26 zawodników na Euro? UEFA może zmienić zdanie

UEFA pozostaje otwarta na głosy trenerów poszczególnych reprezentacji. Zamierza wysłuchać wszystkich stron i dopiero po konsultacji zadecyduje czy selekcjonerzy będą mogli zwiększyć kadry swoich drużyn z 23 do 26 piłkarzy na rozpoczynające się w czerwcu finały Euro.

Ze względu na pandemię COVID-19 UEFA na poprzednie mistrzostwa Europy (przesunięte z 2020 na 2021 rok) oraz FIFA na mundial w Katarze w 2022 roku pozwoliły zabrać trenerom po 26 zawodników. Niedawno jednak europejska centrala zdecydowała się na powrót do zmniejszonych drużyn.

Cześć trenerów już od dawna krytykuje przepis o możliwości powołania 23 piłkarzy na imprezy rangi mistrzowskiej. Twierdzą, że meczów jest za dużo, piłkarzy za mało, a każda kontuzja poważnie osłabia drużynę. W takim tonie wypowiadała się niedawno również Michał Probierz.

Głos w tej sprawie zabrali również szkoleniowcy europejskich potęg m.in. Ronald Koeman, trener Holendrów, grupowego rywala Polaków. – To absurd, że możesz zabrać na mistrzostwa Europy tylko 23 zawodników. Nie akceptujemy tego. UEFA nie powinna być tak uparta. Mają robić to, co jest najlepsze dla piłki nożnej i dla poziomu mistrzostw Europy. Będziemy na nich naciskać razem z kilkoma innymi krajami – powiedział dla „Daily Mail”. Według nieoficjalnych informacji zwiększenia liczby zawodników chcą również przedstawiciele reprezentacji Niemiec czy Anglii.

W związku z coraz większą liczbą głosów sprzeciwu UEFA postanowiła wysłuchać zdania przedstawicieli krajów, które uczestniczyć będą w Euro 2024. Na 8 kwietnia zaplanowane zostały warsztaty, podczas których trenerzy reprezentacji będą mieli możliwość zajęcia stanowiska w sprawie.

– Wzięliśmy pod uwagę opinie wygłoszone przez niektórych selekcjonerów na temat szerokości kadr na EURO 2024. 8 kwietnia dojdzie do spotkania z uczestnikami turnieju, które będzie okazją, aby UEFA poznała punkt widzenia trenerów. Każdy pomysł zostanie oceniony i wzięty pod uwagę – przeczytać można w oficjalnym oświadczeniu europejskiej centrali.

Udostępnij

Translate »