramach Ligi Mistrzów ciężko sobie wyobrazić, tak Liverpool z Milanem ścierały się ze sobą nawet w poprzedniej edycji.
Kolejną kwestią są wypowiedzi nowych właścicieli. O ile siła nowego kapitału oraz narzędzia, jakimi dysponuje, są niezaprzeczalne, tak zamiary przekazywane na pierwszych konferencjach wiążą się głównie z marketingiem i zdobywaniem wartości. Ekspansja na telewizyjny rynek w USA w postaci transmisji w istotnym medium brzmi fantastycznie. Gorzej, że walory sportowe były tymi najrzadziej wspominanymi. Milan ze swoją historią i pucharami jest bezsprzecznie wielką, globalną marką. Nie wiadomo jednak, czy właśnie to nie jest głównym czynnikiem, który skłonił nowych właścicieli do inwestycji, a same czysto sportowe czynniki nie zejdą na boczny plan kosztem chęci zarabiania pieniędzy na klubie.
RedBird Capital Partners completes acquisition of AC Milan ➡️ https://t.co/34kE6CVVnW
RedBird Capital Partners completa l'acquisizione di AC Milan ➡️ https://t.co/57FALTJvfa#SempreMilan pic.twitter.com/YTo6X5CvDq
— AC Milan (@acmilan) August 31, 2022
Pozostaje wierzyć, że doświadczenie sportowe, jakim dysponuje jedna z „maskotek” projektu – LeBron James oraz relacje z New York Yankees pozwolą zbudować solidną infrastrukturę piłkarską i model, w którym AC Milan będzie mógł rywalizować na najwyższym poziomie. Na pewno klubowi przyda się stabilność. Ostatnie lata wyglądały tak jakby włoski zespół miał wyrobić pewną średnią właścicieli na dekadę, po tym jak przez ponad 30 lat w czerwono-czarnej części Mediolanu niezachwianie rządził Silvio Berlusconi.