Coraz więcej szczegółów zabezpieczenia igrzysk w Paryżu

Powraca temat bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Minister spraw wewnętrznych Francji Gérald Darmanin opowiedział na łamach „Le Parisien” o wdrożonym już planie zabezpieczenia igrzysk, w tym ceremonii otwarcia.

Po zamachu terrorystycznym w Rosji francuski rząd wprowadził najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Co to oznacza? Służby bezpieczeństwa są jeszcze bardziej czujne i dokładniej sprawdzają wszelkie doniesienia o planowanych zamachach, Na utrudnienia napotkać mogą zarówno mieszkańcy, jak i osoby podróżujące do Francji. Na granicach zdarzają się kontrole, a w miejsca publiczne mają wzmożoną kontrolę.

Władze Francji przyznają, że specjalny plan zabezpieczenia igrzysk został już wdrożony w życie. W wywiadzie dla „Le Parisien” minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin chciał uspokoić cały świat. Według niego nie ma powodów do niepokoju. – Francja będzie podczas igrzysk bezpieczna, mając na służbie 45 tys. policjantów i żandarmów – powiedział.

Zorganizowanie ceremonii otwarcia nad brzegiem Sekwany na oczach 300 000 osób to dla ministra spraw wewnętrznych dobry pomysł, ale komitet organizacyjny przygotowany jest na wszelką ewentualność. A możliwych scenariuszy jest wiele.

Już dziś wiadomo, że jeśli ceremonia na świeżym powietrzu będzie miała przebiegać zgodnie z planem, cały obszar wokół Sekwany zostanie zamknięty dla ruchu na tydzień przed 26 lipca. Na jego teren będą mogły wjechać auta tylko w nagłych przypadkach ( m.in. karetki pogotowia, lekarze SOS, strażacy). Wjeżdżającym jednak mają towarzyszyć specjalne zespoły policji. Warto też dodać, że w wyznaczonej strefie zamkniętych zostanie około 15 stacji metra.

Na ceremonię otwarcia igrzysk zjeżdżają głowy państwa z całego świata. Tak będzie i tym razem. Dla bezpieczeństwa uroczystości nad Paryżem zamknięta zostanie, po raz pierwszy w historii lotnictwa cywilnego, przestrzeń powietrzna. Nastąpi to w godzinach 19 – 24. Minister spraw wewnętrznych zapowiada więc, że tej nocy ze stolicy Francji trudno będzie odlecieć, w związku z tym oficjele będą musieli w Paryżu przenocować.

Poza tym wiele hoteli i ambasad będzie objętych zwiększoną ochroną. – Oprócz francuskiej policji podczas igrzysk przyjedzie nam z pomocą około 2500 zagranicznych funkcjonariuszy policji i żandarmów – mówi Darmanin. – Pomocy udzieli nam aż pięćdziesiąt państw. Ich służby albo będą chronić swoje drużyny, pożyczą nam wyszkolone psy albo będą starały się kontrolować swoich współobywateli – tłumaczy.

Gérald Darmanin mówił także o kontrolach przeprowadzonych wśród wolontariuszy i pracowników ochrony, którzy będą pracować przy igrzyskach. – Po przeprowadzeniu 195 000 dochodzeń administracyjnych i sprawdzeniu 285 000 prywatnych agentów ochrony wykluczyliśmy 161 osób. Prawie wszyscy mieli francuskie obywatelstwo. 105 wykluczonych było zwolennikami radykalnego islamu, 35 skrajnej prawicy, 18 zwolennikami skrajnej lewicy, a trzech musieliśmy skreślić za działania poza granicami Francji – powiedział minister spraw wewnętrznych.

Przytoczył również przykład radykalnego islamisty, który chciał nieść znicz olimpijski lub przedstawiciela skrajnej prawicy, który chciał pojechać na Ukrainę, aby walczyć po stronie Rosji.

Fot. Archiwum Paris 2024

Udostępnij

Translate »