DCS Polana Jakuszycka – hit czy kit?

Dolnośląskie Centrum Sportu – Polana Jakuszycka, to sztandarowa inwestycja Dolnego Śląska w ostatnich latach. Ośrodek m.in. z hotelem, szatniami, basenem, boiskiem do piłki nożnej, salą gimnastyczną, a przede wszystkim ze stadionem narciarskim i strzelnicą został otwarty we wrześniu 2022 roku. Sprawdziliśmy co przez ponad rok działo się na Polanie Jakuszyckiej i jak ośrodek odbierany jest w środowisku sportowym.

Wrzesień 2022 – wielkie otwarcie DCS Polana Jakuszycka z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, Adama Małysza czy Justyny Kowalczyk. Padło wiele piękny słów i deklaracji. Niestety nadeszła zima 2022/23 i czar prysnął. Zima się spóźniała i z powodu braku śniegu Stowarzyszenie Bieg Piastów, które odpowiada za około 80 km tras biegowych wokół Jakuszyc, nie mogło ich przygotowywać. 

Biegacze liczyli więc na pętle na stadionie narciarskim przy DCS, które miały być sztucznie naśnieżane. Niestety systemu naśnieżania nie było i nie ma do dziś. Sytuację w swoich mediach społecznościowych komentowała m.in. Justyna Kowalczyk. „Ten ośrodek nie ma nic wspólnego z nartami […]. Trzeba było mówić, że wybudowaliśmy fantastyczny hotel na Polanie” – pisała rozgoryczona Kowalczyk, a wtórowało jej wielu zawodników i amatorów. Wydawało się, że przedstawicieli DCS i biegaczy trudno będzie pogodzić.

Śnieg łagodzi obyczaje

A jednak się udało… Spadł śnieg i okazało się, że nowoczesny budynek z szatniami, prysznicami, restauracją jest oblegany. Strzałem w dziesiątkę było też przeniesienie peronu kolejowego bezpośrednio przed drzwi wejściowe ośrodka. To zupełnie nowa jakość w Jakuszycach. Widać ją było również podczas 47. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, czyli największej w Polsce imprezy masowej w tej dyscyplinie. Start i meta po raz pierwszy zlokalizowane były na stadionie DCS, a biegacze byli dosłownie wszędzie. 

– Fakt, że na Polanie Jakuszyckiej powstało Dolnośląskie Centrum Sportu, niesamowicie ułatwił nam organizację – mówi Leszek Kosiorowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów. 

– Kilka tysięcy biegaczy było wręcz zachwyconych ośrodkiem, który zdecydowanie zwiększył ich komfort – dodaje Kosiorowski. Centrum zachwycał się również Juha Viljamaa, prezydent Worldloppet Ski Federation, czyli światowej organizacji skupiającej największe narciarskie biegi masowe na świecie. 

– Powiedział, że takiego ośrodka jeszcze nie widział, że ze swojego pokoju hotelowego miał zaledwie 30 metrów na trasy biegowe. Muszę się z nim zgodzić, pod względem udogodnień dla biegaczy DCS to nr 1 w Europie, jeśli nie na świecie – opowiada Kosiorowski. A dodać, trzeba, że przedstawiciel Stowarzyszenia Bieg Piastów to także uczestnik największych imprez w narciarstwie biegowym na świecie.

Czy w takim razie potencjał centrum jest przez jego władze wykorzystywany? – Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że zeszła zima była jedną z najgorszych pod względem opadów śniegu w ostatnich latach. Do tego zarówno my, jak i osoby nas odwiedzające uczyliśmy się centrum. Otrzymaliśmy od odwiedzających nas osób mnóstwo opinii. Wyciągnęliśmy z nich wnioski i staramy się, poprawiać to, co nie działało tak, jak powinno – mówi Jerzy Michalak prezes zarządu Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, który zarządza DCS Jakuszyce. 

– Od września 2022 w Jakuszycach zorganizowano szereg imprez, przez Puchary Polski w biathlonie, mistrzostwa Polski w narciarstwie, przez Bieg Piastów, letni, zimowe i rowerowy, imprezy biegowy, po zawody dla dzieciaków – mówi Mariusz Gawlik dyrektor ds. organizacji DCS Polana Jakuszycka. 

– Ten sezon zapowiada się jeszcze ciekawiej, bowiem w lutym będziemy gościć mistrzostwa Europy juniorów w biathlonie. Warto też dodać, że w ośrodku zgrupowania organizują reprezentacje oraz klubu m.in. w biathlonie, narciarstwie biegowym, koszykówce, lekkiej atletyce czy wioślarstwie – dodaje Gawlik. 

– Jeśli chodzi o obiekt i frekwencję, to wraz z opadami śniegu przeżywamy prawdziwe oblężenie, zwłaszcza w weekendy. Nie ma w pełni obiektywnego systemu pomiaru frekwencji, natomiast z całą pewnością możemy stwierdzić, że dziennie, w ferie i weekendy, odwiedza nas kilka tysięcy osób – mówi Gawlik. Jak przyznaje, nie wszystkie funkcje w obiekcie są uruchomione, ale ma się to zmienić.

– Po rozstrzygnięciu przetargów na wyposażenie siłowni, hipoksji i Interaktywnego Centrum Sportu trwa ich wyposażanie i niedługo będzie można z nich korzystać. Najbardziej my i narciarze czekamy na sztuczne naśnieżanie i modernizację wyczynowych tras narciarskich. Niestety, żeby udało się to zrobić potrzeba skomplikowanych procesów i uzyskania opinii środowiskowych oraz uporządkowania praw własnościowych. W pierwszej kolejności chcemy zrealizować naśnieżenie terenu Polany Jakuszyckiej (należącej do DCS). Póki co, złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki, który przeszedł ocenę formalną i znalazł się na liście rezerwowej zadań strategicznych dla polskiego sportu. Mamy dużą szansę na włączenie tego zadania do dofinansowania i w przyszłym sezonie byłoby ono już zrealizowane – kończy Mariusz Gawlik.

Aleksandra Szumska

FOT. Archiwum DCS – Polana Jakuszycka

Udostępnij

Translate »