Chorwacja i Serbia ukarane przez FIFA za wybryki kibiców na mundialu

Oddzielanie sportu od polityki wychodzi średnio. W Katarze protestowali Duńczycy i Niemcy, do politycznych manifestacji w swoim kraju odnosili się Irańczycy, a w siebie nawzajem uderzali także Chorwaci i Serbowie, jednocześnie atakując Kosowo. Wymienione sytuacje absolutnie nie mogą zostać wrzucone do jednego worka, jednak zachowanie bałkańskich kibiców jednoznacznie można uznać za skandaliczne. Tak uznała również FIFA.

Piłkarskie federacje Chorwacji i Serbii muszą wziąć odpowiedzialność za zachowanie swoich kibiców na mundialu w Katarze. Na tę pierwszą nałożono karę 50 tys. euro, a na drugą 20 tys. euro.

Skandaliczne zachowanie Chorwatów

FIFA zdecydowała się ukarać Chorwatów za wydarzenia, które miały miejsce podczas meczu ich reprezentacji z Kanadą. W czasie tego spotkania kibice wicemistrzów świata wywiesili na trybunach skandaliczny transparent nawiązujący do wojny na Bałkanach i uderzający w bramkarza Kanadyjczyków serbskiego pochodzenia – Milana Borjana.

 

Rozpad Jugosławii w latach 90. wiązał się z działaniami wojennymi, które spustoszyły Bałkany. Konflikt (nie wchodząc w szczegóły) trawił Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Czarnogórę, Słowenię, Chorwację, Serbię i Kosowo. Wojna dotknęła również rodzinę urodzonego w 1987 roku Milana Borjana. Bramkarz reprezentacji Kanady urodził się w (wówczas serbskim) Kninie.

Na początku lat 90. Knin należał do Republiki Serbskiej Krajiny (nieuznawanego państwa, które ogłosiło niepodległość, wcześniej Knin należał do Chorwacji) i był w 86% zamieszkiwany przez etnicznych Serbów. W 1995 chorwackie wojsko w ramach kontrofensywy zajęło miasto i zmusiło kilkaset tysięcy Serbów do ucieczki w głąb kraju. Wśród nich znalazł się 8-letni wówczas Milan Borjan wraz ze swoją rodziną. W trzy dni walk zginęło 20 000 ludzi. Obecnie 80% mieszkańców Kninu to Chorwaci. Należy podkreślić, że wojna rozpoczęła się od agresji Serbii na Chorwację w 1991 roku.

W nawiązaniu do tej historii chorwaccy kibice przygotowali (dramatycznie głupi) transparent z napisem „Knin 95. Nikt nie ucieka tak, jak Borjan”, który wywiesili na trybunach. Na stadionie dało się również usłyszeć okrzyki, w których Chorwaci nazywali Borjana „faszystą”. Co więcej, roześmiani fani z uśmiechami na twarzy i bez najmniejszych oporów pozowali z żenującym transparentem przed stadionem.

Serbowie nie zapominają o Kosowie

Pomimo upływu lat relacje na Bałkanach pozostają trudne i napięte. Polityczne manifestacje podczas meczów m.in. z udziałem serbskich piłkarzy nie należą do rzadkich widoków, co unaocznia sytuacja mająca miejsce podczas mundialu w Katarze.

Przed grupowym spotkaniem z Brazylią w szatni serbskich piłkarzy wywieszono transparent, na którym widniał napis „Nie poddawaj się” oraz flaga Serbii wraz z mapą kraju uwzględniającą granice niepodległego Kosowa. Zdjęcie z szatni szybko trafiło do sieci. Choć nie ustalono, kto jest odpowiedzialny za jego wywieszenie, FIFA nie miała wątpliwości, że należy ukarać serbską federację piłkarską. Trzeba pamiętać, że od 2016 roku Kosowo jest pełnoprawnym członkiem światowej federacji piłkarskiej.

 

Spór o Kosowo jest długi i równie skomplikowany, jak wszystkie inne konflikty na Bałkanach. Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 roku, ale ta jest obecnie uznawana jedynie przez kilkadziesiąt państw na świecie (w tym 23 z 27 krajów UE i 24 z 30 członków NATO). Niezależność Kosowa nie jest uznawana przede wszystkim przez Serbię, która uważa, że stanowi ono część ich terytorium.

Kosowo od lat zamieszkane jest w 90 proc. przez Albańczyków. Serbowie roszczą sobie prawa do jego terenów ze względów historycznych i kulturowych. Podczas rozpadu Jugosławii kosowscy Albańczycy zażądali przyznania niepodległości (1991), przeprowadzili referendum i powołali rząd, którego Serbia nie uznała. To doprowadziło do wybuchu walk w 1998 roku, podczas których Serbowie starali się przejąć kontrolę nad Kosowem, dopuszczając się wysiedleń i czystek etnicznych. W 1999 roku do wojny włączyło się NATO, które seryjnymi bombardowaniami terytoriów Serbii doprowadziło do zakończenia działań militarnych. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, ale to nie oznacza, że konflikt został zażegnany.

______________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Twitter

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »