Bolid Formuły 1 w sercu Wrocławia. Zobacz klip!

Takiej akcji promocyjnej Wrocław jeszcze nie doświadczył. Bolid Red Bull Racing (RB7, model z 2011 roku) pojawił się w ikonicznych miejscach miasta.

Bolid F1 na ulicach Wrocławia

Klip promocyjny, trwający nieco ponad 2 minuty, został opublikowany we wtorek, 11 czerwca, w mediach społecznościowych. To niekonwencjonalna forma promocji zarówno zespołu Oracle Red Bull Racing, jak i miasta Wrocławia. Warto przypomnieć, że ten materiał powstał w ramach wydarzenia „Red Bull Speed Ways”, gdzie Maciej Janowski ścigał się na swoim motocyklu z różnymi pojazdami, w tym z bolidem F1.

Pojazd zespołu Red Bulla z 2011 roku jeździ obok Hali Stulecia, pod Pergolą, na Rynku, na Alei Wielkiej Wyspy oraz przy Hydropolis. Finałowy przejazd kończy się na Stadionie Olimpijskim. Za kierownicą zasiadł wicemistrz świata F1, David Coulthard. W spektakularnym wyścigu na torze żużlowym zmierzył się z Maciejem Janowskim z drużyny Sparta Wrocław.

Wrocławskie władze chętnie skorzystały z obecności zespołu Red Bull i jednego z najszybszych samochodów na świecie. Oprócz samej imprezy na stadionie i nagranego klipu, w sieci pojawiły się humorystyczne materiały, takie jak filmik przedstawiający strażników miejskich zakładających blokadę na koło bolidu, który stał się viralem.

© Marcin Kin / Red Bull Polska
Niezwykła podróż bolidu F1 po Wrocławiu

Film reklamowy, nawiązujący do prawdziwych wyścigów F1, pokazuje bolid w akcji dzięki kamerom umieszczonym za fotelem kierowcy oraz ujęciom z drona. Towarzyszą temu radiowe komunikaty od lidera zespołu: „Uważaj, będzie wyboiście” – słyszymy przez radio, gdy pojazd porusza się po zabytkowej kostce brukowej.

– Zapraszamy na nietypową wycieczkę po Wrocławiu z bolidem Formuły 1″ – zachęca firma Red Bull, podkreślając, że bolid odwiedził miasto przy okazji Red Bull Speed Ways.

– Pełnia możliwości i moc silnika V8 została zaprezentowana na Alei Wielkiej Wyspy, gdzie długa asfaltowa prosta pozwoliła kierowcy rozwinąć prędkość, do jakiej przyzwyczajeni są kibice wyścigów Formuły 1 – mówi Paweł Rozmianiec z Red Bull.

15 lat ma koncepcja toru Formuły 1 we Wrocławiu

We Wrocławiu rzeczywiście planowano kiedyś budowę toru Formuły 1. W latach 2007-2011 pojawiły się koncepcje i plany dotyczące stworzenia toru wyścigowego, który miałby spełniać wymagania Formuły 1. Inicjatywa z ramienia LG miała nawet wstępny projekt i symulację wyścigu. Wizja była ambitna i miała na celu przyciągnięcie do miasta wielkich imprez motoryzacyjnych. W końcu to pod Wrocławiem powstają m.in. baterie do samochodów elektrycznych.

Projekt toru zakładał jego lokalizację w centrum Wrocławia, na wzór GP Monaco. Inwestycja miała być częścią większego planu rozwoju infrastruktury w mieście. Prace koncepcyjne i wstępne studia wykonalności były prowadzone, a nawet zlecono wykonanie projektu architektonicznego.

W listopadzie 2009 roku wirtualny tor został zaprezentowany mieszkańcom Wrocławia. Patronat nad imprezą objął ówczesny Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Podczas prezentacji w Arkadach Wrocławskich każdy mógł wsiąść za kierownicę i przejechać się w grze komputerowej torem po centrum.

Cztery lata po prezentacji magistrat oficjalnie wycofał się z pomysłu twierdząc, że koncepcja powstała wyłącznie z inicjatywy firmy LG, a miasto nie miało z nią nic wspólnego. Dzisiaj Wrocław nie posiada toru wyścigowego spełniającego standardy Formuły 1, ale miasto nadal pozostaje aktywne w promocji sportów motorowych. Nic dziwnego, skoro Wrocław jest domem dla utytułowanych żużlowców Sparty.

FOT: Red Bull Polska

Udostępnij

Translate »