Fani kupią Broncos dzięki DAO i kryptowalutom?

Denver Broncos są na sprzedaż. Cena? Jakieś 4 miliardy dolarów. Niebotyczna kwota nie odstrasza grupy entuzjastów nowych technologii – kibice zamierzają uzbierać rekordową sumę na wykup Broncos za pomocą DAO i kryptowalut. 

Broncos na sprzedaż

Denver Broncos zostali oficjalnie wystawieni na sprzedaż, a ich nowy właściciel prawdopodobnie będzie musiał zapłacić za nich najwyższą kwotę w sportowej historii Stanów Zjednoczonych. Zespół jest wyceniany aż na 4 miliardy dolarów.

Aktualnie tytuł najdroższej sportowej franczyzy USA dzierżą baseballowi New York Mets, którzy w 2020 roku zostali sprzedani za 2,4 miliarda dolarów. Jeśli chodzi o zespoły NFL, ostatnia tego typu transakcja miała miejsce w 2018 roku – wówczas Carolina Panthers zmieniła właściciela kosztem 2,275 miliarda dolarów. 

Liczby te nie stoją jednak nawet blisko wartości Broncos. Nie trzeba jednak od razu kupować całego zespołu – zasady NFL mówią o tym, że większościowy właściciel franczyzy musi posiadać przynajmniej 30% udziałów. W tym przypadku byłoby to 1,2 miliarda dolarów. Nadal dużo. 

 

Czym jest DAO?

Zaporowa cena nie odstrasza jednak grupy entuzjastów kryptowalut, która zamierza zebrać wymaganą kwotę za pomocą DAO – czyli właściwie czego?

DAO to akronim od angielskiego wyrażenia, które możemy przetłumaczyć jako „zdecentralizowana organizacja autonomiczna”. Jest to zorganizowana społeczność pozbawiona hierarchii i kierownictwa, zarządzana w sposób demokratyczny, w której równorzędnym głosem dysponuje każdy użytkownik, będący jednocześnie inwestorem, który nabył token danej grupy. Wszelkie reguły czy transakcje w obrębie DAO zapisywane są w blockchainie, który zapewnia pełną transparentność i wgląd do działań grupy dla wszystkich użytkowników. System ten daje możliwość otwartej współpracy bez konieczności zawierania umów czy nawet znajomości. DAO można porównać do społeczności internetowej ze wspólnym kontem bankowym.

DAO może przybierać różne formy, ale najpopularniejszą jest grupa inwestycyjna. W tego rodzaju organizacji użytkownicy dysponują wspólnym portfelem kryptowalut i demokratycznie podejmują decyzje związane z inwestycjami. Właśnie takie DAO stanowi grupa „BuyTheBroncos”.

 

Kupmy Broncos!

Na pomysł wykupienia Broncos wpadła grupa entuzjastów nowych technologii składająca się m.in. z prawników, programistów, księgowych, matematyków czy sportowców. Organizacja zamierza zebrać potrzebne fundusze w kryptowalutach.

– Celem jest stworzenie takiej infrastruktury, aby fani ze wszystkich środowisk mogli stać się właścicielami Denver Broncos – mówi pomysłodawca całego przedsięwzięcia – Sean O’Brien, prawnik i biznesmen.

Członkowie projektu BuyTheBroncos twierdzą, że ich DAO przyjmie specyficzną strukturę zarządzania. – Chodzi o to, aby dać ludziom częściową własność, dzięki której będą mogli uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji w kontekście zarządzania zespołem – mówi Derek Sorensen, jeden z uczestników projektu.

Powyższe słowa przywodzą na myśl strukturę FC Barcelony, gdzie kibice, zwani „socios”, są jednocześnie współwłaścicielami klubu, a w zamian za opłacanie składek członkowskich mają możliwość decydowania o jego funkcjonowaniu.

Czy to w ogóle możliwe?

Choć zdarzało się już, że grupy DAO realizowały swoje cele, jak np. kupno unikalnego albumu Wu-Tang Clanu za 4 miliony dolarów, to zebranie 4 miliardów dolarów, jest zadaniem znacznie trudniejszym – dokładnie 1000 razy trudniejszym.

 

Pomysłodawców akcji BuyTheBroncos kwota ta wcale jednak nie przeraża. – Jest to zdecydowanie możliwe w świecie kryptowalut. Taka suma pieniędzy nie jest niespotykana. Jestem w stu procentach pewien, że zebranie tej kwoty jest absolutnie wykonalne w web3 – przekonuje Sorensen.

Jeżeli jednak nie uda się zebrać całej kwoty, DAO BuyTheBroncos ma plan B – w celu jego realizacji musi zebrać przynajmniej 25% potrzebnej kwoty i połączyć siły z tradycyjnym konsorcjum finansowym w celu wykupu drużyny.

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »