DCS doceniony przez Międzynarodową Unię Biathlonu

Od środy – 7 lutego – do niedzieli na Polanie Jakuszyckiej rozgrywane są Otwarte Mistrzostwa Europy Juniorów w biathlonie. Do startu zgłoszono 233 zawodników i zawodniczek z 30 reprezentacji, którzy rywalizują o osiem kompletów medali. Są to pierwsze międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej organizowane w Dolnośląskim Centrum Sportu. 

Zanim jednak młodzi biathloniści ruszyli na trasy wokół Jakuszyc, Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) nadała Dolnośląskiemu Centrum Sportu licencję B. Co to oznacza w praktyce?

IBU dzieli obiekty biathlonowe na trzy kategorie: te z licencją A, licencją B oraz bez licencji. Licencja A uprawnia do organizowania Pucharów Świata oraz mistrzostw świata, licencja B pozwala aplikować o seniorskie mistrzostwa Europy, puchary IBU oraz juniorskie mistrzostwa świata. Gospodarze obiektów bez licencji mogą starać się o goszczenie u siebie co najwyżej zawodów rangi pucharu IBU juniorów. Takimi są np. rozgrywane w Jakuszycach-Szklarskiej Porębie mistrzostwa Europy juniorów.


– Dolnośląskie Centrum Sportu wraz ze stadionem, strzelnicą i przyległymi trasami otrzymało właśnie licencję B Międzynarodowej Unii Biathlonu. Olle Dahlin, szef światowej federacji biathlonu, przekazał ją osobiście w trakcie sobotniej wizyty na Polanie Jakuszyckiej. W Polsce żaden inny obiekt takiej licencji nie ma. W przyszłym roku ponownie zorganizujemy IBU Junior Cup, ale możemy się też starać o imprezy wyższej rangi – mówi Jerzy Michalak, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, czyli spółki, która zarządza obiektem na Polanie Jakuszyckiej.

W minionym tygodniu na trasach i strzelnicy w Jakuszycach rozegrano puchar IBU juniorów, który był swego rodzaju próbą generalną przed mistrzostwami Europy juniorów. Zawody zakończyły się sukcesami młodych biathlonistów z Niemiec, Austrii i Estonii. Spośród reprezentantów Polski najlepiej wypadli Marcin Zawół (piąty w sobotnim sprincie) oraz Fabian Suchodolski (dziewiąty w niedzielnym sprincie). Apetyty na sukcesy Polaków w walce o medale MEJ są jednak większe. W ostatnich latach polscy juniorzy niemal za każdym razem wracali z czempionatu Starego Kontynentu z medalem na koncie. Zawody zakończą się w najbliższą niedzielę.

  

Co ważne, podczas trwania mistrzostw, zawodnicy zajmą niewielką część jakuszyckich tras narciarskich i rywalizować będą tylko na tych wyczynowych o długości około 7,5 kilometra oraz na samej Polanie Jakuszyckiej. Miejsce rozgrywania zawodów będzie wygrodzone siatkami. Pozostałe trasy – łącznie 88 kilometrów – będą dostępne i utrzymywane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Wejść na nie będzie można w 8 punktach: Parkingi Stowarzyszenia Bieg Piastów (1b), Polana Maliszewskiego (20), Huta (43), Chatka Robaczka (41), Czerwony Potok (26), stacja kolejowa Harrachov (6), Novy Svet – Harrachov – trasą Partyzancką do Działu Izerskiego (7). Dodatkowo możliwe będzie wejście na trasę na Orle przez peron kolejowy Polana Jakuszycka (1). W nawiasach podano numery, jakimi poszczególne miejsca są oznaczone na większości map i drogowskazów na trasach.

Warto przypomnieć, że otwarte w 2022 roku Dolnośląskie Centrum Sportu jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. Ośrodek było długo wyczekiwany przede wszystkim przez biegaczy narciarskich, którzy od lat bardzo chętnie odwiedzają Jakuszyce.. DCS to obiekt powstały z myślą zarówno o amatorach, którzy chcą się cieszyć kilkudziesięcioma kilometrami tras narciarskich w Górach Izerskich, ale także jako miejsce treningu dla zawodowców przygotowujących się do najważniejszych zawodów. W trakcie swej niedługiej jeszcze działalności DCS sprawdził się już jako miejsce krajowych oraz międzynarodowych zawodów biathlonowych i biegów narciarskich, z należącym do federacji Worldloppet Biegiem Piastów na czele.

AS

Fot. Archiwum DCS

Udostępnij

Translate »