Prezydent FIFA Gianni Infantino na spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych piłkarzy w Nowym Jorku podczas ustalania nowych zasad odpoczynku 72 godziny między meczami

FIFA da odpocząć piłkarzom. Wprowadza nowe przepisy

W Nowym Jorku nastąpił długo wyczekiwany przełom. W końcu działacze FIFA usłyszeli donośny głos zawodników. Ci od dłuższego czasu domagali się ochrony zdrowia.

FIFA i delegaci kilkunastu związków spotkali się w Nowym Jorku tuż przed finałem Klubowych Mistrzostw Świata. Strony uzgodniły minimalny przedział godzinowy przerwy między meczami oraz 21-dniowe wakacje po sezonie.

Rozmowy wynikały z presji wywartej na ograniczenie przemęczenia zawodników i groźby rosnącej liczby urazów. Unie graczy wskazywały, że turniej z 32 drużynami w USA skracał przerwy letnie. Wymagało to natychmiastowej reakcji, aby wyrównać dysproporcję w odpoczynku z tymi, którzy mieli wolne.

FIFA wprowadza „zasadę 72 godzin”

Wprowadzenie twardej „zasady 72 godzin” wymusi nowe okna transmisji i późniejsze terminy ligowych kolejek. Zmiany w harmonogramie spotkań – w tym powrót poniedziałkowych kolejek – zapowiedziała już Bundesliga.

Śladem Niemców idą Hiszpanie i Włosi. La Liga obawia się kolizji z nowym Mundialem 2026 i planuje rozmowy z telewizjami. Serie A testuje już harmonogram z większą liczbą poniedziałkowych spotkań, aby zagwarantować pełne 72 h odpoczynku.

Nowe wytyczne planowania spotkań

Ponadto kluby otrzymają jasny kalendarz urlopów, co ułatwi planowanie przygotowań i zgrupowań. FIFA podkreśliła także obowiązek jednego dnia wolnego w tygodniu oraz uwzględnianie dalekich podróży przy ustalaniu terminów meczów.

FIFPRO, na łamach BBC Sport, uznało decyzję za krok naprzód. Jednocześnie zwróciło uwagę na konieczność wprowadzenia czterotygodniowej przerwy, o którą wciąż walczy z FIFA w sądzie.

Analizy PWM wskazują na wysoką eksploatację piłkarzy

Konieczność zajścia zmian potwierdzają wyniki raportu Player Workload Monitoring (PWM). Narzędzie stworzyła międzynarodowa federacja piłkarzy FIFPRO we współpracy z Football Benchmark.

PWM służy do monitorowania i analizowania obciążenia meczowego profesjonalnych piłkarzy na całym świecie. Badania z 2024 roku wykazały, że aż 54 proc. spośród 1500 monitorowanych zawodników funkcjonowało w warunkach wysokiego obciążenia.

Udostępnij

Translate »