F1: Sauber oficjalnie zespołem fabrycznym Audi

O tym, że Audi w 2026 roku dołączy do Formuły 1, wiemy już od jakiegoś czasu. W środę niemiecka marka oficjalnie ogłosiła, że jej partnerem strategicznym będzie Sauber Motorsport. Zespół z Hinwil po sezonie 2023 kończy współpracę z Alfą Romeo, mimo tego do końca sezonu 2025 nadal będzie korzystać z jednostek napędowych dostarczanych przez Ferrari, jak ma to miejsce obecnie. 

– Pozyskaliśmy doświadczonego i kompetentnego partnera dla naszego projektu – podkreślał Oliver Hoffmann, odpowiedzialny za program F1 niemieckiego giganta. W ramach tej współpracy Audi będzie odpowiedzialne za produkcję silników, nad którymi prace już trwają. Tak szybkie rozpoczęcie prac nad nowymi jednostkami związane jest z regulacjami, które w 2026 roku wejdą w życie, a związane są one m.in. z wykorzystaniem zrównoważonych paliw syntetycznych. Sauber natomiast będzie odpowiedzialny za stworzenie bolidu oraz planowanie i realizację operacji związanych z wyścigami. 

 

Audi planuje również nabycie udziałów w Sauber Motorsport, jednak obecnie nie ujawniono szczegółów takiej transakcji. Niemiecka marka, która jest częścią Volkswagen Group, planuje również w 2023 roku rozbudowę swojej bazy w Neuburgu, natomiast pierwsze testy powstającej tam jednostki napędowej, zamontowanej już w bolidzie Formuły 1 mają odbyć się już w 2025 roku. 

Zdaniem Lawrence’a Barretto, korespondenta F1.com – tak wczesne porozumienie daje obu firmom odpowiednio dużo czasu na wypracowanie najskuteczniejszej formy współpracy, co powinno przełożyć się na rozwój zarówno jednostki napędowej, jak i podwozia. 

– Współpraca Audi i Sauber Motorsport jest kluczowym krokiem dla naszego zespołu, który wzmocni nas w naszej drodze w kierunku czołówki stawki – podkreślał Fred Vasseur, prezes Sauber Motorsport. Sauber w przeszłości współpracował już z innym niemieckim gigantem – BMW (2006 do 2010), a w barwach BMW Sauber w F1 debiutował Robert Kubica – obecnie kierowca testowy Alfa Romeo F1 Team Orlen.  

Fot. F1.com

Damian Filipowski

Udostępnij

Translate »