Sportowcy odcinają się od Kanyego Westa po antysemickich wypowiedziach

Aaron Donald z Los Angeles Rams i Jaylen Brown z Boston Celtics zerwali współpracę z Donda Sports – agencją należącą do Kanyego Westa. Przyczyna? Skandaliczne wypowiedzi amerykańskiego rapera. Wcześniej ze współpracy z Westem zrezygnował również Adidas, kończąc tym samym produkcję słynnych „Yeezy”.

Współpraca wspomnianych gwiazd z agencją Kanyego Westa nie trwała zbyt długo. Donald i Brown związali się z Donda Sports na początku bieżącego roku, by ta reprezentowała ich pozaboiskowe interesy. W związku z masowym potępieniem niepokojących komentarzy, których dopuścił się raper, odcinają się od niego kolejne osoby.

– Niedawne komentarze oraz przejawy nienawiści i antysemityzmu są dokładnym przeciwieństwem tego, jak chcemy żyć i wychowywać nasze dzieci – czytamy w oświadczeniu Aarona Donalda.

 
 

Na zerwanie współpracy z Westem już wcześniej zdecydował się Adidas, oświadczając, że „nie toleruje antysemityzmu i żadnego innego rodzaju mowy nienawiści”. Tym samym niemiecka firma zakończyła produkcję butów i ubrań spod szyldu Yeezy. Zerwanie współpracy wiąże się ze stratami liczonymi w setkach milionów euro. Tylko w tym roku Adidas szacuje spadek dochodów na poziomie 250 mln euro. Wartość sprzedażowa linii rapera obejmowała ok. 4-8 proc. całej sprzedaży Adidasa. West na tej współpracy zarobił 1,5 miliarda dolarów.

Jeszcze wcześniej od rapera odcięły się takie marki jak Balenciaga, GAP oraz JPMorgan.

 

O jakie konkretnie wypowiedzi chodzi? Przykładów jest wiele, ale przede wszystkim są to komentarze o charakterze antysemickim. Kanye West twierdzi, że światem mediów, sportu i rozrywki zarządzają Żydzi.

Największe oburzenie wywołała wypowiedź, w której Ye stwierdził, że „zrobi Żydom deathcon 3”, nawiązując do defconu – alarmu wojskowego, oznaczającego wzrost stopnia gotowości bojowej wojska.

„Żydzi przejęli głos czarnych. Dzieje się tak dlatego, że nosimy ubrania Ralpha Laurena, podpisujemy kontrakty z wytwórniami muzycznymi, mamy żydowskiego menadżera, gramy w żydowskim zespole koszykarskim, albo filmach żydowskich platform, takich jak Disney” – to jeden z komentarzy, których dopuścił się Kanye West. Jest ich jednak znacznie więcej.

West w 2018 roku przyznał, że zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową.

Fot. Wiki Commons

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »