75 lat 1. ligi w Polsce. Najbardziej stabilne rozgrywki

Niemal dokładnie 75 lat temu, 20 marca 1949 roku, rozegrana została inauguracyjna kolejka na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce. W związku z tym 24. seria gier Fortuna 1 Ligi również została poświęcona obchodom tej ważnej dla ligi rocznicy.

Tak formował się drugi poziom rozgrywek w Polsce

W pierwszym sezonie liga składała się z dwóch grup – północnej oraz południowej, natomiast rok później podział został zmieniony na grupę wschodnią i zachodnią, w której z klubów dziś występujących w rozgrywkach 1 Ligi występowały Lechia Gdańsk (wówczas pod nazwą Budowlani Gdańsk) i Zagłębie Sosnowiec (Stal Sosnowiec).

Przez wiele lat rozgrywki zmieniały się bardzo dynamicznie. W sezonie 1952/1953 liga liczyła aż 40 drużyn i była podzielona na cztery grupy. Najczęściej na zapleczu rywalizowano jednak w dwóch grupach: północ-południe lub wschód-zachód, a liczba rywalizujących drużyn zmieniała się dynamicznie.

Po licznych zmianach przed sezonem 2002/2003 ustalono ostateczną liczbę klubów na 18 i taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś. Z kolei sześć lat później nastąpiła reorganizacja rozgrywek, wskutek czego drugi poziom rozgrywkowy w Polsce przyjął nazwę 1 Ligi.

To oznacza, że od ponad 20 lat drugi poziom rozgrywek jest najbardziej stabilnym projektem. Dlaczego? Przez ten czas miewaliśmy już cztery drugie ligi, następnie dwie, a potem jedną. Z kolei w Ekstraklasie najpierw było 16 drużyn, następnie te 16 drużyn grało 37 kolejek po reformie ESA 37, a następnie powiększono jej skład do 18 zespołów.

Coraz większa renoma 1 Ligi

W 2014 roku stowarzyszenie Piłkarska Liga Polska (które działało od 2001 roku) zostało zastąpione przez stowarzyszenie Pierwsza Liga Piłkarska (PLP) z siedzibą w Polskim Związku Piłki Nożnej, który jest organizatorem rozgrywek. Od momentu powstania PLP 1 Liga zyskała na renomie i jakości.

Od sezonu 2018/2019 sponsorem tytularnym rozgrywek jest firma Fortuna Zakłady Bukmacherskie, a jeszcze dłużej, bo od 2015 roku transmisje spotkań dostępne są w telewizji Polsat Sport. Polsat na początku współpracy transmitował tylko jeden mecz w kolejce, lecz obecnie na kanałach sportowych telewizji Polsat można obejrzeć nawet sześć meczów, a co więcej wszystkie spotkania dostępne są w internecie na platformie Polsat Box Go lub w formule PPV. Produkcja sygnału z każdego meczu z minimum czterech kamer pozwoliła wprowadzić do rozgrywek w 2021 roku system VAR-Light.

W ostatnich latach piłkarze występujący w Fortuna 1 Lidze rozgrywają mecze oficjalną piłką, której producentem jest firma Select. Kluby w bieżącej pracy wspomagają natomiast takie firmy jak INEA, Suzuki, Zarys, czy FoodCare. Wcześniej pierwszoligowe środowisko mogło liczyć również na wsparcie wielu innych firm, takich jak Nice, OSHEE, Zakopiańska czy Galicjanka.

Z roku na rok Fortuna 1 Liga jest coraz bardziej medialna, na co mają wpływ występujące w niej kluby, ale także formuła rozgrywek, która przewiduje baraże o awans do PKO BP Ekstraklasy dla drużyn z miejsc 3-6. W dalszym ciągu pierwszoligowe kluby są ważnym elementem w życiu lokalnej społeczności, na co wpływ mają liczne akcje CSR, ale także szkolenie dzieci i młodzieży.

– Sukcesu 1 Ligi nie byłoby dzięki właścicielom, prezesom i wszystkim pracownikom klubów. Ten wyjątkowy dzień to zarówno ich święto, jak i święto wszystkich kibiców! Jesteście bardzo ważną częścią naszej pierwszoligowej rodziny. Bez was piłka nożna nie byłaby taka sama. Życzymy, abyście w nadchodzących latach mogli cieszyć się z sukcesów waszych ulubionych drużyn. Cieszymy się, że razem robimy wartościowe rzeczy, bo w końcu 1 Liga to styl życia – czytamy w komunikacie ligi.

FOT: 1liga.org

Udostępnij

Translate »