Portugalczycy potrafią w piłkarski biznes. Zarobili najwięcej

W ciągu ostatniej dekady światowy rynek transferowy piłki nożnej przeszedł dynamiczne zmiany. Angielska Premier League dominuje w globalnych wydatkach transferowych. Odpowiada za ponad 28% całości, a Chelsea i Manchester United wyróżniają się zarówno pod względem nakładów finansowych, jak i negatywnych bilansów. Z kolei kluby takie jak Benfica, Ajax czy RB Salzburg osiągnęły imponujące zyski na rynku transferowym.

Duże inwestycje i monstrualne wydatki w ligach TOP 5

Niniejszy raport Międzynarodowego Centrum Badań Sportowych (CIES) analizuje inwestycje transferowe dokonane przez kluby na całym świecie w ciągu ostatniej dekady. Publikowane dane obejmują stałe opłaty transferowe, wszelkie dodatki niezależnie od tego, czy zostały faktycznie zapłacone, a także kwoty zapłacone w kontekście wypożyczeń.

Pierwszy peak w transferach nadszedł w 2019 roku i osiągnął 9,99 mld euro. W wyniku pandemii COVID-19 widzieliśmy pierwsze od lat deficyty, ale w 2023 roku mogliśmy zobaczyć już obrót na poziomie 12,24 miliarda euro.

Pomimo spadku o 10% w porównaniu do poprzedniego roku, kwota osiągnięta w 2024 roku jest drugą najwyższą (10,96 miliarda euro).

Kluby z pięciu głównych lig Europy stanowią dominującą część rynku transferowego. W każdym z analizowanych dziesięciu sezonów ich wydatki stanowiły blisko lub ponad dwie trzecie całości, choć w 2023 i 2024 roku nastąpił niewielki spadek. Spadek ten można wytłumaczyć głównie wzrostem znaczenia Arabii Saudyjskiej (zwłaszcza w 2023 roku) i zaostrzeniem sytuacji finansowej w Hiszpanii.

Premier League w topce

Z kwotą 23,02 miliarda euro przeznaczonych na opłaty transferowe w ciągu ostatniej dekady, angielska Premier League wyraźnie się wyróżnia (28,1% całości), za nią plasuje się włoska Serie A (10,84 miliarda euro) oraz pozostałe trzy z pięciu wielkich lig (między 7 a 8 miliardów euro). Inne ligi są znacznie dalej w tyle, z angielską Championship na szóstym miejscu (2,55 miliarda euro) i Saudi Pro League (2,09 miliarda euro) na czele lig spoza Europy.

Wydatki netto dwudziestu lig, których kluby przeznaczyły najwięcej na opłaty transferowe w ciągu ostatnich dziesięciu lat, wahają się od najwyższych +2,34 miliarda euro w portugalskiej Primeira Lidze do najniższych -11,54 miliarda euro w angielskiej Premier League. Głównie dzięki transferom do tej ligi, angielska Championship (+1,50 miliarda euro) ma drugi najlepszy wynik, tuż przed Eredivisie i Brasileirão. Na drugim końcu, za Premier League, znajduje się Saudi Pro League (-1,81 miliarda euro).

Inwestycje i wydatki netto według klubów

Z perspektywy klubów Chelsea wyraźnie wyróżnia się pod względem wydatków w ciągu ostatniej dekady (2,78 miliarda euro). To o 42% więcej niż kolejne kluby, które zainwestowały najwięcej: Manchester City i Manchester United. Połowa drużyn z pierwszej dwudziestki pochodzi z angielskiej Premier League, a pozostałe z innych lig z wielkiej piątki europejskiej (cztery włoskie, trzy hiszpańskie, dwa francuskie i jeden niemiecki).

Po uwzględnieniu przychodów z transferów Manchester United ma najbardziej negatywny bilans w ciągu ostatniej dekady (-1,304 miliarda euro), za nim Chelsea (-1,209 miliarda euro) i Paris Saint-Germain (-991 milionów euro). Czternaście angielskich klubów znajduje się wśród dwudziestu zespołów z najbardziej negatywnymi wydatkami netto na transfery w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Real Madryt zajmuje dopiero 25. miejsce (-304 miliony euro).

Wielu klubów spoza wielkiej piątki lig europejskich znajduje się w czołowej dwudziestce klubów z najbardziej pozytywnym bilansem transferowym w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Benfica (+816 milionów euro) wyraźnie prowadzi. Portugalski klub wyprzedza dwa inne europejskie kluby spoza wielkiej piątki: Ajax (+473 miliony euro) i RB Salzburg (+401 milionów euro). LOSC Lille jest pierwszym wśród drużyn z pięciu głównych europejskich lig (+391 milionów euro), a Athletico Paranaense wśród klubów spoza Europy (+200 milionów euro).

FOT: CIES / Benfica Lizbona

Udostępnij

Translate »