Co musi się stać, żeby Polska wyszła z grupy? [MOŻLIWE SCENARIUSZE]

Pierwszy dzień zmagań w Grupie C nie poszedł zgodnie z planem nikogo, może poza Arabią Saudyjską, choć w tym przypadku należałoby jednak mówić o spełnieniu marzeń, a nie realizacji planu. Wyniki wtorkowych spotkań sprawiły, że sytuacja w grupie Polaków jest bardzo skomplikowana. Co musi się stać, żeby polska reprezentacja mogła awansować do fazy pucharowej mundialu? Przeanalizowaliśmy możliwe scenariusze.

Wygrana 2:1 Arabii Saudyjskiej z Argentyną i remis 0:0 Polski z Meksykiem – to wyniki pierwszych spotkań w Grupie C. Tabela przed drugą serią spotkań wygląda następująco:

1. Arabia Saudyjska – 3 punkty
2. Polska – 1 punkt
2. Meksyk – 1 punkt
4. Argentyna – 0 punktów

 

W drugim meczu Polacy zmierzą się z Arabią Saudyjską (26 listopada), a w ostatnim podejmą Argentynę (30 listopada). Nawet w przypadku ewentualnej porażki z Saudyjczykami, Polacy wciąż zachowają szanse na wyjście z grupy. Przynajmniej matematyczne, bo musielibyśmy w trzecim meczu pokonać Argentynę. Arabowie pokazali jednak, że da się to zrobić, ale z drugiej strony po lodowatym, saudyjskim prysznicu Argentyńczycy najpewniej będą grać z trzy razy większym zaangażowaniem. 

Scenariusz 1: porażka z Arabią Saudyjską

W przypadku porażki Polaków z Saudyjczykami, w zależności od wyniku meczu Argentyna – Meksyk, zajmowalibyśmy ostatnie lub ex aequo przedostatnie miejsce w grupie – 3 punkty za Meksykiem lub 2 punkty za Argentyną i 5 za Arabią. Jeśli w meczu rywali z obu Ameryk padnie remis, Argentyna zrówna się z nami punktami, natomiast Meksyk wyprzedzi nas o 1 punkt. Wówczas niespodziewanym liderem tabeli pozostałaby Arabia Saudyjska z 6 oczkami na koncie. Aby awansować, musielibyśmy wygrać w ostatnim meczu z Argentyną i liczyć na wygraną Arabii Saudyjskiej z Meksykiem. Tak samo byłoby, gdyby zamiast remisu, Meksyk wygrałby z Argentyńczykami. Wówczas jednak decydowałyby małe punkty.

Scenariusz 2: remis z Arabią Saudyjską

Nieco lepszą z naszej perspektywy sytuacją byłby remis z Saudyjczykami. Wówczas przed ostatnią kolejką mielibyśmy na koncie 2 punkty, a Arabia Saudyjska 4. W zależności od wyniku spotkania Argentyna – Meksyk, ci pierwsi mieliby 3, 1 lub 0 pkt. z kolei Meksyk 4, 2 lub 1 pkt. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem mimo wszystko będzie wygrana Argentyny. W takim układzie w trzeciej kolejce najlepszym możliwym wynikiem dla nas będzie remis Meksyku z Arabią Saudyjską. Wówczas, aby awansować, mógłby wystarczyć nam nawet zaledwie podział punktów z Argentyną w ostatniej kolejce, ale o wyjściu z grupy zadecydowałby bilans punktowy lub zdobyte bramki.

Scenariusz 3: wygrana z Arabią Saudyjską

Najbardziej komfortową sytuacją będzie oczywiście zwycięstwo naszej reprezentacji z Arabią Saudyjską. Wówczas przed ostatnią kolejką mielibyśmy na koncie 4 punkty, a Saudyjczycy 3. Tu również pomógłby nam remis Argentyny z Meksykiem, ale nawet w przypadku zwycięstwa ekipy Leo Messiego będziemy mieli szansę na awans, który nie wymaga jednocześnie pokonania Argentyńczyków w ostatnim meczu. Wyjście z grupy mógłby nam dać już remis z Argentyną. W takim wypadku Arabia Saudyjską nie mogłaby jednak w żadnym wypadku pokonać Meksyku.

Zgodnie z najbardziej realnym, a jednocześnie pozytywnym dla nas scenariuszem końcowa tabela w Grupie C będzie wyglądać następująco (wygrana Polski z Arabią Saudyjską, wygrana Argentyny z Meksykiem, remis Argentyny z Polską, wygrana Meksyku z Arabią Saudyjską):

1. Polska – 5 punktów
2. Argentyna – 4 punkty
3. Meksyk – 4 punkty
4. Arabia Saudyjska –  3 punkty

Z kolei, jeżeli Polska przegrałaby z Argentyną, ale wcześniej Meksyk zremisowałby z Argentyńczykami, tabela wyglądałaby jak poniżej:

1. Meksyk – 5 punktów
2. Polska – 4 punkty
3. Argentyna – 4 punkty
4. Arabia Saudyjska – 3 punkty

W takim scenariuszu o awansie Polski lub Argentyny zadecyduje bilans bramkowy. Jeżeli ten będzie identyczny, w dalszej kolejności pod uwagę będą brane zdobyte bramki. Trzecim kryterium jest wynik meczu bezpośredniego.

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Filip Skalski

Udostępnij

Translate »