#Flesz olimpijski: Weronika Zielińska-Stubińska jedzie do Paryża

Weronika Zielińska-Stubińska pojedzie na igrzyska do Paryża! Będzie jedyną reprezentantką naszego kraju startującą w dyscyplinie podnoszenie ciężarów.

Po ostatnim turnieju kwalifikacyjnym polskim ciężarowcom nie było do śmiechu. Nie wywalczyli bowiem oni żadnej przepustki na igrzyska w stolicy Francji. Nie udało się również aktualne mistrzyni Europy Weronice Zielińskiej-Stubińskiej.

Ostatnią nadzieją dla jednej z najbardziej medalodajnych w Polsce dyscyplin był awans naszej najlepszej obecnie zawodniczki z rankingu światowego. Dzięki temu, że z listy usunięto reprezentantki innych krajów, które już są pewne wyjazdu do Paryża, Zielińska-Strubińska awansowała na 12. miejsce. Ta lokata daje jej prawo startu w stolicy Francji w kategorii 81 kg.

Żeglarze z siedmioma kwalifikacjami

Maja Dziarnowska uzyskała rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w windsurfingowej klasie iQFoil. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd PZŻ, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) to w ostatnich latach najlepsza polska windsurferka specjalizująca się w nowej klasie olimpijskiej, jaką jest iQFoil. Polka od trzech lat pływa w ścisłej światowej czołówce i ma na koncie wiele sukcesów z brązowym medalem mistrzostw Europy (2022) na czele. W tegorocznych mistrzostwach świata Polka uplasowała się na 7. miejscu, wcześniej wygrała regaty cyklu iQFoil Games.

– Czekałam na ten moment wiele lat. Bardzo ciężko na to pracowałam, bo odkąd pływam na desce, marzę o igrzyskach olimpijskich. Jestem bardzo szczęśliwa, ale przed nami ostatnia prosta. Mówię o przygotowaniach do igrzysk. Kluczem jest osiągnięcie jak najlepszej formy psychofizycznej tak, aby w Marsylii pokazać, na co mnie stać, że jestem gotowa walczyć o medale. Na pewno dam z siebie wszystko – powiedziała Maja Dziarnowska.

Na igrzyskach olimpijskich w klasie iQFoil Polskę, obok Mai Dziarnowskiej, reprezentować będzie również Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski). Aktualny wicemistrz świata również czeka na oficjalne zatwierdzenie imiennej rekomendacji przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. Oprócz klasy iQFoil, Polska ma olimpijskie kwalifikacje również w klasach 49er, 49erFX, Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn oraz ILCA 6. To siedem na dziesięć żeglarskich konkurencji w programie igrzysk olimpijskich.

Lewis testował bieżnię

Jeden z najbardziej utytułowanych lekkoatletów w historii – Carl Lewis – testował fioletową bieżnię olimpijską. Przypomnijmy, że Amerykanin jest 9-krotnym mistrzem olimpijskim w biegach sprinterskich oraz w skoku w dal. W minionym tygodniu odwiedził Paryż, żeby zobaczyć, jak do rywalizacji lekkoatletów przygotowany jest Stade de France. Uznał, że bieżnie będzie bardzo szybko, idealna do bicia rekordów.

Tymczasem ogień olimpijski wędruje przez Francję. Był już m.in. na Korsyce, na szczycie Canigo na 2785 m n.p.m. Jeżeli chcecie codziennie śledzić, gdzie przemieszcza się ogień olimpijski, możecie ściągnąć specjalną aplikację https://olympics.com/…/par…/download-olympics-mobile-app.

Udostępnij

Translate »