#MarketingowyFleszŚwiat 1

Ostatnio przyglądaliśmy się najciekawszym wydarzeniom ze świata sportu i biznesu w naszym kraju, natomiast tym razem rozszerzamy perspektywę na cały świat! #MarketingowyFlesz to najciekawsze newsy dot. marketingu sportowego i nie tylko. Za cykl odpowiada Jakub Szlendak.

MarketingowyFleszPolska 1 znajdziecie pod TYM linkiem

Jeśli jakiś klub nawiąże ciekawą współpracę sponsoringową albo zaprezentuje nowe gadżety w sklepie, tutaj o tym przeczytacie. Podobnie jak o zmianach we władzach klubów oraz akcjach CSR. Informacje będą dotyczyły szeroko rozumianej piłki nożnej, a więc także mediów, firm produkujących sprzęt oraz organizacji takich jak PZPN, czy FIFA. Kolejność jest przypadkowa.

Osoby, które obserwują mnie na Twitterze wiedzą, że często wrzucam takie newsy w formie tweetów. Od listopada oznaczam je stosownych hashtagiem, żebyście nie mieli problemów z odszukaniem poprzednich wrzutek.

Zapraszam także do zapisania się na newsletter. Dzięki niemu dostaniecie w niedzielę rano jednego maila, w którym będą zebrane wszystkie najciekawsze informacje na ten temat.

https://linktr.ee/kubaszlendak

Zaczynamy!

Ogromne straty PSG
 

Francuski dziennik L’Équipe opublikował dane finansowe PSG, z których wynika, że klub zakończył sezon 2021/22 ogromną stratą – 370 mln euro. Budżet klubu przekroczył 1 mld euro, a koszty wynagrodzeń wyniosły 600 mln euro. Klub osiągnął przychód w wysokości ok. 700 mln euro, co oznacza, że wsk. wynagrodzeń wyniósł 85% (za zdrowy uznaje się wartości bliższe 60%).

PSG dostało karę od UEFA w wysokości 65 mln euro, ale zapłacić musi tylko 10 mln euro. Klub będzie musiał zredukować straty w następnych sezonach oraz informować co 6 miesięcy o postępach. To 3. taka kara w ostatnich latach.

370 mln euro straty przy 700 mln euro przychodu, to inaczej przekroczenie budżetu o 53%. Inaczej mówiąc, PSG wydało w sezonie 21/22 o 53% więcej niż zdołało zarobić, na każde zarobione euro, PSG wydało 1.53 euro.

Brighton odświeży stadion w trakcie przerwy na mundial

W zakres prac wpisuje się nowy branding stadionu wewnątrz, nowe oznakowanie stadionu na zewnątrz oraz remont kiosków z jedzeniem i napojami.

Brighton ostatni mecz domowy zagra 13 listopada przeciwko Aston Villi. Rozgrywki Premier League wracają po mundialowej przerwie w Boxing Day, czyli 26 grudnia, ale Brighton pierwszy mecz domowy rozegra 31 grudnia z Arsenalem.

Kolejne prace remontowe zostaną wykonane w najbliższych 12 lub 18 miesiącach, w zależności od kosztów i możliwości finansowych.

ŹRÓDŁO

FC Barcelona ma nowego sponsora na rękawach koszulek

Według hiszpańskich mediów Barca chce podpisać kontrakt z firmą Nexo, działającą na rynku kryptowalut, jeszcze przed mundialem. Co ciekawe, wcześniej klub nie palił się do nawiązywania współpracy z podmiotami z tej branży. Spekulowano nawet, że FC Barcelona pracuje nad własną kryptowalutą. Jak widać te plany nie wypaliły albo zostały odłożone na przyszłość.

Do mediów nie wyciekły informacje nt. wartości i czasu trwania umowy, ale branżowy portal 2Playbook podaje, że poprzedni sponsor – turecka marka Beko – płaciła klubowi 19 mln euro rocznie. Umowa obejmowała także sponsoring zestawu treningowego, który obecnie należy do Spotify.

ŹRÓDŁO

Rodzina Pozzo sprzeda udziały w Udinese i Watford

Giampaolo Pozzo kupił włoskie Udinese w 1986 roku, a pierwsza drużyna zajmuje obecnie 6. miejsce w Serie A. Klub wyceniany jest na około 200 mln dolarów. Po przejęciu miałby zostać wprowadzony na nowojorską giełdę. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Udinese dołączy do innych włoskich klubów z amerykańskim kapitałem. Ostatnim takim przejęciem była transakcja zakupu AC Milan przez RedBird Capital Partners w czerwcu tego roku za 1,3 mld dolarów.

Tymczasem angielski Watford, którego właścicielem jest syn Giampaolo, Gino Pozzo, jest wyceniany na około 160 mln dolarów, które mogą wzrosnąć do 230 mln dolarów, jeśli klub awansuje do Premier League. Obecnie zajmuje 10. miejsce w Championship.

ŹRÓDŁO

Chiny chcą zorganizować mundial kobiet w 2031 roku

Chińska drużyna kobiet zajmuje obecnie 15. miejsce w światowym rankingu FIFA, lecz jej ambicje sięgają wyżej. Za kilka lat Chińczycy chcą znaleźć się w ścisłej światowej czołówce – celem jest ćwierćfinał IO w Paryżu w 2024 roku. Chiny był już gospodarzem mundialu kobiet – 1991 i 2007 roku.

Wciąż czekamy na ogłoszenie gospodarza mistrzostw organizowanych w 2027 roku. Oficjalne oferty złożyły RPA oraz wspólnie Belgia, Holandia i Niemcy.

ŹRÓDŁO

Estadio Santiago Bernabeu parkiem rozrywki? Był taki pomysł!

Plan budowy „RealMadridLand” został szczegółowo opisany przez Jonathana Clegga i Joshuę Robinsona, w książce “Messi vs Ronaldo”. Autorzy piszą, że prezydent klubu – Florentino Perez – omawiał ten pomysł z grupą byłych dyrektorów Disneya, kierowanych przez długoletniego dyrektora generalnego Michaela Eisnera. Perez stworzył nawet szkice kolejek górskich, które podążałyby ścieżką kultowych bramek zdobytych przez zawodników klubu, takich jak wolej Zinedine’a Zidane’a z finału Ligi Mistrzów z 2002 roku.

Projekt ostatecznie porzucono po tym, gdy ustalono, że działka pod budowę będzie musiała obejmować 250 akrów, a koszt wyniesie około 2,5 mld euro. Wstępne szacunki mówiły o koszcie w wysokości 1,4 mld euro i 130-akrowej działce.

ŹRÓDŁO

FC Basel modernizuje stadion
 

FC Basel dokona modernizacji swojego stadionu, czyli St. Jakob-Park. Prace pochłoną około 72 mln euro. W ramach przebudowy, fasada zostanie wzbogacona o panele fotowoltaiczne, a konstrukcja dachu pozwoli na ponowne wykorzystanie deszczówki. Co ciekawe, przebudowa zmniejszy stadion z 35.600 do 33.023 miejsc.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem prace mają być zakończone do grudnia 2027 r. Stadion w obecnej formie wybudowano w 2001 roku.

EA Sports zainwestuje w kobiecą piłkę nożną
 

EA Sports ogłosiło, że w marcu 2023 roku do gry FIFA 23 zostanie dodana UWCL, czyli kobieca Liga Mistrzów. Termin nie jest przypadkowy, bowiem wtedy zostaną rozegrane mecze fazy pucharowej prawdziwego turnieju.

Oprócz tego EA Sports chce zaoferować program stażowy, który ma na celu zwiększenie zaangażowania kobiet w sport. Całość inwestycji szacuje się na 11 mln dolarów.

FIFA 23 to siódma odsłona serii z kobiecymi zespołami. Damskie reprezentacje zadebiutowały w FIFA 16, jesienią 2015 roku.

FC Kopenhaga pomoże bezdomnym
 

FC Kopenhaga nawiązała współpracę z organizacją Det Runde Bord (pl. Okrągły Stół). Dzięki niej, nadwyżki żywności z bufetów organizowanych na meczach FCK trafią do potrzebujących.
„Ta inicjatywa jest częścią naszej strategii „Jesteśmy Kopenhagą”, w której jednym z obszarów jest zwiększenie zaangażowania w życie lokalnej społeczności” – komentuje jeden z dyrektorów klubu.
Już wydano ponad 700 posiłków, głównie bezdomnym, uzależnionym od narkotyków oraz osobom z problemami natury psychologicznej. Akcja trwa od meczu z FC Midtjylland.

Brondby zmienia właściciela
 

Pakiet kontrolny akcji klubu został kupiony przez amerykański Global Football Holdings LP. GF to podobny holding do City Football Group – posiada udziały także w innych klubach, z innych krajów. Są to niemiecki FC Augsburg, portugalski Estoril Praia i belgijski SK Beveren.

Ostatecznie zapłacono 0.55 korony za akcję, czyli o 8.9% więcej niż ostatni kurs akcji na giełdzie. Oznacza to, że klub wyceniono na 314 mln koron (42 mln dolarów).

Jan Bech Andersen, dotychczasowy największy udziałowiec i prezes zarządu, zostanie na stanowisku. Od teraz będzie posiadał mniejszościowy pakiet akcji. Holding udzieli klubowi pożyczki w wysokości 30 mln euro i zobowiąże się do rozwoju infrastruktury klubu.

Hamburger SV z darowizną dla Ukrainy
 

Niemiecki klub poinformował, że przekazał 150 tys. euro, które pochodziły z imprezy charytatywnej „All-Stars for Ukraine”. Mecz odbył się w czerwcu, a na trybunach zasiadło około 10 tys. widzów. Środki te zarobiono na biletach, merchandisingu, reklam na bandach LED, cateringu i sprzedaży biletów VIP.

Konto inicjatywy #WeAreAllUkrainians otrzymało także 55 tys. euro z wpływów z loterii, sprzedaży specjalnych gadżetów i bezpośrednich darowizn. Łącznie klub wspomógł akcję kwotą przekraczającą 300 tys. euro.

Fot. Unsplash

Postaw mi kawę na buycoffee.to
autor jakub szlendak

Udostępnij

Translate »