Ranking europejskich lig wedle konkurencyjności

Najbardziej konkurencyjną z dużych lig męskich jest prawdopodobnie Serie A. W ciągu ostatnich czterech sezonów było czterech różnych mistrzów: Juventus, Inter Mediolan, AC Milan oraz Napoli. Natomiast z grona mniej mainstreamowych kwalifikację wygrywa gruzińska Erovnuli Liga, w której w ciągu dekady wyłoniono aż sześciu różnych mistrzów kraju.

Inną ligą, która miała czterech różnych zwycięzców w ciągu ostatniej dekady, jest Anglia, częściowo dzięki cudowi Leicester w sezonie 2015-16. Można dodać Arsenal i Manchester United w poprzedniej dekadzie, co daje Premier League sześciu zwycięzców w ciągu 20 lat. To bije na głowę wszystkie inne duże ligi z wyjątkiem Francji, która miała ich siedem. Bordeaux, Marsylia, Montpellier i Monaco wygrały po jednym sezonie Ligue 1 w tym okresie. Lille zgarnęło dwa tytuły, a Lyon i PSG całą resztę.

Serie A była najbardziej konkurencyjną z dużych lig kobiecych, z pięcioma zwycięzcami w ciągu ostatnich 10 lat i ośmioma w ciągu ostatnich 20 lat. Anglia jest następna z czterema mistrzami w ciągu ostatnich 10 lat (Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester City).

Nie jest niczym nowym, że garstka klubów dominuje w jednym kraju, ale większość lig była bardziej konkurencyjna w przeszłości. Na przykład nowo utworzona Bundesliga miała siedmiu różnych zwycięzców w tylu sezonach między 1963-64 a 1969-70, co ma około 0,00% szans na powtórzenie się. Obecnie Niemcy są najbardziej znanym przykładem ligi, która ma tego samego zwycięzcę przez co najmniej dekadę: Bayern Monachium dąży do zdobycia 12. tytułu z rzędu.

Mniej mainstreamowe ligi 

Oprócz najbardziej popularnych lig warto bliżej przyjrzeć się tym mniej mainstreamowym. Mianowicie cztery europejskie ligi męskie, miały sześciu zwycięzców w ciągu ostatniej dekady: Gruzja, Islandia, Kosowo i Łotwa. Ale tylko jedna z nich osiągnęła podwójną liczbę w ciągu ostatnich 20 lat. Mowa o Erovnuli Liga, najwyższej lidze w Gruzji i najbardziej konkurencyjnej lidze męskiej w Europie. Obecni mistrzowie, Dinamo Tbilisi, zdobyli osiem z ostatnich 20 tytułów, ale były one rozłożone w czasie, nie więcej niż dwa z rzędu (wygrali pierwsze 10. mistrzostw po uruchomieniu ligi w 1990 roku).

W rozgrywkach kobiet tylko jedna liga miała sześciu zwycięzców w ciągu ostatniej dekady: Rosja. I tylko jedna może osiągnąć podwójną liczbę w ciągu ostatnich 20 lat: Macedonia Północna. Obejmuje to wczesny okres dominacji ŽFK Škiponjat, który na pewnym etapie wygrał sześć razy z rzędu. ŽFK Spokje 2014 również wygrało cztery z pięciu w latach 2014-19, kiedy byli znani jako Dragon, ale po obu stronach była seria jedno- lub dwukrotnych zwycięzców.

Tak więc w ciągu ostatnich 20 lat najbardziej konkurencyjnymi ligami europejskimi były Gruzja (męska) i Macedonia Północna (żeńska). 

źródło: The Guardian, Dinamo Tbilisi, Unsplash

Udostępnij

Translate »