Liverpool Manchester City transmisja

Hit na Wyspach. Porównujemy finanse Liverpoolu i Manchesteru City

Cała Wielka Brytania żyje nadchodzącym meczem Liverpoolu z Manchesterem City. Waga spotkania jest niesamowicie duża. Wygrany stanie się absolutnym faworytem do mistrzostwa Anglii. Z tej okazji nie porównaliśmy drużyn, trenerów ani historii sukcesów obu klubów. Zajrzeliśmy do ich raportów finansowych. Czy wiecie, że Manchester City jest w tarapatach, a Liverpool zaliczył stratę kosztem większego stadionu? Sprawdźcie!

Straty Liverpoolu zjadły ubiegłoroczny zysk

The Reds mieli całkowity przychód na poziomie 594 milionów funtów za sezon 2022/23. Choć rok wcześniej zaliczyli zysk wynoszący 7,5 mln funtów, to za ubiegły sezon Excel zaświecił się na czerwono i wskazał 9-milionową stratę.

Głównym powodem, dla którego finanse Liverpoolu zaliczyły dołek, są gorsze wyniki sportowe. Drużyna odpadła wcześnie z Ligi Mistrzów, Pucharu FA i Pucharu Ligi. Tylko przez to przychody klubu spadły o 7 milionów funtów. Straty w meczach pucharowych w każdym z tych turniejów oznaczały również spadek przychodów z tytułu praw transmisji o 19 milionów funtów ogółem do 242 milionów funtów.

Poza tymi stratami, The Reds również doznali wzrostu o 17 milionów funtów kosztów administracyjnych, które łącznie wzrosły o 70 proc. od 2018 roku. Obejmuje to wzrost płac oraz rachunków w biurach i utrzymanie Anfield, a także rozbudowa stadionu.

Każda z tych strat została częściowo zrekompensowana rekordowymi przychodami z działalności komercyjnej Liverpoolu. Wynoszą 272 milionów funtów – to wzrost o 25 mln w stosunku do ubiegłorocznego wyniku.

– Mimo znacznego wzrostu kosztów piłki nożnej, sukces naszych operacji komercyjnych pokazuje siłę naszej podstawowej pozycji finansowej, dzięki czemu możemy nadal działać w sposób zrównoważony, konkurując na najwyższych szczeblach piłki nożnej. Jesteśmy naprawdę podekscytowani ukończeniem nowego Anfield Road Stand w nadchodzących miesiącach. Ustanowienie rekordowej frekwencji na stadionie w tym roku pokazuje, jak daleko doszliśmy od rozpoczęcia znaczących inwestycji kapitałowych w przebudowę Anfield 10 lat temu – skwitował Andy Hughes, dyrektor klubu.

Rekordowe przychody Manchesteru City

Według najnowszych danych Manchester City w poprzednim sezonie zanotował rekordowe przychody w wysokości 712,8 mln funtów. W swoim corocznym raporcie za sezon 2022-23, City ogłosiło również rekordowe zyski w kwocie 80,4 miliona funtów – to wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem (41,7 mln funtów).

Klub, który jest wspierany przez rządzącą Abu Dhabi rodzinę, a więc firmę Abu Dhabi United Group, wygrał w poprzednim sezonie potrójną koronę, w tym Ligę Mistrzów, Premier League i Puchar Anglii.

– W skrócie, miniony sezon był dla Manchesteru City największym sukcesem piłkarskim i komercyjnym w jego historii – powiedział w oświadczeniu prezes klubu, Khaldoon Al Mubarak.

City wydalone z ligi? To możliwe

Wydatki City doprowadziły jednak do oskarżeń o nieprawidłowości finansowe. W 2020 roku klub z powodzeniem odwołał dwuletnią karę zawieszenia przez UEFA w europejskich rozgrywkach, kiedy sprawa trafiła do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Klub notorycznie bowiem miał łamać zasady Finansowego Fair Play.

Premier League oskarżyła The Citizens o 80 naruszeń swoich przepisów finansowych i o kolejne 30 związanych z brakiem współpracy w dochodzeniu inspektorów. Duża część z nich dotyczy niedostarczenia dokładnych informacji finansowych od sezonu 2009/2010 do 2017/18 włącznie.

Proces ten prawdopodobnie będzie złożony i będzie wymagał dużo pracy. Zgodnie z doniesieniami z portalu The Athletic, procedura może potrwać do 24 maja, gdy upłynie termin na składanie odwołań. Jeśli jednak oskarżenia wobec mistrza Anglii zostaną udowodnione, kara może być nieuchronna.

A co grozi mistrzom Anglii? W przypadku udowodnienia winy, kary mogą obejmować odebranie punktów lub nawet wykluczenie z Premier League. Czy kibice mają się czego obawiać? Wyrzucenie City z angielskiej ekstraklasy byłby precedensem, na który nikt nie może sobie pozwalić. A w szczególności Premier League, która dzięki sukcesom drużyny Pepa Guardioli również na tym korzysta – finansowo i marketingowo.

Liverpool – Manchester City TRANSMISJA TV

Mecz Liverpoolu z Manchesterem City odbędzie się w niedzielę, 10 marca, o godz. 16:45 na stadionie Anfield Road. Transmisja w Viaplay i Viaplay Online.

FOT: Liverpool.com

Udostępnij

Translate »