Draft NFL – kwintesencja amerykańskiego sportu
Tegoroczny draft do NFL odbędzie się w Las Vegas w dniach 28-30 kwietnia. Jego lokalizacja dobrze oddaje charakter całego wydarzenia – draft to wielkie sportowe święto w amerykańskim stylu – zorganizowanie z typowym rozmachem. Zaciąg do ligi profesjonalnej z lig uniwersyteckich jest wręcz kwintesencją amerykańskiego systemu sportowego, ale z kolei dla Europejczyków jest czymś zupełnie obcym.
Wielkie przedsięwzięcie
Zanim futboliści przystąpią do nowego sezonu, drużyny czeka wielkie uzupełnianie składów. Draft to najważniejsze i największe ligowe wydarzenie poza sezonem. Jak wielkie? Departament policji Las Vegas spodziewa się podczas całej imprezy grubo ponad pół miliona uczestników. Z tego powodu władze Las Vegas widzą w drafcie także wielką szansę w kontekście rozwoju turystyki. Oczywiście cała impreza będzie skąpana w typowym dla Sin City blichtrze.
LVMPD says they expect 200,000 people to attend the NFL Draft daily in Las Vegas. Would mean 600,000 over the three-day draft. Would be on par with Nashville’s draft in 2019 if that estimate is correct. #vegas #nfldraft 📸 @bizutesfaye pic.twitter.com/ShgB3pp3Wa
— Mick Akers (@mickakers) April 25, 2022
Wszystko dlatego, że znaczenie draftu jest nie tylko sportowe, ale również ma swój wymiar kulturowy. Główny spektakl odbędzie się tuż obok słynnego Caesars Forum zlokalizowanego przy równie słynnym Las Vegas Strip. To tam na „Draft Theater” komisarz NFL Roger Goodell będzie ogłaszał wybory poszczególnych drużyn. Gracze biorący udział w imprezie powitają komisarza, krocząc po czerwonym dywanie na pływającej scenie umieszczonej na kultowych fontannach Bellagio. To rozmach i tak niewielki jak na Las Vegas – pierwotnie wszystko miało odbywać się na łodziach.
Are you ready for the 2022 #NFLDraft in VEGAS?! 🤩
The NFL Draft Experience will be free and open to the public with NFL's OnePass from April 28-30. Register now for a chance to win exclusive prizes, including a trip to SBLVII. 👀
— NFL (@NFL) March 28, 2022
Poza głównym wydarzeniem na fanów szeka całe miasteczko atrakcji, która ma nawet swoją nazwę – NFL Draft Experience. Będzie to interaktywny park, ulokowany tuż obok słynnego diabelskiego młyna, w którym uczestnicy będą m.in. mogli pozować do zdjęć z trofeami Lombardi i mistrzowskimi pierścieniami Raiders, zdobyć autografy gwiazd NFL, posłuchać koncertów Ice Cube’a, Weezera i Marshmello, uczestniczyć w akcjach organizowanych przez sponsorów, kupić ekskluzywne pamiątki, brać udział w konkursach (i np. wygrać bilety na Super Bowl) oraz uczestniczyć w aktywnościach, takich jak np. sprint na 40 jardów, podczas których będzie można porównać się z futbolistami dzięki specjalnym interaktywnym ekranom, czy wziąć udział w treningach z profesjonalnymi trenerami.
Here’s the NFL Experience map for next week’s NFL Draft in Las Vegas. #vegas #nfldraft pic.twitter.com/4fZ6lE1u0U
— Mick Akers (@mickakers) April 22, 2022
Transmisje draftu w telewizji co roku ogląda od kilku do kilkunastu milionów kibiców – dziennie, bo całe wydarzenie trwa przecież trzy dni. Rekordowy pod tym względem był draft 2022, który podczas pierwszej rundy cieszył się średnią oglądalnością 15,6 miliona widzów. Realizatorzy w trakcie transmisji pokazują nie tylko relację z samej imprezy, ale również prezentacje zawodników, highlightsy, statystyki czy reakcje samych zawodników i ich rodzin.
Znaczenie draftu
Rekrutacja nowych zawodników do klubów NFL odbywa się zupełnie inaczej niż w Europie. Oczywiście można sprzedawać i kupować graczy na podobnych zasadach jak w piłkarskich klubach na naszym kontynencie, jednak zwykle młodzi zawodnicy trafiają do najbogatszej ligi świata właśnie przez draft, który odbywa się co roku i polega na „wyłowieniu” największych talentów z rozgrywek uniwersyteckich. Drużyny wybierają zawodników po kolei – ostatnia drużyna poprzedniego sezonu wybiera jako pierwsza, a najlepsza jako ostatnia. I tak siedem razy. Co istotne, wyborami w drafcie drużyny mogą handlować, a sam system służy wyrównaniu sił w lidze.
Wybór właściwych graczy w drafcie jest szalenie ważny dla każdej franczyzy, ponieważ to oni w przyszłości będą stanowili o jej sile. Właśnie dlatego to wydarzenie co roku wzbudza tak ogromne zainteresowanie.
W tym roku jako pierwsi ponownie do wyboru przystąpią Jacksonville Jaguars, którzy łącznie zgromadzili dwanaście „picków” – tyle samo co Kansas City Chiefs. W dalszej kolejności do wyborów przystąpią Detroit Lions, Houston Texans, New York Jets i Giants oraz Carolina Panthers. Osiem drużyn, w tym Los Angeles Rams „przehandlowało” swoje wybory w pierwszej rundzie i zacznie dopiero od kolejnych.
W zeszłym roku draftową jedynką został Trevor Lawrence, wybrany przez Jacksonville Jaguars. W tym roku Jags ponownie wybierają jako pierwsi, a jako że ich potrzeby są bardzo szerokie, wybory drużyny z Florydy skupią się na budowie zespołu wokół Lawrence’a.