Pożary w Los Angeles mogą zagrozić Olimpiadzie w 2028 roku

Olimpiada się opłaca. Francuzi zarobili fortunę

Francuzi chwalą się osiągnięciami. Olimpiada przyniosła im nadwyżkę. Znakomite wyniki osiągnęli pomimo inflacji. Igrzyska były również ekologiczne.

Rada Dyrektorów Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbyły się w tym roku, ma powody do dumy. Podczas spotkania w czwartek 12 grudnia w siedzibie Francuskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Sportowego (CNOSF) podsumowano m.in. wyniki finansowe.

Organy działające w ramach Paris 2024 oraz interesariusze przyjęli ostateczny budżet projektu. Wykazano w nim nadwyżkę. Jej wysokość sięga niemal 30 milionów euro. Drugim osiągnięciem była redukcja o połowę śladu węglowego podczas Igrzysk.

Ostateczny budżet Igrzysk w Paryżu świeci się na zielono

Nadwyżka, którą wygenerowały Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, sięga co najmniej 26,8 mln euro. Jak poinformowano na oficjalnej stronie wydarzenia, pieniądze zostaną zwrócone organizacjom sportowym po zakończeniu działalności Komitetu Organizacyjnego.

Rada Dyrektorów Paris 2024 zwróciła uwagę, że Olimpiada i Paraolimpiada cieszyły się także potężną popularnością. Wracając do zagadnień finansowych, Igrzyska wypracowały 4480,7 mln euro przychodów i pochłonęły 4453,9 mln euro wydatków.

Organizatorzy kontrolowali wydatki pomimo inflacji

Połowa z planowanych wydatków została zrealizowana w obliczu globalnego szoku inflacyjnego. Zaczął się on na początku 2022 roku. Komitet Organizacyjny znajdował się wtedy w newralgicznym momencie. Do wydania pozostawało jeszcze 90 proc. budżetu.

Pomimo niesprzyjających warunków wzrost wydatków na Olimpiadę w Paryżu osiągnął pułap plus 17 proc. To różnica w porównaniu z prognozowanym kosztorysem, który nakreślono w chwili składania oferty.

Rada Dyrektorów Paris 2024 zaznaczyła, że taki wzrost wydatków jest najniższym odnotowanym przez komitet organizacyjny Igrzysk w erze nowożytnej – w okresie między złożeniem oferty a realizacją Olimpiady.

Igrzyska we Francji były ekologiczne

W informacji prasowej zawarto także informację na temat zmniejszenie o połowę śladu węglowego. Organizatorom udało się zredukować emisję CO2 o 54,6 proc. 

Porównaniem były edycje Igrzysk w Londynie (2012) i Rio De Janeiro (2016). Olimpiady w Tokio (2020) nie uwzględniono. Odbyła się bez udziału publiczności z zagranicy.



Udostępnij

Translate »