100 dni do igrzysk. Ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim

Na 100 dni do rozpoczęcia igrzysk w Paryżu w greckiej Olimpii zapoczątkowano sztafetę z ogniem olimpijskim. Przez dwa tygodnie przemierzać będzie ona Grecję, a 8 maja zawita do Francji.

Mistrzynią ceremonii w kolebce starożytnych igrzysk była grecka aktorka Mary Mina. Z reguły ogień w Olimpii wzniecany jest poprzez promienie słoneczne skupione przez zwierciadło optyczne. Tym razem jednak było pochmurno i trzeba było się wspomóc zapasowym płomieniem. Mistrzyni ceremonii przekazała pochodnię pierwszej osobie ze sztafety olimpijskiej, czyli greckiemu wioślarzowi, Stefanosowi Ntouskosowi (mistrzowi olimpijskiemu z Tokio).

Jako druga ogień olimpijski niosła francuska pływaczka Laure Manaudou, która w Atenach zdobyła swój jedyny medal olimpijski. Miała wtedy zaledwie 17 lat. W wyjątkowych uroczystościach w Olimpii udział wziął oczywiście przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, a także: prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu, minister sportu we Francji Amelie Oudea-Castera, burmistrz stolicy Francji Anne Hidalgo.

Przez najbliższych 11 dni ogień olimpijski krążyć będzie po Grecji. Następnie – 26 kwietnia – w Atenach zostanie oficjalnie przekazany organizatorom paryskich igrzysk. Przenocuje w ambasadzie francuskiej, a 27 kwietnia wyruszy na pokładzie trójmasztowego statku Belem do Francji. Do Marsylii dotrzeć ma 8 maja.

W kolejnych tygodniach sztafeta odwiedzi 100 symbolicznych miejsc z przystankami każdego dnia w 65 francuskich miastach, torując w ten sposób drogę do igrzysk w Paryż. Popłynie także na zamorskie terytoria francuskie, m.in. zagości na Martynice i Gwadelupie.

W stolicy, przed otwarciem igrzysk sztafeta odwiedzi każdą dzielnicę. Ogień niesiony będzie trasą wiodącą między innymi przed Bataclanem – miejscem zamachu terrorystycznego, przez plac Bastylii, przed siedzibą Zgromadzenia Narodowego, przez plac Zgody, Pola Elizejskie, park Buttes Chaumont czy Lasek Vincennes. Pojawi się również w ludowych dzielnicach. Odwiedzi miejsca kultu, jak Notre-Dame czy Wielki Meczet w Paryżu, oraz miejsca kultury, takie jak Luwr. Ostatni etap sztafety zaplanowano na 26 lipca. Tego dnia ogień olimpijski przemierzy trasę od podparyskiego Saint-Denis przez kanał Saint-Denis, basen de la Villette, a następnie kanałem Saint-Martin dotrze na ceremonię otwarcia igrzysk na Sekwanie.

Pochodnię nieść będzie 12 tys. wolontariuszy. Wszyscy uczestnicy sztafety zostali poddani dochodzeniu administracyjnemu. Wydano 13 negatywnych opinii: 10 dotyczących faktów o charakterze sądowym i trzy za radą służb wywiadowczych.

Zgodnie ze statutem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w nocy ogień będzie przechowywany w lampionach pod specjalnym nadzorem osób, które będą czuwać, aby nie zgasł. Opiekunowie płomienia olimpijskiego zostali wybrani spośród funkcjonariuszy służb mundurowych: żołnierzy, policjantów i żandarmerii.

Fot. Archiwum Paris2024

Udostępnij

Translate »