#Flesz olimpijski: Wiemy, które siatkarki pojadą do Paryża

Trener Stefano Lavarini podał listę 13 siatkarek, które zabierze do Paryża na najważniejszą imprezę tego sezonu – Igrzyska Olimpijskie 2024.

Polki awans na turniej czterolecia wywalczyły podczas turnieju kwalifikacyjnego w łódzkiej Atlas Arenie, we wrześniu ubiegłego roku. Biało-Czerwone pokonały wtedy Słowenię (3:0), Koreę Południową (3:1), Kolumbię (3:0), Niemki (3:2), Stany Zjednoczone (3:1) oraz Włoszki (3:1) i tym samym zdobyły bezpośrednią przepustkę do Paryża.

Ten sezon podporządkowany jest igrzyskom olimpijskim, a po udanej kampanii w tegorocznym VNL, zwieńczonej brązowymi medalami, trener Stefano Lavarini podjął decyzję o ostatecznym składzie na imprezę docelową – IO Paryż 2024. Do stolicy Francji poleci trzynaście siatkarek.

Będą to: Klaudia Alagierska – środkowa, Martyna Czyrniańska – przyjmująca, Magdalena Jurczyk – środkowa, Agnieszka Korneluk – środkowa, Martyna Łukasik – przyjmująca, Natalia Mędrzyk – przyjmująca, Malwina Smarzek – atakująca, Maria Stenzel – Libero, Magdalena Stysiak – atakująca, Aleksandra Szczygłowska – Libero, Katarzyna Wenerska – rozgrywająca, Joanna Wołosz – rozgrywająca oraz zawodniczka rezerwowa: Olivia Różański – przyjmująca.

Poznaliśmy harmonogram olimpijskich turniejów siatkówki

W ostatnich dniach poznaliśmy również pełen harmonogram faz grupowych w siatkówce halowej. Siatkarskie zmagania w Paryżu rozpoczną się w sobotę 27 lipca meczami mężczyzn. Przypomnijmy, że reprezentacja Polski zagra w grupie B z Włochami, Brazylią i Egiptem.

Podopieczni Nikoli Grbicia w swoim pierwszym spotkaniu właśnie 27 lipca o 17:00 podejmować będą zespół z Afryki – najniżej notowaną w rankingu drużynę tych igrzysk. Mecz Polaków będzie trzecim spotkaniem, zaplanowanym na 27 lipca. Starcie Japonii z Niemcami zainauguruje męski turniej o 9:00 rano, a kilka godzin później (13:00) Włosi podejmą Brazylijczyków.

Dzień później, czyli 28 lipca rozpoczną się zmagania siatkarek. W turnieju kobiet mecz otwarcia rozegrają Włoszki i Dominikanki (9:00), tuż po nich na boisko wyjdą Polki i Japonki (13:00), które rozegrają pierwszy mecz Grupy B, w której są wraz z Brazylijkami i Kenijkami.

Nasi siatkarze na swój drugi mecz grupowy będą musieli poczekać do 31 lipca (środa), wówczas o 9:00 rano zmierzą się z Brazylią. Tego samego dnia tyle, że o 21:00 nasze siatkarki zagrają z Kenią. Polacy ostatni mecz grupowy zagrają 3 sierpnia (sobota) o godzinie 17:00, wówczas podejmą reprezentantów Italii. Dzień później fazę grupową zakończą Polki, które 4 sierpnia (niedziela) o 21:00 zmierzą się z Brazylijkami.

Męskie ćwierćfinały rozgrywane będą 5 sierpnia, a kobiece dzień później. Półfinały siatkarzy zaplanowano na 16:00 i 20:00 7 sierpnia (środa), siatkarek odpowiednio 8 sierpnia. Mecz o brąz w turnieju męskim rozgrywany będzie 9 sierpnia o 16:00, a wielki finał 10 sierpnia o 13:00. Tego samego dnia o 17:15 zaplanowano mecz o brąz siatkarek, a wielki finał odbędzie się ostatniego dnia igrzysk (11 sierpnia) o 13:00.

Kolejne kwalifikacje dla Polaków

Tymczasem kończą się kwalifikacje w dyscyplinach indywidualnych. W wyniku relokacje przepustki do Paryża wywalczyli kolejni lekkoatleci: Marika Popowicz-Drapała (bieg na 400 m), Justyna Świety-Ersetic (bieg na 400 m), Krystsina Tsimanouskaya (200 m), Dawid Wegner (rzut oszczepem), Maciej Wyderka (1500 m), Filip Rak (1500 m), Krzysztof Kiljan (110 m ppł.), Oliwier Wdowik (100 m). Powiększy się także grono polskich pływaków, którzy wystartują w stolicy Francji.

Jan Kołosowski, który do tej pory zgłoszony był tylko w sztafetach, otrzymał zaproszenie do rywalizacji indywidualnej. Podczas igrzysk w Paryżu wystartuje na 100 i 200 m stylem klasycznym. Ponadto Międzynarodowa Federacja Judo poinformowała, że w wyniku relokacji kolejna kwalifikacja trafiła do reprezentanta Polski. Otrzymał ją Adam Stodolski w kategorii 73 kg.

Fot. Archiwum PZPS

Udostępnij

Translate »