Co należy wiedzieć o Super Bowl LVI?

W nadchodzącym Super Bowl spotkają się Cincinnati Bengals i Los Angeles Rams. Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, a polscy fani futbolu amerykańskiego będą mogli oglądać je na antenie TVP Sport. Co należy wiedzieć przed tegorocznym finałem NFL?

Miejsce

Choć Super Bowl LVI zostanie rozegrane na SoFi Stadium w Los Angeles, formalnie gospodarzem spotkania będą Cincinnati Bengals – rola to zmienia się co roku, a gospodarzem naprzemiennie zostaje mistrz konferencji AFC lub NFC. 

Miasto, w którym odbędzie się Super Bowl, wybierane jest na długo przed startem sezonu. Los Angeles Rams to druga drużyna w historii NFL, która rozegra finał na własnym stadionie. Jako pierwsi mogli doświadczyć tego Tampa Bay Buccaneers… w zeszłym roku. W Los Angeles odbyło się dotąd łącznie aż siedem Super Bowl – ostatnie w 1993 roku.

 

Zespoły

Bengals to jedna z dwunastu drużyn NFL, które nigdy nie zdołały wygrać Super Bowl. Ostatni raz drużyna z Cincinatti wystąpiła w finale NFL w sezonie 1988, przegrywając wówczas z San Francisco 49ers. Wcześniej dotarli do finału rozgrywek jeszcze tylko raz – w 1981 roku.

Z kolei Rams sięgali po Lombardi Trophy w sezonie 1998/99, a w Super Bowl występowali również w latach 1979, 2011 i 2018. „Barany” mają szansę zostać drugą drużyną w historii NFL, która wygra finał na własnym stadionie – po zwycięstwie Tampa Bay Buccaneers w zeszłym roku.

 

Bilety

SoFi Stadium może pomieścić dokładnie 70 240 widzów. Aby zostać jednym z nim należało zapłacić co najmniej 7 tysięcy dolarów – niemal tyle kosztował bowiem najtańszy bilet na Super Bowl. Najdroższe wejściówki w sekcji VIP kosztowały aż 78 tysięcy dolarów. Oczywiście wyprzedano komplet biletów.

Koncert w przerwie

Słynne Halftime Show otrzymało w tym roku wyjątkowo szeroką obsadę. W sygnowanym przez markę Pepsi koncercie w przerwie spotkania wystąpią Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Mary J. Blige i Kendrick Lamar. Ostatni raz, gdy w Halftime Show brało udział aż pięciu wykonawców, miał miejsce 17 lat temu. Co ciekawe, NFL nie płaci artystom za występy podczas Super Bowl – zaszczytem jest dla nich samo zaproszenie na imprezę.

Oglądalność

W zeszłym roku Super Bowl LV oglądało w Stanach Zjednoczonych średnio 91,6 miliona telewidzów – to najniższa oglądalność finału NFL od 2006 roku. Od 2010 każde Super Bowl – z wyjątkiem tych rozgrywanych w latach 2019 i 2021 – przyciągało przed ekrany co najmniej 100 milionów Amerykanów

Bieżący sezon NFL generuje świetne wyniki oglądalności, co pozwala przypuszczać, że telewizyjne statystyki wrócą do swojej 100-milionowej normy.

Reklamy

Dziesięć dni przed meczem NBC poinformowało, że wyprzedało całą przestrzeń reklamową w trakcie transmisji Super Bowl. Ceny reklam sięgnęły nawet 7,1 miliona dolarów. 

Według Standard Media Index, łączne przychody z reklam podczas Super Bowl LV w 2021 roku wyniosły 400,7 milionów dolarów, a średnia cena za 30-sekundową reklamę opiewała na 4,73 mln dol.

Kto poprowadzi finalistów?

Rozgrywający, którzy poprowadzą oba zespoły w tegorocznym Super Bowl –  Joe Burrow z Cincinnati i Matthew Stafford z LA Rams to dwie draftowe „jedynki”. Burrow został wybrany z numerem pierwszym w 2020 roku, natomiast Stafford  trafił do NFL w 2009 roku. To drugi przypadek w historii, kiedy rozgrywający obu drużyn uczestniczących w Super Bowl byli pierwszym wyborem w drafcie NFL. W 2016 roku w Super Bowl 50 takimi rozgrywającymi byli również Peyton Manning z Denver Broncos i Cam Newton z Carolina Panthers.

Z kolei obaj trenerzy tegorocznych uczestników Super Bowl mają mniej niż 40 lat, co czyni najważniejsze spotkanie sezonu 2021/22 najmłodszym pojedynkiem trenerskim w historii. Główny trener Los Angeles Rams Sean McVay ma 36 lat, a z kolei head coach Cincinnati Bengals Zac Taylor jest dwa lata starszy.

 

Fot. Twitter NFL

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »