#FleszOlimpijski: Dobra wiadomość dla polskich siatkarzy

Rozpoczynamy cykl #FleszOlimpijski, który będzie przeglądem najważniejszych informacji związanych z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dotarły dobre wieści dla polskich siatkarzy!

Szczęśliwi siatkarze

Siatkarskie reprezentacje od lat mogły powołać na Igrzyska Olimpijskie zaledwie 12 graczy, co zawsze budziło spore kontrowersje – w każdych innych rozgrywkach trenerzy mają do dyspozycji 14-osobowe składy. MKOl nie chciał się zgodzić na rozszerzenie, tłumacząc decyzję ograniczoną ilością miejsca w wioskach olimpijskich. Teraz wydano zgodę na to, by na Igrzyska w Paryżu pojechał o jeden zawodnik więcej.

To być może jednak nie koniec. Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastian Świderski przyznał, że wraz z innymi federacjami siatkarskimi biało-czerwoni zaproponują Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, aby siatkarskie składy liczyły 14 osób. By przekonać do tego komitet, włodarze siatkarskich organizacji w swoich krajach proponują zmniejszenie sztabów szkoleniowych – z sześciu do czterech. Jeśli trenerzy będą chcieli wziąć jednak więcej asystentów – ci mieliby mieszkać poza wioskami olimpijskimi. 

Rozumiem podejście MKOl-u i ograniczoną liczbę miejsc w wiosce, ale biorąc pod uwagę, że od wielu lat wszystkie mecze rozgrywamy w 14-osobowych składach, liczyliśmy, że uda się coś ugrać także w kontekście igrzysk. Trzeba zaakceptować sytuację. Wiem też, że działacze mocno zabiegali, by zrobić coś w tej sprawie i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni – mówił w rozmowie z Przeglądem Sportowym Aleksander Śliwka.

Legenda znów sięgnie po złoto? 

Simone Biles ma jedynie 26 lat, a już jest uważana za jedną z najlepszych gimnastyczek w historii. Sportsmenka podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zmagała się z problemami natury psychicznej, przez co była zmuszona wycofać się z kilku konkurencji. Sięgnęła wtedy jedynie po srebro w wieloboju drużynowym i brąz w ćwiczeniach na równoważni. Przez kolejne dwa lata w ogóle nie startowała. 

W życiu utalentowanej Biles zaszły spore zmiany – w kwietniu poślubiła występującego w NFL Jonathana Owensa, a w sierpniu wróciła do zawodowego sportu podczas zawodów US Classic. Na początku października wystartowała w mistrzostwach świata, stając się pierwszą kobietą, która reprezentowała USA na sześciu wydarzeniach tej rangi. Podczas całej swojej kariery gimnastyczka sięgnęła po aż 23 medale!

Mierząca 142 centymetry zawodniczka udowodniła w ostatnich miesiącach, że w Paryżu powinna rywalizować o medale. Jak sama jednak podkreśla – wyjazd do stolicy Francji nie jest dla niej bardzo istotny. W swojej karierze ma już cztery złote medale z Igrzysk w Rio de Janeiro, dlatego może czuć spełnienie. – Jeśli nie uda mi się pojechać do Paryża, to nie będzie dla mnie czymś przytłaczającym. Nie będzie to jakaś wielka tragedia – powiedziała zawodniczka, która wciąż nie wywalczyła kwalifikacji olimpijskiej, lecz powinna to zrobić niebawem bez większego problemu.

Snoop Dogg jedzie na Igrzyska!

Raper od zawsze był wielkim fanem sportu. Snoop Dogg w swoich social mediach zapowiedział, że na Igrzyskach w Paryżu będzie pełnił funkcję reportera – bardzo możliwe, że także podczas meczów koszykarskich, których jest ogromnym fanem (kibicuje Los Angeles Lakers).

– Jak dorastałem, to zawsze oglądałem Igrzyska Olimpijskie. Jestem bardzo podekscytowany widząc, jak wielu świetnych sportowców przyjedzie do Paryża. To będą najbardziej epickie igrzyska. Od siebie dodam sznytu Snoopa, więc bądźcie czujni – powiedział raper w wideo.

Udostępnij

Translate »