Dania przed Euro 2024: Jak zareagują po blamażu w Katarze?

Z zaledwie dwiema porażkami na koncie i odblokowanym napastnikiem reprezentacja Danii może liczyć na osiągnięcie sukcesu. O to nie będzie tak łatwo, choć w grupie trafiła na rywala, z którym wygrała swój mecz w eliminacjach. Czy Rasmus Hojlund poprowadzi duński dynamit do kolejnej fazy? Piłkarze zagrają nie tylko o sukces, ale też o posadę selekcjonera, który wziął na siebie odpowiedzialność za blamaż na MŚ 2022.

Dania przed Euro 2024

Selekcjoner Duńczyków Kasper Hjulmand powtarza, że największy atut jego zespołu to duża elastyczność. W zależności od rywala jego zespół stosuje różne ustawienia – z 3, 4 lub 5 obrońcami. Taka taktyka pomogła osiągnąć dobre wyniki na europejskim czempionacie trzy lata temu (dotarcie do półfinału).

Duńczycy są również bardzo silni mentalnie. To piłkarze, grający ze sobą od wielu lat i nie złamała ich nawet sytuacja z Christianem Eriksenem, który wrócił nie tylko do zawodowego futbolu, ale również do reprezentacji.

Hjulmand ma coś do udowodnienia duńskiej federacji. Ponieważ po dotarciu do półfinału na Euro 2020 doszło również za jego kadencji blamażu na MŚ 2022 (1 punkt w grupie i ostatnie miejsce z Francją, Australią i Tunezją) selekcjoner dostał ultimatum, w którym osiągnięcie podobnego wyniku zakończy jego współpracę z drużyną.

Dziś Dania jest solidną ekipą. W eliminacyjnej gripie H zapewniła sobie awans jeszcze przed ostatnią kolejką, w której przegrała 0:2. Poza tym ograła Słowenię, Kazachstan, San Marino i Finlandię. Rasmus Hojlund był najlepszym strzelcem Duńczyków w eliminacjach z 7 golami na koncie. To zaledwie jedną mniej od Harry’ego Kane’a czy dwie od Kyliana Mbappe.

W marcowych meczach towarzyskich Duńczycy nie mieli zbyt dużego wyzwania dla swojej obrony. Zremisowali 0:0 ze Szwajcarią (3 z tyłu) i wygrali 2:0 z Wyspami Owczymi (4 z tyłu).

Najważniejszy zawodnik – Joachim Andersen

Ma prawdopodobnie najlepsze długie podanie w Premier League. Gdy jego zespół ma piłkę, przesuwa się ze środka obrony na środek ataku, tworząc dodatkowe zagrożenie. Świetnie się to ogląda na boisku. Andersen jest ponadto jednym z najlepszych środkowych obrońców, jakich kiedykolwiek miało Crystal Palace. Jego umiejętność gry piłką i to, jak potrafi zmieniać ciężar gry, jest nie do przebicia.

Największa gwiazda – Christian Eriksen

Po zawale i chwilach grozy na Euro 2020 wrócił do profesjonalnego grania. Nadal jest jednym z najważniejszych zawodników dla Danii, choć ostatnio nie gra regularnie. Jego technika i przegląd pola może pomóc jednak w konstruowaniu akcji. Na pewno na tegorocznym turnieju odegra ważną rolę.

Największy talent – Victor Kristiansen

Jest bardzo silny w obronie, świetnie broni w pojedynkach jeden na jeden. Jest bardzo dobry w pierwszej fazie ataku, grając podania do napastników, skrzydłowych i pomocników. Ma mentalność zwycięzcy, jest refleksyjny i inteligentny. 21-latek ma w tym sezonie 4 asysty z lewej obrony w 31 meczach Serie A.

Największa kontrowersja – Ten przeklęty Eriksen

Zdaniem niektórych ekspertów piłkarskich, będących byłymi zawodnikami, powołanie dla Christiana Eriksena mija się z celem. Thomas Gravesen nazwał to dosłownie „dużym skandalem”.

– Christian Eriksen, jakiego znamy, już nie istnieje. Nie można opierać się tylko na zasługach przy wyborze zawodników. Nie można wybierać Christiana Eriksena tylko ze względu na jego zasługi – mówił, wskazując, że pomocnik przez 2,5 miesiąca był bez gry, a ostatnio wchodzi na kilka/kilkanaście minut.

W grupie C Dania zmierzy się z Anglią, Słowenią i Serbią.

Udostępnij

Translate »