Dodatkowe 50 tys. dolarów dla złotych medalistów w Paryżu

Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna jest pierwszą w historii, która wypłaci nagrody pieniężne dla złotych medalistów igrzysk w Paryżu. Mistrzowie olimpijscy otrzymają 50 tysięcy dolarów.

Po raz pierwszy w historii jakakolwiek międzynarodowa federacja sportowa ufunduje nagrody finansowe dla mistrzów olimpijskich. Prezydent World Athletics Sebastian Coe zapowiedział, że każdy złoty medalista i medalistka igrzysk w Paryżu otrzymają od federacji 50 tys. $. Kwotę taką dostaną również sztafety do podziału na jej uczestników.

To jednak nie koniec. – Wprowadzenie nagród finansowych dla mistrzów olimpijskich to kluczowy moment dla World Athletics i lekkoatletyki. Teraz jesteśmy w stanie finansować złote medale dla sportowców w Paryżu, ale zobowiązujemy się do nagradzania wszystkich medalistów igrzysk w Los Angeles w 2028 roku – zapowiedział Sebastian Coe.

– Nie da się wycenić wartości rynkowej zdobytego medalu olimpijskiego, ani pracy i zaangażowania włożonych w jego zdobycie. Ważnej jest jednak to, żeby od czegoś zacząć i przekazać część wygenerowanych przez naszych sportowców dochodów, tym którzy sprawiają, że igrzyska są spektaklem o zasięgu globalnym – dodał prezydent Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej.

Wypłata nagród pieniężnych będzie zależała od procesu ratyfikacji World Athletics, w tym od przejścia procedur antydopingowych. W sumie na gratyfikację dla mistrzów olimpijskich przeznaczona została kwota ok. 2,4 milionów dolarów, czyli około 10 milionów złotych. Nagrody otrzymają zwycięzcy i zwyciężczynie 48 konkurencji.

Fot. Archiwum PZLA

Udostępnij

Translate »