EuroVolley 2026 we Włoszech, Bułgarii, Rumunii i Finlandii

Włochy po raz drugi z rzędu, a także Bułgaria, Finlandia i Rumunia będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2026 roku. Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji EuroVolleyM triumfowali Polacy.

Po spektakularnym i bezprecedensowym sukcesie edycji 2023, której wpływ gospodarczy i społeczny oszacowano we Włoszech na 234 miliony euro, mistrzostwa Europy ponownie powrócą do Włoch w 2026 roku.

Włoska Federacja Siatkówki opublikowała raport, z którego wynika, że poprzednią edycję imprezy na Półwyspie Apenińskim śledziło prawie 40 mln ludzi. 4 miliony kibiców weszło w interakcje w mediach społecznościowych, a zyski tylko ze sprzedaży biletów wyniosły ok. 3 mln euro.

– Wszyscy nadal mamy miłe wspomnienia z ostatniego EuroVolley, kiedy całe Włochy uczestniczyły w tak ważnym wydarzeniu sportowym. CEV EuroVolley 2023 stanowi wizytówkę możliwości Włoch z punktu widzenia organizacyjnego i technicznego. Włoska Federacja Piłki Siatkowej i CEV były w stanie zorganizować ważne wydarzenie sportowe, maksymalizując zwrot z inwestycji zapewnionej przez rząd. Analiza potwierdza, że impreza okazała się ogromnym sukcesem, co mogliśmy odczuć już podczas trwania mistrzostw – powiedziała włoski minister sportu Andrea Abodi.

W 2026 na Półwyspie Apenińskim rozgrywane będą wszystkie fazy turnieju łącznie z meczami medalowymi. Bułgaria – podobnie jak Italia – będzie gospodarzem mistrzostw drugi raz z rzędu, i tak jak miało to miejsce w 2023 roku – odbędą się tam mecze fazy grupowej, cztery spotkania 1/8 finału oraz dwa ćwierćfinały.

Finlandia i Rumunia będą gościć u siebie po jednej grupie. Rumunia w 2019 roku była gospodarzem mistrzostw Europy kobiet, a teraz po raz pierwszy od 1963 na terenie tego kraju rozgrywane będą mecze męskiego czempionatu. EuroVolleyM powróci do Finlandii po siedmiu latach – w 2019 roku ten nordycki kraj był współgospodarzem tej najbardziej prestiżowej europejskiej imprezy z Polską, Czechami i Estonią.

O tytuł mistrza Europy w 2026 roku będą rywalizować 24 reprezentacje. Udział w turnieju zagwarantowany mają wszyscy współorganizatorzy, czyli Włochy, Bułgaria, Rumunia oraz Finlandia, a także osiem najwyżej sklasyfikowanych drużyn (poza współgospodarzami EuroVolleyM 2026) poprzednich mistrzostw, czyli: Polska, Słowenia, Francja, Holandia, Serbia, Ukraina, Niemcy oraz Portugalia. Stawkę uzupełni 12 drużyn, które o kwalifikacje będą walczyć latem 2024 i 2025. Trofeum bronić będą oczywiście Biało-Czerwoni, a tytuł wywalczony w 2026 roku będzie miał jeszcze większą wagę, gdyż zapewni zwycięzcy kwalifikację na igrzyska olimpijskie Los Angeles 2028.

Fot. Polski Związek Siatkówki

Udostępnij

Translate »