Formuła 1 dla dzieci? Rewolucyjny projekt dla młodszych odbiorców
GP Arabii Saudyjskiej w Formule 1 było transmitowane na Viaplay nie tylko w tradycyjny sposób. Projekt F1 Kids urósł do bardzo dużych rozmiarów – aż siedem wyścigów realizowanych jest w alternatywnej wersji – dla młodszych odbiorców, z innym layoutem i osobnym komentarzem. Było dobrze!
F1 Kids – alternatywa dla dzieci w kreskówkowym stylu
F1 Kids dostępne jest dla nadawców na całym świecie za pośrednictwem dedykowanego międzynarodowego przekazu na żywo z Grand Prix. Przekaz zawiera layout wzbogacony o komunikaty radiowe zespołów dla dzieci, wyjaśnienia techniczne oraz specjalnie przygotowany pakiet kolorowych grafik i animacji, obejmujący kreskówkowe awatary kierowców i delikatne wzory malowania samochodów.
Dotychczas transmisje w wersji F1 Kids odbywały się wyłącznie w języku angielskim. W sezonie 2023 były ich trzy. W tym roku Formuła idzie do przodu i aż siedem wyścigów dzieciaki zobaczą w tej oprawie audiowizualnej z polskim komentarzem.
Pierwszy z wyścigów z dostępnym do obejrzenia w ramach F1 Kids odbył się 9 marca w Arabii Saudyjskiej.
Harmonogram F1 Kids w 2024 roku:
- GP Arabii Saudyjskiej (9 marca),
- GP Monako (26 maja),
- GP Wielkiej Brytanii (7 lipca),
- GP Holandii (25 sierpnia),
- GP Singapuru (22 września),
- GP Sao Paulo (3 listopada),
- GP Abu Zabi (8 grudnia).
Jakie są opinie o F1 Kids?
Specjalna transmisja z komentarzem Bartosza Budnika i Bartosza Pokrzywińskiego była dostępna w sobotę od godziny 18. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących oglądalności, ale opinie o projekcie są bardzo pozytywne.
Co my na ten temat sądzimy? W dobie mediów społecznościowych i wiecznego przebodźcowania oraz elektronicznej rozrywki coraz trudniej zachęcić dzieciaki do sportu. Długie wyścigi i mecze piłkarskie, w których dzieje się tyle, że można to zmieścić w kilkuminutowych skrótach, powodują, że sport nie jest atrakcyjny dla młodych widzów. Kreska infantylizuje treści, ale jest najniższym progiem wejścia.
Viaplay bardzo chętnie słucha również swoich widzów i tworzy dla nich kanał do komunikacji. Pod hasztagiem #ViaF1 na platformie X można było wyrazić opinię na temat tej formy przeżywania emocji. Jak wyszło?
– Spoko to wygląda, komentarz też ciekawy, dobrze, że Panowie faktycznie komentują i po prostu tłumaczą nawet podstawowe rzeczy. Dobra transmisja dla tych, którzy chcieliby zacząć oglądać F1, nie tylko dla dzieci – napisał P_Wieczynski.
– Format F1 Kids nie był gotowy na wyrostek Sainza i potężnego Człowieka Niedźwiedzia (Olivera Bearmana, który zastąpił Carlosa Sainza i nie miał własnego awatara) – dodał Rafal016.
– Jako że Panowie są mistrzami pod względem storytellingu, to uważam, że to idealny wybór dla najmłodszych. Fajnie byłoby, gdyby Viaplay porozumiał się w sprawie transmisji z którymś z dziecięcych kanałów, podobnie jak bywało w przypadku analogicznych transmisji za oceanem – dodał SMuraszewski.
W samym wyścigu działo się niewiele. Wygrana Maxa Verstappena przez chwilę nie była zagrożona. Serca kibiców skradł za to Oliver Bearman, który w wieku 18 lat otrzymał szansę debiutu w F1 za kierownicą Ferrari. Na mecie był siódmy.
FOT: F1