Dwie polskie drużyny w Lidze Mistrzów? Jest blisko!
Ranking krajowy UEFA to narzędzie, które decyduje o liczbie drużyn z poszczególnych krajów w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i Lidze Konferencji. Polska właśnie zrobiła krok naprzód, awansując na 17. miejsce w tym zestawieniu. Awans o dwa oczka zapewni nam udział aż dwóch zespołów w eliminacjach do Ligi Mistrzów.
Liga Konferencji odbiła nas od dna
Jest rok 2021. PKO Ekstraklasa po pięciu bardzo słabych latach swoich przedstawicieli w europejskich pucharach, spadła na 30. miejsce rankingu UEFA. Jesteśmy w drugiej połowie tabeli, a wyprzedzają nas takie tuzy futbolu, jak Rumunia, Bułgaria, Azerbejdżan, Kazachstan i Białoruś.
Jednak 6 lipca 2021 roku rusza Liga Konferencji. To trzeci poziom europejskich pucharów. Liga przejmuje część zespołów z Ligi Europy (pomniejszając LE o 16 ekip) i zaprasza kolejne kluby z europejskich średniaków, a nawet „słabiaków”.
Telewizyjni eksperci grzmią, że Liga Konferencji to „puchar Biedronki” lub sypią innymi epitetami. Jednak ostatnie trzy lata to dowód na to, że LKE jest najlepszym, czym mogło przytrafić się polskiej piłce. Dlaczego?
- Przez trzy lata za każdym razem Polska miała swojego reprezentanta nie tylko w fazie grupowej/ligowej, ale również w fazie pucharowej wiosną. To pierwszy taki przypadek w nowożytnej historii futbolu, a więc od ogromnej reformy i powstania Champions League (1992 rok -red.).
- Również przez te trzy lata notujemy sukcesywny awans w rankingu UEFA. W 2022 roku to 28. miejsce, w 2023 roku to 24. miejsce, a koniec sezonu 23/24 to już 21. miejsce. Jesień 2024 roku kończymy na 17. miejscu w rankingu UEFA. Realna perspektywa to zajęcie 15. miejsca na koniec sezonu.
15. miejsce w rankingu UEFA – dwie drużyny w Lidze Mistrzów
Ostatnia kolejka fazy zasadniczej Ligi Konferencji Europy przyniosła Polsce awans w rankingu. Po porażce Legii Warszawa z Djurgardens (1:3) i remisie Jagiellonii Białystok z Olimpiją Lublana (0:0) nie zanosiło się na zmiany. Jednak rozliczenie punktów za miejsca w tabeli przyniosło pozytywne wieści.
- Legia zdobyła 2,5 punktu za zajęcie 7. miejsca,
- Jagiellonia 2 punkty za 9. miejsce.
Po podziale punktów przez cztery polskie drużyny uczestniczące w rozgrywkach (Legia, Jagiellonia, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław), łącznie Polska zyskała 1,5 punktu do rankingu. To pozwoliło nam wyprzedzić Izrael i objąć 17. pozycję.
Co dalej?
W obecnym sezonie Polska zgromadziła już 8,625 punktu, a w klasyfikacji pięcioletniej ma 31,875 punktu. Przewaga nad Izraelem wynosi zaledwie 0,25 punktu, a do wyprzedzenia Danii i Szkocji brakuje odpowiednio 0,418 i 0,625 punktu.
Dalszy awans może oznaczać ogromne zmiany. Jeśli Polska zakończy sezon na co najmniej 15. miejscu, od przyszłego roku Ekstraklasa zyska dwa miejsca w eliminacjach Ligi Mistrzów. Ponadto jedno w Lidze Europy i dwa w Lidze Konferencji Europy. To byłaby historyczna szansa na rozwój polskiej piłki nożnej.
Duńskie zespoły, takie jak Kopenhaga i Midtjylland, mają trudne mecze w styczniowych rundach barażowych. Szkoci stracili jedną drużynę, a Celtic i Rangers będą walczyć o punkty wiosną. Polska musi liczyć na korzystne wyniki w pozostałych spotkaniach oraz na potknięcia rywali.
Choć polskie zespoły odpoczywają od rozgrywek, nadchodząca wiosna będzie kluczowa. Ostatnie mecze mogą zadecydować o dalszym awansie Polski w rankingu UEFA. Dwa miejsca w Lidze Mistrzów stają się więc realnym celem. Sukces polskich drużyn w Europie może otworzyć nowy rozdział w historii naszej piłki.
Zasady rankingu UEFA
Ranking krajowy UEFA oblicza się na podstawie wyników drużyn z danego kraju w europejskich pucharach z ostatnich pięciu sezonów (w tym przypadku od sezonu 2019/20 do 2023/24):
- Zwycięstwo w meczu: 2 punkty.
- Remis w meczu: 1 punkt.
- Porażka w meczu: 0 punktów.
- W eliminacjach przyznaje się połowę punktów (1 punkt za zwycięstwo, 0,5 za remis).
- Awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów: 4 punkty.
- Awans do 1/8 finału, ćwierćfinału, półfinału i finału Ligi Mistrzów: po 1 punkcie.
- Awans do faz grupowych Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy: brak bonusów.
Punkty zdobyte przez wszystkie drużyny z danego kraju są sumowane i dzielone przez liczbę drużyn, które rozpoczęły sezon w europejskich rozgrywkach (niezależnie od tego, ile drużyn pozostało w grze na późniejszych etapach).
Od sezonu 2024/2025 doszło do reformy rozgrywek europejskich, wraz z kwalifikacjami. Ranking krajowy UEFA decyduje o liczbie miejsc w europejskich pucharach w sezonie 2026/27:
- Miejsca 1-4: 4 drużyny w Lidze Mistrzów (wszystkie w fazie ligowej), dodatkowo po 1 drużynie w fazie grupowej Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy.
- Miejsce 5: 2 drużyny w Lidze Mistrzów (1 w fazie ligowej, 1 w kwalifikacjach), 3 drużyny w pozostałych rozgrywkach (1 w fazie grupowej LE, 2 w kwalifikacjach LKE).
- Miejsca 6-7: 2 drużyny w Lidze Mistrzów (1 w kwalifikacjach, 1 w fazie ligowej), 3 drużyny w pozostałych rozgrywkach (w zależności od miejsca w rankingu, drużyny trafiają do fazy grupowej LE, rundy play-off LE lub kwalifikacji LKE).
- Miejsca 8-15: 1 drużyna w Lidze Mistrzów (kwalifikacje), 3 drużyny w pozostałych rozgrywkach (kwalifikacje do LE i LKE, z podziałem na rundy).
- Miejsca 16-22: 1 drużyna w Lidze Mistrzów (kwalifikacje), 2-3 drużyny w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy.
- Miejsca 23-37: 1 drużyna w Lidze Mistrzów (kwalifikacje), 1-2 drużyny w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy (w zależności od miejsca w rankingu).
- Miejsca 38-55: 1 drużyna w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, 1 drużyna w kwalifikacjach do Ligi Europy (przy wyższej pozycji), 1-2 drużyny w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy.
FOT: Jagiellonia.pl