Australian Open odbędzie się w Metaverse

Już 17 stycznia rusza Australian Open – jeden z najważniejszych tenisowych turniejów w roku. Tym razem organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek dla kibiców. 110. edycja imprezy odbędzie się pod znakiem innowacji – wszystko przez udział technologii NFT oraz platformy Decentraland osadzonej w świecie wirtualnej rzeczywistości – metaverse. 

 

Wirtualny Australian Open

– Dzięki rozwojowi technologii, fani tenisa z całego świata będą mieli okazję być częścią Australian Open 2022 w sposób, który nigdy wcześniej nie był dla nikogo dostępny – zapowiada z entuzjazmem Craig Tiley, dyrektor turnieju. Zmagania najlepszych tenisistów świata, odbywające się na stadionie Rod Laver Arena w Melbourne, oglądać będzie można również za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości – na platformie Decentraland.

Czym właściwie jest Decentraland? To platforma osadzona w metaverse, czyli świecie wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy metaverse mogą wchodzić w interakcje z cyfrowym światem za pomocą zestawów VR lub przeglądarek internetowych. Te „cyfrowe wszechświaty” obsługują również kryptowaluty i NFT, a swoje globalne znaczenie i zaangażowanie użytkowników budują, organizując różnego rodzaju wydarzenia rozrywkowe.

Australian Open nie jest pierwszym wydarzeniem kulturowym, które będzie można „przeżywać” w metaverse. Wcześniej na platformie odbywał się już m.in. festiwal muzyczny z udziałem takich gwiazd jak Deadmau5, 3LAU i Paris Hilton.

 

Udział w Australian Open za pomocą wirtualnej rzeczywistości ma stanowić kolejne narzędzie do rozbudowy „otoczki” wokół turnieju, zwiększenia zainteresowania i dostarczenia  kibicom jeszcze większych pokładów rozrywki.

– Postrzegamy turniej przede wszystkim jako usługę rozrywkową – mówi Ridley Plummer, kierownik projektu metaverse i NFT w Tennis Australia. – W ciągu ostatnich pięciu lat zmieniliśmy kierunek działania Australian Open. Oprócz oglądania tenisa, ludzie przychodzą na turniej, ponieważ chcą zjeść świetne jedzenie, zrobić zakupy, wypić drinka z przyjaciółmi czy posłuchać muzyki na żywo. Australian Open stał się festiwalem rozrywki. Naturalną ścieżką rozwoju naszej imprezy jest jej odtworzenie również w metaverse – uzupełnia.

 

Wirtualne piłki

Dodatkowo Australian Open umożliwia fanom nabycie 6776 unikalnych tokenów o nazwie „AO Art Ball”. Kolekcję NFT australijskiego turnieju tworzą wirtualne piłki zbudowane z algorytmicznej kombinacji różnych schematów kolorów, wzorów i tekstur, co zapewnia unikalny, niepowtarzalny wygląd każdej z nich.

Co ciekawe, NFT australijskiego turnieju znacznie się różni od innych tego typu produktów. Dane każdej piłki są powiązane z wycinkiem kortu tenisowego w Melbourne o wymiarach 19 × 19 cm. Jeżeli zwycięskie uderzenie dowolnego meczu rozgrywanego podczas imprezy wyląduje w określonym kwadracie, dane NFT w czasie rzeczywistym zostaną zaktualizowane, aby zapisać informacje o spotkaniu (np. uczestnicy, runda turnieju, wynik itd.), natomiast gdy piłka decydująca o mistrzostwie wyląduje w określonym polu, odpowiedni właściciel NFT będzie mógł odebrać i otrzymać fizyczną wersję mistrzowskiej piłki tenisowej w pamiątkowym, ręcznie wykonanym pudełku.

 

CZYTAJ TEŻ >>> NFT – Czyli jak zarobić na „niczym”

CZYTAJ TEŻ >>> Sportowe kontrakty w kryptowalutach?

autorfilip-1

Udostępnij

Translate »