400 milionów złotych na odbudowę infrastruktury sportowej

Szybka odbudowa obiektów sportowych zniszczonych w powodzi – to główny cel nowego programu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Budżet wynosi 400 mln zł.

Program odbudowy infrastruktury sportowej został stworzony w odpowiedzi na pilną potrzebę przywrócenia funkcjonalności obiektów sportowych, które ucierpiały wskutek powodzi. Budżet programu wynosi 400 mln zł. Środki pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

– Zrobiliśmy wszystko, żeby procedury były maksymalnie uproszczone, a terminy jak najkrótsze. W budżecie ministerstwa sportu zabezpieczyliśmy na ten i przyszły rok 400 milionów złotych dla gmin dotkniętych powodzią, ale jesteśmy gotowi na to, żeby tę kwotę zwiększyć. Pieniędzy dla nikogo nie zabraknie. Wszystkie obiekty, bez względu na wielkość, będą traktowane tak samo – powiedział Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podczas konferencji prasowej się w Prudniku.

O dofinansowanie będą się mogły ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, kluby sportowe, fundacje, stowarzyszenia, spółki prawa handlowego utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego (np. MOSiR-y). Co ważne, program dopuszcza odbudowę nie tylko do stanu sprzed powodzi, ale również możliwość odbudowy w wyższym standardzie technologicznym. – Obiekty sportowe są niezwykle ważne dla lokalnych społeczności, dlatego też musimy o nich myśleć, aby normalne życie mogło wrócić na te tereny – mówił w Prudniku Minister, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński.

Dofinansowanie zadania inwestycyjnego może wynieść nawet 99 proc. wydatków kwalifikowanych. Wcześniej było to maksymalnie 80 proc. Rząd wprowadził zmianę umożliwiającą wnioskowanie o dofinansowanie na wyższym poziomie.

Wnioski inwestycyjne będzie można składać od 15 października br. za pomocą systemu elektronicznego AMODIT, dostępnego na stronie: https://wnioski.msit.gov.pl/. Nabór będzie prowadzony w formie ciągłej. Oznacza to, że uprawniony podmiot będzie mógł wnioskować o dofinansowanie wtedy, kiedy będzie na to gotowy.

Planowany harmonogram realizacji zadania inwestycyjnego składany wraz z wnioskiem musi przewidywać rozpoczęcie robót budowlanych nie później niż w 2025 roku. Dofinansowane z programu będą mogły być wydatki poniesione od 15 września. Wcześniejsze wydatki będą wliczane do kwalifikowanych, jednak nie mogą być dofinansowane ze środków nowego programu.

Udostępnij

Translate »