Sportowcy odcinają się od Kanyego Westa po antysemickich wypowiedziach
Aaron Donald z Los Angeles Rams i Jaylen Brown z Boston Celtics zerwali współpracę z Donda Sports – agencją należącą do Kanyego Westa. Przyczyna? Skandaliczne wypowiedzi amerykańskiego rapera. Wcześniej ze współpracy z Westem zrezygnował również Adidas, kończąc tym samym produkcję słynnych „Yeezy”.
Współpraca wspomnianych gwiazd z agencją Kanyego Westa nie trwała zbyt długo. Donald i Brown związali się z Donda Sports na początku bieżącego roku, by ta reprezentowała ich pozaboiskowe interesy. W związku z masowym potępieniem niepokojących komentarzy, których dopuścił się raper, odcinają się od niego kolejne osoby.
– Niedawne komentarze oraz przejawy nienawiści i antysemityzmu są dokładnym przeciwieństwem tego, jak chcemy żyć i wychowywać nasze dzieci – czytamy w oświadczeniu Aarona Donalda.
Aaron Donald, Jaylen Brown dump Kanye West's Donda agency over anti-Semitic tirades https://t.co/jyhWNOwzpk pic.twitter.com/soQmMN7ZfR
— New York Post (@nypost) October 25, 2022
— AD_99 (@AaronDonald97) October 25, 2022
Na zerwanie współpracy z Westem już wcześniej zdecydował się Adidas, oświadczając, że „nie toleruje antysemityzmu i żadnego innego rodzaju mowy nienawiści”. Tym samym niemiecka firma zakończyła produkcję butów i ubrań spod szyldu Yeezy. Zerwanie współpracy wiąże się ze stratami liczonymi w setkach milionów euro. Tylko w tym roku Adidas szacuje spadek dochodów na poziomie 250 mln euro. Wartość sprzedażowa linii rapera obejmowała ok. 4-8 proc. całej sprzedaży Adidasa. West na tej współpracy zarobił 1,5 miliarda dolarów.
Jeszcze wcześniej od rapera odcięły się takie marki jak Balenciaga, GAP oraz JPMorgan.
Adidas has cut ties with Kanye West
“The company has taken the decision to terminate the partnership with Ye immediately, end production of Yeezy branded products and stop all payments to Ye and his companies. Adidas will stop the Adidas Yeezy business with immediate effect.” pic.twitter.com/4sLtc7bEwO
— Dexerto (@Dexerto) October 25, 2022
O jakie konkretnie wypowiedzi chodzi? Przykładów jest wiele, ale przede wszystkim są to komentarze o charakterze antysemickim. Kanye West twierdzi, że światem mediów, sportu i rozrywki zarządzają Żydzi.
Największe oburzenie wywołała wypowiedź, w której Ye stwierdził, że „zrobi Żydom deathcon 3”, nawiązując do defconu – alarmu wojskowego, oznaczającego wzrost stopnia gotowości bojowej wojska.
„Żydzi przejęli głos czarnych. Dzieje się tak dlatego, że nosimy ubrania Ralpha Laurena, podpisujemy kontrakty z wytwórniami muzycznymi, mamy żydowskiego menadżera, gramy w żydowskim zespole koszykarskim, albo filmach żydowskich platform, takich jak Disney” – to jeden z komentarzy, których dopuścił się Kanye West. Jest ich jednak znacznie więcej.
West w 2018 roku przyznał, że zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową.
Fot. Wiki Commons