FIFA kombinuje – zupełnie nowy format mundialu?

To, że w piłkarskich mistrzostwach świata w 2026 roku weźmie udział rekordowa liczba zespołów, wiemy od dawna. Nadal nie jest jednak jasne, w jakim formacie drużyny przystąpią do rywalizacji. Arsène Wenger, pełniący w FIFA funkcję dyrektora rozwoju, zdradził, że koncepcja światowej centrali piłkarskiej może ulec jeszcze zmianie.

Mundial w 2026 roku odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku. W 2017 roku FIFA zdecydowała, że mistrzostwa rozgrywane w Ameryce Północnej będą pierwszymi, w których udział weźmie aż 48 zespołów – a nie jak dotychczas 32. Ma to oczywiście na celu zwiększenie zainteresowania, nie bacząc na spadek poziomu sportowego czy wydłużenie rywalizacji. 

 

48 nie jest tak samo podzielną liczbą, jak 32. Wcześniej mówiło się, że mundial w 2026 roku zostanie rozegrany w ramach szesnastu grup po trzy zespoły w każdej. Dwie najlepsze miałyby awansować do kolejnej rundy. Po fazie wstępnej pozostała część imprezy miałaby zostać rozegrana tak jak do tej pory. Teraz Arsène Wenger przyznał jednak, że format rozgrywek wciąż jest kwestią dyskusji.

– Nic nie jest jeszcze postanowione, ale albo będzie to 16 grup po trzy drużyny, albo 12 grup po cztery, albo stworzymy dwie połówki, w których będzie sześć grup po cztery zespoły – zdradza były trener Arsenalu.

Zdaniem Francuza ostateczna decyzja w sprawie formatu rozgrywek ma zapaść w przyszłym roku. Obecny podział z 32 zespołami wszedł w życie w 1998 roku przy okazji mundialu we Francji.

_______

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Filip Skalski

Udostępnij

Translate »