Podpisano pierwszą umowę na budowę stadionu Rakowa Częstochowa
Miasto Częstochowa podpisało umowę na studium wykonalności budowy nowego stadionu piłkarskiego, jednocześnie rozpoczęły się prace nad rozbudową zaplecza treningowo-szkoleniowego na obecnym stadionie Rakowa. Będą kosztować ponad 18 mln zł.
Raków: Klub z zajezdni?
Częstochowianie zdobyli w 2023 roku mistrzostwo Polski i zagrali w fazie grupowej Ligi Europy. Jedyne, czego brakuje im do europejskiego poziomu, to stadion piłkarski. Zespół Dawida Szwargi grał bowiem swoje mecze w Sosnowcu.
Ligowi rywale mają swoją własną nazwę dla częstochowskiej areny. Już nie „kurnik”, a „zajezdnia” – ze względu na telewizyjny kadr, gdy podczas jednego z meczów za byłym już trenerem Markiem Papszunem wyjechał znienacka tramwaj. Pętla widoczna jest nawet na zdjęciu powyżej. Teraz jednak czas na konkrety.
Czas na stadion z prawdziwego zdarzenia
Odbyło się już pierwsze robocze spotkanie władz miasta i przedstawicieli klubu z prezesem warszawskiej firmy Agraria, która w ciągu 4 miesięcy ma przygotować studium. Opracowanie będzie zawierać analizę rynku stadionów, ze względu na wielkość widowni w skali miasta, regionu i Polski, a także oszacowanie popytu i zainteresowania potencjalnych użytkowników ze wskazaniem optymalnej wielkości obiektu w kontekście celów i potrzeb klubu.
Druga część to analiza techniczna i finansowa z opisem stanu oraz parametrów istniejącej infrastruktury, oceną potencjalnych lokalizacji, schematem funkcjonalnym obiektu, wskazaniem kluczowych elementów, w tym optymalnej wielkości trybun (zgodnie z aktualnymi wytycznymi PZPN) oraz możliwych rozwiązań projektowych. Ta część zawierać będzie także analizę kosztów realizacji inwestycji oraz przewidywanych kosztów eksploatacji.
Trzecia część to identyfikacja zadań i ryzyk mających wpływ na przedsięwzięcie, a czwarta – wnioski i rekomendacje. Studium będzie więc określić m.in. wskazania dotyczące lokalizacji i wielkości stadionu, jego wstępną koncepcję architektoniczną oraz analizę finansową planowanej inwestycji.
Inne prace już trwają
Obecnie na stadionie Rakowa przy ulicy Limanowskiego trwają prace związane z drugim etapem rozbudowy Centrum Piłki Nożnej. Planuje się powiększenie dwóch budynków klubowych o nowe sekcje regeneracyjno-rehabilitacyjne, szkoleniowe oraz sale treningowo-dydaktyczne. Dodatkowo planowane jest wybudowanie nowego boiska treningowego z odpowiednim zapleczem sanitarno-medycznym. Co dalej?
Całkowity koszt projektu szacowany jest na 18 mln 149 tys. złotych. Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazało ponad 9 mln złotych na ten cel w formie dofinansowania. Zakłada się, że prace zostaną zakończone nie później niż do połowy przyszłego roku.